Gabinet Stanów Zjednoczonych


Gabinet Stanów Zjednoczonych w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Gabinet Stanów Zjednoczonych siedzący w kolejności precedencji

Gabinet Stanów Zjednoczonych (ang. Cabinet of the United States) – organ władzy w Stanach Zjednoczonych gromadzący, pod przewodnictwem Prezydenta USA, sekretarzy (odpowiedników ministrów w innych państwach) poszczególnych departamentów (odpowiedników ministerstw w innych państwach) oraz osoby w randze członka gabinetu, ale bez teki (odpowiednik ministra bez teki). Co ciekawe jest instytucją niekonstytucyjną, ukształtował się jako zwyczaj.

Zgodnie z postanowieniami Konstytucji USA wszelka władza wykonawcza przysługuje Prezydentowi, który jest głową państwa oraz szefem rządu i administracji federalnej. Z kolei określenie Rząd Federalny Stanów Zjednoczonych (Federal Government of the United States) nie odnosi się do rodzaju rządu (rady ministrów), tylko całego systemu władzy państwowej i ustroju (republika federalna złożona ze stanów), składa się nie tylko z władzy wykonawczej, ale i ustawodawczej oraz sądowniczej.

Początkowo pierwszy Prezydent USA George Washington wymógł na Kongresie utworzenie departamentów zajmujących się dyplomacją (Departament Stanu), obroną (Departament Wojny), Departament Skarbu oraz Departament Sprawiedliwości. Potem utworzono Departament Poczty, z Poczmistrzem Generalnym na czele. Wraz z biegiem lat departamentów przybyło, choć niektóre (np. poczty) zlikwidowano.

Gabinetem kieruje Prezydent USA. Członkowie Gabinetu zostali zaprzysiężeni w dniach 20 stycznia – 27 kwietnia 2017.

Spis treści

Sekretarze Departamentów w Gabinecie Donalda Trumpa | edytuj kod

Pozostali członkowie Gabinetu Donalda Trumpa | edytuj kod

WWW | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Gabinet Stanów Zjednoczonych" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy