Gabriel Chmura


Gabriel Chmura w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Gabriel Chmura (ur. 7 maja 1946 we Wrocławiu) – polsko-izraelski dyrygent.

Życiorys | edytuj kod

W 1957 roku rodzina Chmurów wyjechała do Izraela. W latach 1964–1968 Gabriel Chmura studiował w konserwatorium w Tel Awiwie dyrygenturę, fortepian i kompozycję. Później kontynuował edukację pod kierunkiem Pierre'a Dervaux w Paryżu i Hansa Swarowsky'ego w Wiedniu. Wstęp do dyrygenckiej kariery dało mu zdobycie pierwszej nagrody na konkursie w Besançon (1970), na konkursie Herberta von Karajana w Berlinie (1971) i złoty medal na konkursie zorganizowanym przez operę La Scala w Mediolanie (1971). Przez kilkanaście następnych lat kierował orkiestrami w Niemczech (Akwizgran, Bochum) i w Kanadzie (Ottawa). W operze zadebiutował w 1974 spektaklem Otella Giuseppe Verdiego w w Monachium.W latach 2001–2007 pełnił funkcję dyrektora artystycznego Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Obecnie współpracuje z Teatrem Wielkim w Warszawie i Poznaniu, gdzie jest dyrektorem artystycznym. Od 2015 pierwszy dyrygent gościnny Filharmonii Krakowskiej.

Wśród licznych nagrań Chmury znajdują się nagrania dla Chandos z utworami Mieczysława Wajnberga. Operą Wajnberga Pasażerka Chmura dyrygował w Warszawie, a do repertuaru Teatru Wielkiego w Poznaniu wprowadził operę Portret. Tamże, przywrócił na polskie sceny po ponad wieku „Śpiewaków NorymberskichRicharda Wagnera[1].

W 2013 otrzymał tytuł doktora honoris causa Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu[2].

Przypisy | edytuj kod

  1. Pianistka pyta, dlaczego Teatr Wielki gra Wagnera. I dlaczego teatrem kieruje obywatel Izraela, poznan.wyborcza.pl [dostęp 2018-02-28] .
  2. Doktorzy honoris causa. amuz.wroc.pl [dostęp 2020-01-26]

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Gabriel Chmura" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy