Gabriela Grimaldi


Gabriela (hrabina Carladès) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Gabriela Grimaldi) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Księżniczka Gabriela, Hrabina Carladès (Gabriella Thérèse Marie, ur. 10 grudnia 2014 w The Centre Hospitalier Princesse Grace w Monako) - księżniczka Monako z dynastii Grimaldich, córka Alberta II, księcia Monako i jego żony, Charlene, księżnej Monako, wnuczka księcia Rainiera III; zajmuje drugie miejsce w linii sukcesji monakijskiego tronu.

Gabriela urodziła się w Monako jako pierwsze dziecko Alberta II, księcia Monako i Charlene, księżnej Monako.

Od 2019 uczęszcza do przedszkola Stella w Condamine.

Po urodzeniu otrzymała tytuł hrabiny Carladès. Zajmuje drugie miejsce w linii sukcesji monakijskiego tronu. Towarzyszy swoim rodzicom w oficjalnych wystąpieniach.

Poprzez swojego przodka, Jana Wilhelma Friso, księcia Oranii spokrewniona jest ze wszystkimi rodzinami królewskimi i książęcymi panującymi w Europie.

Spis treści

Powiązania rodzinne i edukacja | edytuj kod

Albert II, który pełni funkcję księcia Monako od kwietnia 2005 roku, w 2011 poślubił południowoafrykańską pływaczkę Charlene Wittstock. Władca nie miał legalnych potomków, a jego następczynią była starsza siostra, Karolina, księżna Hanoweru.

30 maja 2014 Pałac Książęcy ogłosił, że księżna Charlene jest w ciąży[1]. W czerwcu ojciec księżnej poinformował na jednym z portali społecznościowych, że para książęca zostanie rodzicami bliźniąt[2]. Księżna Monako miała potwierdzić tę wiadomość 7 października w rozmowie z dziennikarzami magazynu Hello! podczas pobytu w Nowym Jorku[3]. Dwa dni później, wobec rosnących spekulacji, Pałac Książęcy w specjalnym oświadczeniu przyznał, że Charlene i Albert spodziewają się narodzin dwojga dzieci[4][5][6][7].

Księżniczka Gabriela urodziła się 10 grudnia 2014 o godzinie 17:04 w The Centre Hospitalier Princesse Grace w Monako[8], na dwie minuty przed swoim bratem bliźniakiem, księciem Jakubem.

Jej rodzicami są Albert II, książę Monako od 2005 roku i jego żona, Charlene, księżna Monako, była pływaczka pochodząca z Republiki Południowej Afryki.

Jej dziadkami są ze strony ojca Rainier III, książę Monako, panujący w latach 1949–2005 i jego żona, Grace, amerykańska aktorka, zdobywczyni Nagrody Akademii Filmowej; natomiast ze strony matki Michael Wittstock i Lynette Wittstock.

Ma młodszego brata, księcia Jakuba, starszą przyrodnią siostrę ze strony ojca, Jaśminę Grimaldi oraz starszego przyrodniego brata ze strony ojca, Aleksandra Grimaldi-Coste.

Narodziny pierwszych w historii rodu Grimaldich bliźniąt[9]. zostały uczczone poprzez wystrzelenie czterdziestu dwóch armat z Fortu Antoine i włączenie dzwonów kościelnych na piętnaście minut. Flagi w całym państwie zostały zawieszone na masztach[10].

Księżniczka otrzymała imiona: Gabriela (na cześć jej przodkini, Jolanty Martyny Gabrieli, księżnej Polignac, Teresa (na cześć stryjecznej siostry księcia Rainiera, księżniczki Teresy Henrietty de Polignac, która zmarła w 2014) i Maria[11].

Religia | edytuj kod

Została ochrzczona w wierze katolickiej 10 maja 2015 w Katedrze Świętego Mikołaja w Monako[12]. Jej rodzicami chrzestnymi zostali Gareth Wittstock (brat matki) i Nerine Pienaar (przyjaciółka rodziców)[13]. Książę Monako odznaczył ich z tej okazji Orderem Grimaldich[14].

Edukacja | edytuj kod

12 września 2018 rozpoczęła naukę w La Petite Ecole w Monako[15][16][17].

Od września 2019 uczęszcza do przedszkola Stella w Condamine[18].

Członkini rodziny książęcej | edytuj kod

Od urodzenia przysługuje jej tytuł Jej Książęcej Wysokości Księżniczki Monako; dodatkowo otrzymała od ojca tytuł Hrabiny Carladès. Po urodzeniu wpisana została na drugie miejsce linii sukcesji monakijskiego tronu i może zostać wyprzedzona przez potomków swojego brata, a także przez ewentualne narodziny kolejnego dynastycznego syna księcia Alberta II.

22 grudnia 2014 opublikowano pierwsze fotografie pary książęcej z ich dziećmi[19].

7 stycznia 2015 księżniczka Gabriela razem z rodzicami, bratem i krewnymi z rodu Grimaldich po raz pierwszy pojawiła się na balkonie Pałacu Książęcego[20]. Oficjalna prezentacja bliźniąt była w Monako świętem publicznym. Na placu przed budynkiem znalazło się około pięciu tysięcy osób, w tym przedstawiciele rodziny de Massy i Wittstock.

10 maja została odznaczona przez ojca Orderem Grimaldich.

Działalność w Monako | edytuj kod

Księżniczka Gabriela uczestniczy w wydarzeniach, odbywających się regularnie w Księstwie Monako, do których należą:

 • wspomnienie Świętej Dewoty (27 stycznia), po raz pierwszy wzięła udział w uroczystych obchodach w 2017 roku;
 • Narodowy Dzień Monako (19 listopada), w którym uczestniczy od 2015 r.;
 • Międzynarodowy Festiwal Cyrkowy w Monte Carlo (styczeń), od 2018 r.

12 lipca wystąpiła podczas obchodów dziesięciu lat panowania księcia Alberta[21], a 19 listopada po raz pierwszy uczestniczyła w Narodowym Dniu Monako[22]. 29 listopada razem z rodzicami i bratem wzięła udział w marszu, którego tematyka skierowana była na zmiany klimatu na kuli ziemskiej[23].

23 sierpnia 2017 towarzyszyła mamie i bratu podczas wizyty w Fundacji Hectora Otto i odwiedziła starszych podopiecznych tej organizacji[24].

Oficjalne wizyty zagraniczne | edytuj kod

14 listopada 2018 w czasie swojej pierwszej podróży do Paryża uczestniczyła w oficjalnym spotkaniu w Pałacu Elizejskim z pierwszą damą Francji, Brigitte Macron[25].

W marcu 2019 uczestniczyła w oficjalnej wizycie przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej do Księstwa Monako[26].

Związki z Południową Afryką | edytuj kod

W lutym 2019 po raz pierwszy pojechała do ojczyzny matki, Południowej Afryki[27]. W trakcie wizyty w Benoni odwiedziła szkołę, którą księżna Charlene objęła swoim patronatem.

Genealogia | edytuj kod

Księżniczka Gabriela należy do dynastii Grimaldich, ale w linii męskiej jest potomkinią francuskich hrabiów de Polignac. Jej pradziadek, Pierre, urodził się we francuskiej miejscowości Hennebont i wstąpił do monakijskiej rodziny książęcej po ślubie z Charlotte, nieślubną córką Ludwika II, księcia Monako.

Jej babka ze strony ojca, Grace, pochodziła z Filadelfii w Stanach Zjednoczonych. Była znaną aktorką, a 30 marca 1955 w czasie 27. ceremonii wręczenia Oscarów otrzymała Nagrodę Akademii Filmowej w kategorii Najlepszej Aktorki za rolę Georgie Elgin w filmie Dziewczyna z prowincji. Ojciec Gabrieli, książę Albert, zrzekł się swojego amerykańskiego obywatelstwa w wieku dwudziestu jeden lat.

Jej pradziadek John Brendan Kelly został mistrzem olimpijskim w wioślarstwie trzykrotnie w czasie igrzysk olimpijskich w Antwerpii w 1920 roku i w Paryżu w 1924.

Poprzez swojego przodka, Jana Wilhelma Friso, księcia Oranii, Gabriela spokrewniona jest ze wszystkimi europejskimi rodami królewskimi i książęcymi.

Matka księżniczki, Charlene urodziła się na terenie obecnego Zimbabwe, a wychowywała w Republice Południowej Afryki. Rodzina Wittstock ma pochodzenie głównie europejskie, a ich przodkowie wyemigrowali do Afryki w XIX wieku. Pałac Książęcy nie wyjaśnił, czy dzieci księżnej Charlene posiadają obywatelstwo południowoafrykańskie.

Przodkowie | edytuj kod

Rodzina książęca | edytuj kod

Odznaczenia | edytuj kod

Lista odznaczeń przyznanych księżniczce Gabrieli:

Tytuły | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

 1. Princess Charlene of Monaco pregnant with first child, www.hellomagazine.com [dostęp 2017-11-18]  (ang.).
 2. Princess Charlene of Monaco and Prince Albert expecting twins | Daily Mail Online, www.dailymail.co.uk [dostęp 2017-11-18]  (ang.).
 3. Princess Charlene of Monaco pregnant twins, www.hellomagazine.com [dostęp 2017-11-18]  (ang.).
 4. Monaco royals confirm they are expecting twins | Business Standard News, www.business-standard.com [dostęp 2017-12-02]  (ang.).
 5. Confirmed: Twins For Charlène and Albert | The Royal Forums, www.theroyalforums.com [dostęp 2017-12-02]  (ang.).
 6. HugeDomains.com – Newshence.com is for sale (Newshence), newshence.com [dostęp 2017-12-02] .
 7. Princess Charlene of Monaco expecting twins, www.businessinsider.com [dostęp 2017-12-02]  (ang.).
 8. Princess Charlene of Monaco gives birth to twins, www.hellomagazine.com [dostęp 2017-11-18]  (ang.).
 9. Monaco Princess Charlene gives birth to twins – BBC News, www.bbc.com [dostęp 2017-11-18]  (ang.).
 10. Health News | Latest Medical, Nutrition, Fitness News – ABC News – ABC News, abcnews.go.com [dostęp 2017-11-18]  (ang.).
 11. Princess Charlene and Prince Albert thank people of Monaco for their good wishes on the birth of twins, www.hellomagazine.com [dostęp 2017-11-18]  (ang.).
 12. Princess Charlene and Prince Albert reveal twins’ baptism date, www.hellomagazine.com [dostęp 2017-11-18]  (ang.).
 13. Princess Charlene’s twins: more details of baptism revealed, www.hellomagazine.com [dostęp 2017-11-18]  (ang.).
 14. Prince Albert II and Princess Charlene christen Prince Jacques and Princess Gabriella | Daily Mail Online, www.dailymail.co.uk [dostęp 2017-11-18]  (ang.).
 15. La Petite Ecole Monaco | About Us, www.la-petite-ecole-monaco.com [dostęp 2018-11-19]  (ang.).
 16. HSH Princess Charlene on Instagram: “First day of school”, www.instagram.com [dostęp 2018-11-19]  (ang.).
 17. Première rentrée scolaire pour les petits princes - Monaco-Matin, www.monacomatin.mc [dostęp 2018-11-19]  (fr.).
 18. Princely Twins Jacques and Gabriella full of Wonder Braving a New School and a New School Year, www.hellomonaco.com [dostęp 2019-10-15]  (ang.).
 19. http://www.gettyimages.com/detail/news-photo/princess-charlene-of-monaco-and-prince-albert-ii-of-monaco-news-photo/460800506.
 20. Prince Albert and Princess Charlene present their twins to the people of Monaco, www.hellomagazine.com [dostęp 2017-11-18]  (ang.).
 21. Princess Charlene and twins Jacques and Gabriella support Prince Albert, www.hellomagazine.com [dostęp 2017-11-18]  (ang.).
 22. Prince Albert and Princess Charlene’s twins take centre stage at National Day celebrations, www.hellomagazine.com [dostęp 2017-11-18]  (ang.).
 23. Prince Albert and Princess Charlene’s twins take centre stage at National Day celebrations, www.hellomagazine.com [dostęp 2017-11-18]  (ang.).
 24. Princess Charlene takes Jacques and Gabriella to visit | Daily Mail Online, www.dailymail.co.uk [dostęp 2017-11-18]  (ang.).
 25. Princess Charlene, Princess Gabrielle, Prince Jacques tea with Brigitte Macron, us.hellomagazine.com [dostęp 2018-11-19]  (ang.).
 26. https://www.facebook.com/MonacoInfo/photos/a.1871644546404258/2308934986008543/?type=3&theater
 27. Princess Charlene visits a Daveyton school with her children | Benoni City Times, benonicitytimes.co.za [dostęp 2019-03-27]  (ang.).
Na podstawie artykułu: "Gabriela Grimaldi" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy