Gabriele Albertini


Gabriele Albertini w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Gabriele Albertini (ur. 6 lipca 1950 w Mediolanie) – włoski polityk, prawnik, burmistrz Mediolanu, poseł do Parlamentu Europejskiego i senator.

Życiorys | edytuj kod

Ukończył w 1974 studia prawnicze. Przez ponad dwadzieścia lat pracował w przedsiębiorstwie Albertini Cesare Spa., funkcjonującym w branży metalurgicznej. Zaangażował się też w działalność w ramach Generalnej Konfederacji Przemysłu Włoskiego. W połowie lat 90. przewodniczył Włoskiej Federacji Związkowej Przemysłu Metalowo-Mechanicznego (Federmeccanica).

Od 1997 do 2006 zajmował stanowisko mera Mediolanu. W 2004 i w 2009 uzyskiwał mandat posła do Parlamentu Europejskiego z ramienia partii Forza Italia (przekształconej w 2009 w Lud Wolności). Pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Komisji Transportu i Turystyki, zasiadał we frakcji Europejskiej Partii Ludowej.

Posiada liczne odznaczenia zagraniczne, m.in. Komandorię Honorową Orderu Imperium Brytyjskiego, francuską Legię Honorową IV klasy, Wielki Order Zasługi Wielkiego Księstwa Luksemburga i inne.

W 2013 odszedł z Europarlamentu w związku z wyborem do Senatu XVII kadencji z ramienia koalicji Z Montim dla Włoch[1], do której przeszedł z Ludu Wolności. Był też w tym samym roku kandydatem koalicji na urząd prezydenta Lombardii. W 2014 został członkiem Nowej Centroprawicy.

Przypisy | edytuj kod

  1. Gabriele Albertini na stronie Senatu XVII kadencji (wł.). [dostęp 2013-03-19].

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Gabriele Albertini" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy