Gacz parafinowy


Gacz parafinowy w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Gacz parafinowy – mieszanina stałych, mających ponad 15 atomów węgla w cząsteczce, alkanów (parafin), zawierających od 10% do 30% olejów , wydzielana z ciężkich frakcji ropy naftowej (o temperaturze wrzenia ponad 350 °C) oraz pozostałości po jej destylacji.

Gacz wytwarzany jest w procesie produkcji oleju bazowego. Surowiec w czasie ekstrakcji rozpuszczalnikiem pozbawia się związków aromatycznych, a pozostałą masę ponownie poddaje rozpuszczaniu (na przykład w butanonie) w celu obniżenia lepkości (dla umożliwienia filtracji w niskiej temperaturze). Tak rozcieńczony olej jest następnie schładzany do temperatury od -10 °C do -20 °C, dzięki czemu wykrystalizowuje parafina, którą się odfiltrowuje. Gacze pochodzące z różnych rafinerii mogą znacznie się różnić kolorem, zawartością oleju i temperaturą topnienia[1][2].

Dalszym etapem przeróbki gaczu jest rafinacja, w wyniku której otrzymuje się nierozpuszczalną w wodzie i etanolu parafinę, barwy od jasnożółtej do białej, w zależności od stopnia oczyszczenia, o postaci krystalicznego wosku. Obok produkcji parafiny tradycyjne zastosowania gaczu to nasycanie (impregnacja przeciwwilgociowa) płyt wiórowych i zapałek oraz produkcja preparatów antykorozyjnych i przeciwwilgociowych. Gacz o zawartości oleju poniżej 10% używa się do wyrobu świec religijnych[3].

Jeszcze na początku XXI wieku gacz był traktowany jak surowiec o niskiej wartości, jednak jego liczba jego zastosowań wzrasta – zwłaszcza przemysł rafineryjny narastająco przetwarza go na oleje bazowe. Jest on też surowcem do produkcji paliw niskosiarkowych, co spowodowało wzrost jego ceny w ostatniej dekadzie o około 300%.[4]

Przypisy | edytuj kod

  1. Gacz parafinowy | Paraffin Wax Sp. z o.o, paraffinwax.pl [dostęp 2017-12-02]  (pol.).
  2. BP, www.bp.com [dostęp 2017-12-02]  (ang.).
  3. Encyclopedia of Waxes, www.candlecauldron.com [dostęp 2017-11-18] .
  4. What is Paraffin Slack Wax, www.paraffinslackwax.com [dostęp 2017-11-18] .

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Gacz parafinowy" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy