Gadka (struga)


Gadka (struga) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Gadkastruga, lewostronny dopływ Neru[2] o długości 4,8 km[3] i powierzchni dorzecza 12 km².

Obszary źródłowe strugi znajdują się we wsi Nowa Gadka w gminie Ksawerów. Granicę Łodzi przekracza ona wzdłuż ulicy Rafowej, po jej południowej stronie. Ostatnie kilkaset metrów Gadka płynie na terenie Parku 1 Maja, gdzie uchodzi do Neru w obrębie Stawów Stefańskiego, które stanowią jego spiętrzenie.

Gadka i Jasieniec, to jedyne łódzkie dopływy Neru niewłączone w system kanalizacji miejskiej. Struga przez pewien czas była zaliczona do II klasy czystości, ale obecnie zaliczana jest do III klasy, a okresowo nawet do cieków pozaklasowych.[potrzebny przypis]

Przypisy | edytuj kod

  1. Gadka na mapie Geoportalu Polskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej. Główny Geodeta Kraju. [dostęp 2017-06-17].
  2. Nazewnictwo geograficzne Polski. Tom 1. Hydronimy. Część 1. Wody płynące, źródła, wodospady. Główny Urząd Geodezji i Kartografii. s. 66. [dostęp 2017-06-17].
  3. Gadka na mapie Geoportalu Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej >> Moduł: Obszary Dorzeczy (wynik wyszukiwania). Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej. [dostęp 2017-06-17].
Na podstawie artykułu: "Gadka (struga)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy