Gaither P. Warfield


Gaither P. Warfield w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Gaither Postley Warfield (ur. 13 lutego 1896 w Rockville, zm. 16 sierpnia 1986 tamże) – amerykański duchowny metodystyczny, misjonarz, pod koniec lat 30 XX wieku i na początku II wojny światowej superintendent Kościoła Metodystycznego w Polsce. Sekretarz generalny United Methodist Committee for Overseas Relief.

Życiorys | edytuj kod

Gaither P. Warfield pochodził z Rockville w stanie Maryland, urodził się 13 lutego 1896[1]. W roku 1917 ukończył Dickinson College a następnie studiował w Union Theological Seminary. W latach 1924–1941 pełnił służbę misjonarską w Polsce. W okresie międzywojennym został superintendentem Kościoła Metodystycznego w Polsce[2]. W roku 1939 po agresji Niemiec na Polskę został superintendentem naczelnym Kościoła Metodystycznego powstałego w wyniku połączenia Metodystycznego Kościoła Episkopalnego, Południowego Metodystycznego Kościoła Episkopalnego oraz Metodystycznego Kościoła Protestanckiego. Połączenie z niemieckimi parafiami umożliwiło legalne działanie Kościoła w warunkach okupacji. Legalizację na terenie Generalnego Gubernatorstwa Kościół Metodystyczny uzyskał 22 kwietnia 1941[3].

Superintendentem naczelnym był do roku 1941 gdy po przystąpieniu Stanów Zjednoczonych do wojny z Trzecią Rzeszą został internowany w Bawarii. Rok później powrócił do Stanów Zjednoczonych w ramach wymiany obywateli niemieckich i amerykańskich[2]. Po nim superintendentem naczelnym Kościoła został ks. sup. Konstanty Najder. Swoje przeżycia z okresu II wojny światowej w Polsce opisał w 1945 roku w książce Call Us to Witness: A Polish Chronicle napisanej wspólnie z żoną.

Od roku 1946 był związany z Komitetem ds. Pomocy Zagranicznej aż do przejścia na emeryturę w 1966. Jako sekretarz generalny United Methodist Committee for Overseas Relief podróżował po całym świecie. Był także wiceprzewodniczącym Church World Service, międzywyznaniowej agencji udzielającej pomocy uchodźcom, a także członkiem komitetu administracyjnego Światowej Rady Kościołów[2].

Był żonaty z Hanną Dropiowską. Miał córkę Monikę[2].

Zmarł na białaczkę w swoim domu w Rockville[2]. Po jego śmierci metodystyczny ośrodek w Klarysewie powstały na terenie byłego prywatnego gimnazjum Wandy Pawlickiej nazwano od jego nazwiska „Warfieldowo”.

Dzieła | edytuj kod

  • Call Us to Witness: A Polish Chronicle, 1945, wspólnie z żoną

Przypisy | edytuj kod

  1. Informacja na stronie findagrave.com
  2. a b c d e Rev. Gaither P. Warfield Dies; Was Methodist Relief official. „New York Times”, s. 23, 21 sierpnia 1986. 
  3. Grzegorz Pełczyński. Metodyści w Polsce. „Pamięć i Przyszłość”. 2/2004 (24), s. 70-72, 2014. 
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Gaither P. Warfield" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy