Gamma Persei


Współrzędne: 03h04m47,791s; +53°30′23,17″

Gamma Persei w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Gamma Persei (γ Per) – gwiazda podwójna w gwiazdozbiorze Perseusza, znajdująca się w odległości około 243 lata świetlne od Słońca.

Charakterystyka | edytuj kod

Jest to układ podwójny, który tworzą żółty olbrzym reprezentujący typ widmowy G i gwiazda ciągu głównego należąca do typu A. Układ ma około 1,9 miliarda lat, większa gwiazda jest olbrzymem prowadzącym syntezę helu w węgiel, podczas gdy mniejszy składnik wciąż prowadzi syntezę wodoru w hel. Gwiazdy okrążają wspólny środek masy po eliptycznych orbitach, o prawie tak dużym mimośrodzie jak w układzie Beta Arietis. Składniki oddalają się na 18 au i zbliżają na 2 au co około 15 lat[2].

Gamma Persei to druga co do jasności gwiazda zmienna zaćmieniowa widoczna na ziemskim niebie, po Algolu, również znajdującym się w gwiazdozbiorze Perseusza. Zaćmienia są jednak widoczne znacznie rzadziej. Po raz pierwszy zjawisko to zostało zaobserwowane w 1990 roku, wiązało się ze spadkiem jasności układu o 30%, dostrzegalnym gołym okiem. Ostatni raz olbrzym zakrył swoją mniejszą towarzyszkę w 2005 roku, następne takie zjawisko nastąpi w 2019 roku[2].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c Gamma Persei w bazie SIMBAD (ang.)
  2. a b c d e f g Jim Kaler: Gamma Persei (ang.). STARS. [dostęp 2016-09-21].
Na podstawie artykułu: "Gamma Persei" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy