Gangwon


Na mapach: 37°30′N 128°15′E/37,500000 128,250000

Gangwon w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Gangwon (kor. 강원도) – prowincja w Korei Południowej ze stolicą w Chuncheon. Przed podziałem Korei w 1945 roku razem ze swoim północnokoreańskim sąsiadem, także nazywającym się Kangwŏn, tworzyły jedną prowincję.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Gangwon było jedną z ośmiu prowincji Korei podczas panowania dynastii Joseon, założoną w 1395 roku, a nazwę zawdzięcza miastu Gangneung (kor. 강릉; hancha: 江陵) oraz dawnej stolicy prowincji Wonju (kor. 원주; 原州).

W 1895 roku prowincja Gangwon została zastąpiona dystryktami Chuncheon (Chuncheon-bu; kor. 춘천부; hancha: 春川府) na zachodzie i Gangneung (Gangneung-bu; kor. 강릉부; 江陵府) na wschodzie (Wonju było częścią dystryktu Chungju).

W 1896 roku Korea została ponownie podzielona na 13 prowincji i oba dystrykty zostały połączone z powrotem w prowincję Gangwon. Mimo że dawna stolica Wonju została także przyłączona do tej prowincji, nowa została utworzona w Chuncheon.

W 1945 roku prowincja Gangwon (podobnie jak i reszta Korei) została podzielona na amerykańską i radziecką strefę okupacji. W 1948 roku południowa część prowincji została częścią Republiki Korei. W rezultacie postanowień po wojnie koreańskiej w 1953 roku, granica między północnokoreańską a południowokoreańską częścią prowincji została przesunięta w kierunku wojskowej linii demarkacyjnej. Granice prowincji pozostały niezmienione od 1953 roku.

Geografia | edytuj kod

Położenie | edytuj kod

Od zachodu Gangwon graniczy z prowincją Gyeonggi, od południa z Chungcheong Północnym oraz Gyeongsang Północnym, od wschodu znajduje się Morze Wschodnie (Morze Japońskie). Od strony północnej sąsiadem jest północnokoreańska prowincja Kangwŏn. Krajobraz zdominowany jest przez pasmo gór Taebaek (Taebaek Sanmaek), które schodzą aż do morza.

Zasoby | edytuj kod

80% obszaru Gangwon zajmują lasy, które dostarczają grzybów oraz roślin górskich. Prowincja ta jest też znana ze swoich produktów rolniczych: ziemniaków i ryb (wątłusz oraz mątwa). Zasoby mineralne prowincji to żelazo, węgiel, fluoryt, wapień i wolfram. Znajdują się tutaj elektrownie wodne i cieplne.

Regiony | edytuj kod

Północnokoreański oraz południowokoreański Gangwon są częścią regionu Gwandong. Region na zachód od gór Taebaek nazywa się Yeongseo, a na wschód Yeongdong.

Podział administracyjny | edytuj kod

Prowincja Gangwon podzielona jest na 7 miast (kor. si) oraz 11 powiatów (kor. gun).

Miasta | edytuj kod

Powiaty | edytuj kod

Klasztory buddyjskie | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (province of South Korea):
Na podstawie artykułu: "Gangwon" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy