Garaż (film)


Garaż (film) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Garaż (tyt. oryg.ros. Гараж) - radziecki film komediowy z 1979 roku, w reżyserii Eldara Riazanowa.

Spis treści

Fabuła | edytuj kod

Akcja filmu rozgrywa się pod koniec lat 70. w Instytucie Naukowo-Badawczym, zajmującym się ochroną zwierząt. Pracownicy instytutu powołali do życia spółdzielnię Fauna, która ma zająć się przydziałem nowych garaży. Budowa drogi szybkiego ruchu ma zmniejszyć teren przeznaczony pod budowę garaży i nie wszyscy chętni mogą je otrzymać. Zebranie pracowników ma wyłonić cztery osoby odpowiedzialne za przydział. Okazuje się jednak, że te osoby zostały już wybrane, a uczestnicy zebrania mają tylko ten wybór potwierdzić.

Plan zatwierdzenia podanych z góry kandydatur komplikuje wystąpienie Eleny Malejewej, która domaga się zmiany procedury głosowania. W trakcie dyskusji okazuje się, że ktoś zamknął z zewnątrz uczestników zebrania w sali i nikt nie ma klucza. Dalsza dyskusja ujawnia kolejne nieprawidłowości, związane z funkcjonowaniem spółdzielni. W jej składzie znalazły się osoby nieznane pracownikom instytutu, które trafiły tam dzięki protekcji.

Scenariusz został oparty na wydarzeniach autentycznych. Riazanow uczestniczył w zebraniu spółdzielni garażowej Mosfilmu, które ujawniło szereg nieprawidłowości w „rekrutacji” nowych członków spółdzielni.

Obsada | edytuj kod

Wersja polska | edytuj kod

Obsada:

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Garaż (film)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy