Gary Ridgway


Gary Ridgway w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Gary Leon Ridgway (ur. 18 lutego 1949 w Salt Lake City) – amerykański seryjny morderca, znany jako Morderca znad Green River (ang. The Green River Killer). Najbardziej krwawy z amerykańskich seryjnych zabójców.

Życiorys | edytuj kod

Ridgway urodził się w Salt Lake City, w stanie Utah. Jego rodzicami byli Mary Rita Steinman i Thomas Newton Ridgway. Mieszkał w Auburn w stanie Waszyngton. Od młodzieńczych lat miał obsesję na punkcie prostytutek oraz dysfunkcjonalne związki z kobietami.

Gary Ridgway pracował jako lakiernik w fabryce samochodów Kenworth. Przyznał się do zamordowania 49 kobiet, jednak policja podejrzewa, że ofiar mogło być nawet dwukrotnie więcej. Swoich morderstw dokonywał w latach 80. i 90. XX wieku w Seattle i na jego przedmieściach. Jego ofiarami padały prostytutki, które dusił. Ciała porzucał w ulubionych przez siebie miejscach, m.in. na brzegach Green River (stąd przydomek), gdzie (według zeznań jego żony) lubił uprawiać seks.

Został złapany w roku 2001 dzięki wyodrębnieniu jego DNA z pozostawionej na kamieniach spermy. Kamienie pozostawiał w pochwie swoich ofiar jako znak rozpoznawczy. W roku 2003 został skazany na 50 wyroków dożywocia w zamian za współpracę w śledztwie i wskazania miejsc, w których porzucał zamordowane kobiety. Od stycznia 2004 roku do maja 2015 roku odbywał karę w więzieniu Washington State Penitentiary w Walla Walla. 14 maja 2015 roku został przetransportowany do więzienia federalnego o maksymalnie zaostrzonym rygorze Florence High w Kolorado, jednak 24 października 2015 roku przewieziono go z powrotem do więzienia w Walla Walla.

W 2008 roku powstał dwu-odcinkowy serial „Zabójca znad Green River”[1].

Ofiary | edytuj kod

Seattle Lokalizacja Seattle na mapie Stanów Zjednoczonych

Przypisy | edytuj kod

  1. Zabójca znad Green River (Serial TV 2008-) – Filmweb, www.filmweb.pl [dostęp 2017-11-23]  (pol.).
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Gary Ridgway" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy