Gaspar de Carvajal


Gaspar de Carvajal w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Gaspar de Carvajal (ur. 1504, zm. 1584) – hiszpański ksiądz dominikanin, podróżnik i odkrywca, kronikarz.

Gaspar de Carvajal pochodził z Estremadury. Był dominikaninem z klasztoru Volladolid a od roku 1538 prowincjałem zakonu dominikanów w Limie. Uczestniczył w wyprawie Francisca Pizarra do Peru, był kapelanem Gonzala Pizarro. W 1541 uczestniczył w wyprawie tego ostatniego i Francisca de Orellany w poszukiwaniu El Dorado. 26 grudnia 1541 roku wyprawa z powodu braku wyżywienia podzieliła się i Carvajal wraz z Orellaną udał się w dół rzeki Rio Napo do tamtejszych Indian. Dotarłszy do wiosek, zaopatrzyli się w zapasy żywności lecz nie byli w stanie płynąć pod prąd bystrej rzeki. Orellana postanowił płynąć wraz z prądem rzeki na wschód. W tej drodze oddział Orellany napotykał przyjaznych i nieprzyjaznych Indian, z którymi walczył. W czerwcu dotarli do wioski zamieszkanej przez kobiety-wojowniczki - Gaspar uznał[1], że odnaleźli mityczne Amazonki. W trakcie potyczki z nimi Gaspar stracił oko. Wyprawa 26 sierpnia 1542 dotarła do morza i była to pierwsza wyprawa która dokonała spływu Amazonką do Oceanu Atlantyckiego. Orellana udał się następnie do Hiszpanii a Gaspar de Carvajal z wyspy Margarita powrócił do Peru, gdzie zmarł w klasztorze Santo Domingo w Limie.

Przypisy | edytuj kod

  1. Praca zbiorowa: Oxford - Wielka Historia Świata. Cywilizacje Ameryki Północnej, Środkowej i Południowej. Olmekowie - Inkowie. T. 14. Poznań: Polskie Media Amer.Com, 2006, s. 214. ISBN 83-7425-369-X.

Bibliografia | edytuj kod

  • MarianM. Mickiewicz MarianM., WitoldW. Mickiewicz WitoldW., Słownik odkrywców i zdobywców, Poznań: wyd. ATENA, 1996, ISBN 83-85414-29-0, OCLC 749318882 .
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Gaspar de Carvajal" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy