Gasteruption jaculator


Gasteruption jaculator w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Gasteruption jaculatorgatunek błonkówki z rodziny zadziorkowatych i podrodziny Gasteruptiinae.

Gatunek opisany w 1758 roku przez Karol Linneusza jako Ichneumon jaculator[1].

Opis | edytuj kod

Głowa o czole gęsto rzeźbionym. Żeberko potyliczne silnie blaszkowate i nieco od tylnego przyoczka krótsze, a głowa przed nim płaska. Bardzo delikatnie ponakłuwane ciemię jest raczej matowe. Śródtarczka z przodu grubo punktowana i pomarszczona, na bocznych płatach pomarszczona, a na środkowym nie. Odnóża tylne o raczej nabrzmiałych goleniach z wyraźną; zarówno one jak nasadowy człon stóp białawo-żółtawe w pobliżu nasady. Osłonki pokładełka samicy od 1,5 do 3 razy tak długie jak nasadowe człony tylnych stóp; na wierzchołku opatrzone białą lub białawo-żółtawą opaską[2].

Rozprzestrzenienie | edytuj kod

W Europie wykazany został z Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Dodekanezu, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Korsyki, Niemiec, Polski, Rumunii, Rosji, Sardynii, Słowacji, Sycylii, Szwecji, Szwajcarii, Węgier, Wielkiej Brytanii i Włoch[1]. Ponadto znany z Turcji, Iranu[2] i Afryki Północnej[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c Gasteruption jaculator. W: Fauna Europaea [on-line]. [dostęp 2018-09-23].
  2. a b K. van Achterberg, A. Talebi. Review of Gasteruption Latreille (Hymenoptera, Gasteruptiidae) from Iran and Turkey, with the description of 15 new species. „ZooKeys”. 458, s. 1-187, 2014. DOI: 10.3897/zookeys.458.8531
Na podstawie artykułu: "Gasteruption jaculator" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy