Gaszerbrum IV


Na mapach: 35°45′39″N 76°36′57″E/35,760833 76,615833

Gaszerbrum IV w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Gaszerbrum IV – siedmiotysięcznik na granicy Chin i Pakistanu w masywie Gaszerbrumów w paśmie Karakorum. Osiemnasty szczyt Ziemi i szósty Pakistanu pod względem wysokości n.p.m. Jest uważany za jeden z najtrudniejszych szczytów do zdobycia w Karakorum. Dlatego też jest to jeden z najrzadziej zdobywanych szczytów.

Pierwszego wejścia dokonali Walter Bonatti i Carlo Mauri 6 sierpnia 1958 r.

Zachodnia ściana, licząca około 2500 m wysokości, jest uznawana za jedną z najtrudniejszych ścian wspinaczkowych na Ziemi. Ze względu na odbijające się od niej promienie słońca zwana jest „Świetlistą Ścianą”. Została ona po raz pierwszy zdobyta przez Wojciecha Kurtykę i Roberta Schauera w dniach 13–20 lipca 1985 roku, z czego przez 2 dni byli uwięzieni na skalnej półce z powodu bardzo złej pogody. Zdobywcy wyszli na grań szczytową w znacznej odległości od głównego wierzchołka i ze względu na załamanie pogody oraz ogólne wyczerpanie wspinaczką nie podjęli próby wejścia na niego. Magazyn „Climbing” uznał zdobycie ściany za największe osiągnięcie himalaizmu w XX wieku[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. Gregory Crouch, The Great Ascents. Climbing’s top achievements of the century, „Climbing Magazine”, Millennium Special Issue, numer 192, s. 84.

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (góra):
Na podstawie artykułu: "Gaszerbrum IV" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy