Gazeta Wrocławska


Gazeta Wrocławska w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Gazeta Wrocławskadziennik dolnośląski wydawany we Wrocławiu od 1948 roku.

W okresie PRL tytuł brzmiał „Gazeta Robotnicza”. Był to organ Komitetu Wojewódzkiego PZPR we Wrocławiu[2]. Gazeta była organizatorem wyścigu kolarskiego Szlakiem Grodów Piastowskich.

W III RP, po prywatyzacji w 1990 tytuł dziennika został przekształcony w „Robotniczą Gazetę Wrocławską”, następnie w „Gazetę Wrocławską”. Miało to na celu odcięcie się od dotychczasowej historii gazety, jako lokalnego organu PZPR. Po wykupieniu gazety od spółdzielni dziennikarskiej przez szwajcarską spółkę (później okazało się, że stoi za nią niemiecki koncern prasowy Neue Passauer Presse, którego spółką córką jest Polskapresse sp.z o.o.), gazeta uzyskała nowy kształt, a wydawca zbudował na potrzeby dziennika nowoczesną drukarnię offsetową w podwrocławskich Bielanach. W okresie tych przekształceń redaktorem naczelnym gazety był Andrzej Bułat. Później, po przejęciu gazety przez niemieckiego wydawcę, naczelnymi byli Wiesław Mielcarski, Iwona Zielińska i Stanisław Drozdowski (A. Bułat, który był reżyserem sprzedaży gazety, nadal jednak pozostał w strukturach wydawnictwa). Przejęcie dwóch konkurencyjnych gazet wrocławskich („Słowa Polskiego” i „Wieczoru Wrocławia”) spowodowało zmianę w 2004 roku tytułu dziennika do postaci „Słowo Polskie – Gazeta Wrocławska”. Redaktorem naczelnym do 2010 roku był Marek Twaróg, obecnie jego funkcję przejął Arkadiusz Franas, były wicenaczelny.

W sobotę 13 października 2007 roku po raz ostatni gazeta wyszła pod nazwą „Słowo Polskie – Gazeta Wrocławska”; od następnego, poniedziałkowego wydania nosiła tytuł „Polska – Gazeta Wrocławska” i była wydawana w ramach dziennika „Polska”. Od stycznia 2015 roku wychodzi pod tytułem „Gazeta Wrocławska”.

Przypisy | edytuj kod

  1. „Gazeta Pomorska” liderem sprzedaży w 2019 roku, „Dziennik Zachodni” najbardziej w dół, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2020-02-28]  (pol.).
  2. Encyklopedia Wrocławia. Wrocław: Wydawnictwo Dolnośląskie, 2000. ISBN 83-7023-749-5.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Gazeta Wrocławska" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy