Gazetki ścienne


Gazetki ścienne w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Dwóch chłopców tworzących gazetkę ścienną w NRD (1950)

Gazetki ścienne – gazety tworzone i publikowane na tablicach, najczęściej w instytucjach kultury (szkołach, domach kultury, muzeach itp.). Szczególnie popularne w drugiej i trzeciej ćwierci XX wieku w szkołach. Najczęściej ukazywały się one co tydzień, a w szkołach przybierały formę gazetek klasowych i ogólnoszkolnych. W II Rzeczypospolitej w szkołach istniały również „żywe gazetki”, które co kilka tygodni były odczytywane w świetlicach lub wieczorkach szkolnych przez autorów. Rozwój gazetek ścienny promowała redakcja Kuźni Młodych. Czasopismo to włączyło się do tworzenia Szkolnych Komitetów Redakcyjnych, które w terenie placówek oświatowych promowały czytelnictwo periodyku i zbierały teksty do czasopisma. W 1933 r. pojawił się pomysł stworzenia syndykatu pracy młodzieżowej, co miało wiązać się z zamknięciem większości szkolnych gazet drukowanych i zastąpienie ich gazetkami ściennymi[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. KarolK. Łopatecki KarolK., Sprawa Lili Rudik. Z dziejów szkolnych gazetek ściennych w okresie międzywojennym = The case of Lila Rudik. An episode from the history of school wall newspapers in the interwar period, 2017, OCLC 1011304470 [dostęp 2020-02-16] .
Na podstawie artykułu: "Gazetki ścienne" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy