Gebethner i Wolff


Gebethner i Wolff w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Siedziba firmy Gebethner i Wolff
przy ul. Nowosiennej 9 w Warszawie (1907)

Gebethner i Wolffprzedsiębiorstwo wydawnicze i księgarskie założone w 1857 przez Gustawa Adolfa Gebethnera i Augusta Roberta Wolffa przy Krakowskim Przedmieściu 15 w Warszawie (pałac Potockich), a później również w Krakowie. Istniało do 1950, zlikwidowane przez władze komunistyczne (antykwariat działał do 1961).

Spis treści

Historia | edytuj kod

Sklep muzyczny Gebethnera i Wolffa w Łodzi przy ul. Piotrkowskiej, lata 90. XIX wieku

Działalność przedsiębiorstwa prowadzona była w trzech kierunkach: księgarstwo sortymentowe i hurt księgarski, wydawnictwo książek i nut. Od 1906 siedziba spółki mieściła się w narożnej kamienicy zaprojektowanej przez Bronisława Brochwicza-Rogoyskiego znajdującej się pod adresem ul. H. Sienkiewicza 9 (w tamtym czasie Nowosiennej) i Zgoda 12

Wydawnictwo rozwijało się bardzo dynamicznie, w 1937 miało wydanych ok. 7010 pozycji książek w nakładzie 45 mln. egzemplarzy i ok. 7147 pozycji nut.

Przedsiębiorstwo wydawało przede wszystkim klasykę literatury polskiej (np. utwory Władysława Reymonta, Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej czy Henryka Sienkiewicza), ale również twórczość pisarzy współczesnych (np. Wacława Berenta, Piotra Choynowskiego, Jarosława Iwaszkiewicza, Leona Kruczkowskiego, Kornela Makuszyńskiego, Zofii Nałkowskiej, Jana Parandowskiego)[1]. Wydawało też czasopisma, tj. „Kurier Warszawski”, „Tygodnik Ilustrowany”, „Kurier Codzienny”. Nakładem wydawnictwa ukazały się nadto dzieła (Dumki i Szumka (Nuż do harfy)) pianisty Feliksa Jarońskiego.

Od 1884 (do 1922) przedsiębiorstwo otwierało swoje oddziały w innych miastach Polski (Kraków, Lublin, Łódź, Poznań, Zakopane). W 1925 otworzyło filię w Paryżu, która istnieje do dziś. Przesyłano również książki do Stanów Zjednoczonych i Rosji.

W 1929 Gebethner wykupił udziały Wolffa. W tym okresie i aż do wybuchu wojny głównym redaktorem w wydawnictwie był Aleksander Wat.

W okresie II wojny światowej przedsiębiorstwo rozprowadzało nielegalne książki oraz prowadziło tajne kursy dla pracowników księgarń. W czasie powstania warszawskiego w 1944 budynek wydawnictwa został zbombardowany i spłonął[2].

W 1961 zakończył działalność antykwariat „Gebethner i Wolff”.

Natomiast w 1990 Z. Gebethner założył wydawnictwo pod nazwą Gebethner i Ska, publikujące głównie słowniki i podręczniki do nauki języków obcych – na licencji zachodnich wydawców. 5 stycznia 1999 w wyniku połączenia z przedsiębiorstwem Gebethner i Ska powstało Wydawnictwo Felberg.

Zobacz też | edytuj kod

  • Gustaw Wolff – syn Augusta Roberta Wolffa i następny współwłaściciel firmy „Gebethner i Wolff”

Przypisy | edytuj kod

  1. Praca zbiorowa, Encyklopedia Powszechna PWN, t. II, 1973 .
  2. Jerzy S. Majewski: Warszawa na starych pocztówkach. Warszawa: Agora, 2013, s. 130. ISBN 978-83-268-1238-5.

Bibliografia | edytuj kod

  • B. Bieńkowska, Książka na przestrzeni dziejów, Centrum Edukacji Bibliotekarskiej, Informacyjnej i Dokumentacyjnej, Warszawa 2005.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (wydawnictwo):
Na podstawie artykułu: "Gebethner i Wolff" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy