Gemma Galgani


Gemma Galgani w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Tradycyjne przedstawienie świętej Gemmy w geście modlitewnym

Maria Gemma Umberta Galgani[1] (ur. 12 marca 1878 w Borgonuovo di Camigliano, zm. 11 kwietnia 1903 w Lukce) – święta katolicka, dziewica, włoska mistyczka, stygmatyczka.

Rodzice świętej Gemmy


Pochodziła z wielodzietnej rodziny aptekarza. Po śmierci matki (1886) opiekowała się dziećmi znajomego aptekarza (osierocona została z siedmiorgiem rodzeństwa w 1897 roku). 8 grudnia 1899 w czasie uroczystości Niepokalanego Poczęcia, złożyła ślub dziewictwa.

Choroby uniemożliwiły jej wstąpienie do zgromadzenia mniszek pasjonistek klauzurowych. Na jej ciele pojawiły się rany, cierpiała także na chorobę Potta. Miała prowadzić rozmowy z Jezusem i Matką Bożą dotyczące cierpienia niezawinionego. Zmarła w wigilię Wielkanocy.

Beatyfikowana 14 maja 1933, przez papieża Piusa XI, Pius XII kanonizował św. w Bazylice św. Piotra na Watykanie 2 maja 1940. Była pierwszą świętą zmarłą i kanonizowaną w XX wieku. Powodem uznania jej świętości stało się świadome, milczące przyjęcie cierpienia przez św. Gemmę.

Atrybutem świętej jest lilia, a jej wspomnienie liturgiczne obchodzone jest w archidiecezji lukkijskiej i w zgromadzeniach pasjonistowskich 16 maja.

Spis treści

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Rudolph M. Bell, Cristina Mazzoni: The Voices of Gemma Galgani: The Life and Afterlife of a Modern Saint. Chicago, IL, US: University of Chicago Press, 2003. ISBN 978-0-226-04196-4. (ang.)

Bibliografia | edytuj kod

Dzieła św. Gemmy Galgani:

  1. Autobiografia. Dziennik, Fundacja Żywe Słowo, Warszawa 2013.
  2. Rozmowy z Jezusem. Pisma różne (w przygotowaniu)

Biografie:

  • E. Zoffoli, Święta Gemma Galgani. Życiorys i modlitwy, Verbinum, Warszawa 2012.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Gemma Galgani" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy