General Dynamics' Electric Boat Division


Na mapach: 41°20′43″N 72°04′53″W/41,345278 -72,081389

General Dynamics Electric Boat Division w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z General Dynamics' Electric Boat Division) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

General Dynamics Electric Boat Division (GD/EB) – amerykańska stocznia Marynarki Wojennej w Groton w stanie Connecticut, stanowiąca samodzielną część koncernu General Dynamics. Główny amerykański konstruktor i producent okrętów podwodnych o napędzie jądrowym. Obok Northrop Grumman Shipbuilding (NGNN), jest jedną z dwóch amerykańskich stoczni dysponujących odpowiednim czynnym zapleczem, technologiami i certyfikatem na produkcję i wyposażanie okrętów o napędzie jądrowym.

Stocznia Electric Boat jest stocznią wyspecjalizowana w produkcji okrętów podwodnych. Powstało w niej większość wyprodukowanych w USA okrętów tego typu. Pierwsze okręty podwodne były budowane przez należącą do Johna Hollanda Holland Torpedo Boat Company. W roku 1899, John Holland został jednak zmuszony do poszukiwania środków finansowych na pokrycie kosztów testowania i ulepszania Holland VI, w związku z czym Holland Torpedo Boat Company stało się spółką zależną utworzonej w tym celu przez Isaaca Rice’a Electric Boat Company.

W 1952 roku, Electric Boat Company została przekształcona w spółkę zależną General Dynamics.

Bibliografia | edytuj kod

  • Paul E. Fontenoy: Submarines: An Illustrated History of Their Impact (Weapons and Warfare). ABC-CLIO, marzec 2007. ISBN 1-8510-9563-2.
  • EB History (ang.). Electric Boat. [dostęp 2013-12-25].
Na podstawie artykułu: "General Dynamics' Electric Boat Division" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy