General Electric


Na mapach: 42°21′07″N 71°02′52″W/42,351944 -71,047778

General Electric w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania GE Building w Nowym Jorku Były prezes Zarządu General Electric Jeffrey R. Immelt (z lewej) i Jan Wyrowiński w Senacie RP (2009) Zakład General Electric w Kłodzku

General Electric Company (GE) – amerykański konglomerat z siedzibą w Fairfield działający między innymi w branżach produkcji maszyn i sprzętu, produkcji energii, ropy naftowej i wielu innych. W roku 2014 GE zajął 27 miejsce w rankingu największych przedsiębiorstw na świecie Global 500 magazynu Fortune[1]. W 2014 spółka zajęła siódme miejsce na liście największych przedsiębiorstw na świecie czasopisma Forbes[2]. GE jest spółką publiczną notowaną na New York Stock Exchange.

Spis treści

Historia | edytuj kod

General Electric powstał oficjalnie 11 stycznia 1892 poprzez połączenie dwóch przedsiębiorstw: Edison Electric Light Company zarządzanego przez Thomasa A. Edisona i Thomson-Houston Company zarządzanego przez Charlesa A. Coffina. Oba przedsiębiorstwa razem posiadały większość kluczowych w tym czasie patentów w dziedzinie produkcji i wykorzystywania prądu elektrycznego, co na długie lata zapewniło im dominującą pozycję na rynku w USA. Początkowo przedsiębiorstwo koncentrowało swoją działalność w branżach związanych z prądem – od budowy elektrowni i linii wysokiego napięcia po produkcję odkurzaczy i lodówek.

W laboratoriach General Electric powstało szereg wynalazków, między innymi lodówka, żarówka, gramofon, prądnica prądu stałego, turbina parowa, silnik prądu stałego, opracowano też metody syntezy polietylenu i silikonu.

Współczesność | edytuj kod

W 2015 roku General Electric działa w kilkunastu branżach, takich jak:

 • energetyka – konwencjonalna i atomowa;
 • aparatura pomiarowa – przemysłowa i medyczna;
 • przemysł zbrojeniowy – produkcja broni dla US Army (M134 Minigun, GAU-8/A)
 • przemysł lotniczy – produkcja silników lotniczych i kredytowanie produkcji samolotów;
 • przemysł kosmiczny – produkcja silników rakietowych i podzespołów dla NASA;
 • przemysł AGD – produkcja lodówek, odkurzaczy itp. (głównie na rynek amerykański);
 • przemysł chemiczny – produkcja tworzyw sztucznych;
 • oprogramowanie i rozwiązania IT dla przemysłu oraz wspierające rozwój koncepcji Przemysłowego Internetu (GE Digital)[3];
 • sprzęt medyczny – badania i produkcja aparatury diagnostycznej (RTG, ramiona C, tomografy komputerowe, MRI, PET, ultrasonografy USG/UKG, aparaty EKG, testy wysiłkowe EKG), produkcja aparatury monitorującej funkcje życiowe (kardiomonitory, monitory wieloparametrowe), aparatów do znieczulania ogólnego i respiratorów oraz inkubatorów stosowanych w terapii noworodka;
 • bankowość – zarówno dla biznesu, jak i dla osób fizycznych; w zakresie bankowości biznesowej specjalizuje się w kredytowaniu produkcji powiązanej z interesami kapitałowymi całego GE – takimi jak np. finansowanie zakupów samolotów pod warunkiem, że będą w nich zamontowane silniki GE, co jest czasami krytykowane jako forma monopolizowania rynków; w zakresie bankowości dla ludności specjalizuje się w udzielaniu kredytów gotówkowych, kredytów ratalnych, kredytów samochodowych, hipotecznych, oraz wydawaniu kart płatniczych; w niektórych krajach (np. Czechy, Niemcy, Węgry), zajmuje się również prowadzeniem rachunków bankowych i aktywnie sprzedaje produkty depozytowe i inwestycyjne.
 • film – GE jest właścicielem NBCUniversal;
 • transport kolejowy – np. modernizacja silników dla spalinowozów ST40.

General Electric w Polsce | edytuj kod

Koncern posiada w Polsce trzy fabryki GE Power Controls (w Kłodzku, Łodzi i Bielsku-Białej), dwa zakłady GE Aviation (w Dzierżoniowie i w Bielsku-Białej) oraz Centrum Projektowe EDC (Engineering Design Center) w Warszawie, które w 2017 zatrudniało ok. 1800 inżynierów[4]. W 2013 roku GE Healthcare otworzyło Centrum Doskonałości IT w Krakowie.

W 1995 GE weszło na polski rynek usług bankowych kupując Solidarność Chase D.T. Bank i tworząc GE Capital Bank, specjalizujący się w finansowaniu sprzedaży ratalnej, pożyczkach gotówkowych i kredytach samochodowych. W 1998 kupiono dodatkowo Polsko-Amerykański Bank Hipoteczny S.A., który specjalizował się w udzielaniu kredytów mieszkaniowych klientom indywidualnym. W 1999 ten drugi bank zmienił nazwę na GE Bank Mieszkaniowy S.A. W 2003 bank ten zajmował trzecią pozycję pod względem wartości kredytów mieszkaniowych udzielonych w Polsce. Na przełomie 2004/2005 w wyniku połączenia GE Capital Banku z GE Bankiem Mieszkaniowym powstał GE Money Bank S.A. z centralą w Gdańsku. Inicjatywa ta była konsekwencją realizacji globalnej strategii korporacji General Electric w zakresie upraszczania jej struktury organizacyjnej.

W sierpniu 2007 GE Money podpisało porozumienie z bankiem UniCredit dot. nabycia ok. 66% akcji Banku BPH i 49,9% akcji BPH TFI. Transakcja, zrealizowana została w czerwcu 2008. 1 stycznia 2010 doszło do fuzji GE Money Banku S.A. oraz Banku BPH S.A.

W 2015 roku GE zakupiło część energetyczną i przemysłową koncernu Alstom, przejmując między innymi zakłady w Elblągu produkujące turbiny i elementy stalowe wielkogabarytowe, w tym przęsła mostów[5].

We wrześniu 2017 GE Aviation wspólnie z Lufthansa Technik rozpoczął w Środzie Śląskiej na Dolnym Śląsku budowę zakładu XEOS serwisowania i naprawy silników samolotowych GEnx-2B oraz GE9X[6]. Planuje się, że na wiosnę 2019 centrum będzie mogło przyjąć pierwsze silniki. Oprócz demontażu, naprawy i montażu silników zakład będzie także wykonywał testy silników w jednej z najnowocześniejszych na świecie specjalistycznych komór testowych[7].

Prowadzony przez GE Foundation program stypendialny Scholar-Leaders został wprowadzony w Polsce w 2003 r. W 2010 firma i Instytut Lotnictwa stworzyły stypendium naukowe im. Justyny Moniuszko, która zginęła w katastrofie polskiego Tu-154 w Smoleńsku, przeznaczone dla najlepszych studentów Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej[8].

W 2017 GE zatrudniał w Polsce ok. 7,3 tys. osób[9].


Przypisy | edytuj kod

 1. General Electric (ang.). Fortune. [dostęp 2015-04-20].
 2. The World’s Biggest Companies (ang.). forbes.com. [dostęp 2015-04-20].
 3. Poznaj GE Digital - VIX Automation, „VIX Automation”, 27 maja 2016 [dostęp 2017-11-16]  (pol.).
 4. Who We Are. W: Engineering Design Center [on-line]. [dostęp 2017-03-27].
 5. Kamila Jabłonowska: Alstom w Elblągu przejdzie do historii. Od 1 października firmę przejmie General Electric. Co to oznacza dla elblążan?. Elbląski Dziennik Internetowy, 14 września 2015. [dostęp 2017-12-04].
 6. Inwestycja XEOS pod Wrocławiem – kamień węgielny.
 7. budowa zakładu XEOS Lufthansa Technik GE Aviation Środa Śląska | www.wroclaw.pl, www.wroclaw.pl [dostęp 2018-01-05]  (pol.).
 8. Scholarship Program (pol.). edcpolska.pl. [dostęp 18 grudnia 2012].
 9. Tomasz Elżbieciak: Beata Stelmach rezygnuje z General Electric. Ma nowe plany. wnp.pl, 15 grudnia 2017. [dostęp 2018-01-04].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (biznes):
Na podstawie artykułu: "General Electric" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy