Genesis (zespół muzyczny)


Genesis (zespół muzyczny) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Genesisbrytyjski rockowy zespół muzyczny założony w 1967. Jest uznawany przez krytyków za jeden z fundamentów rocka. W pierwszym okresie swojej aktywności grupa reprezentowała nurt rocka progresywnego, później jej twórczość mieściła się w nurcie soft rocka. W pierwszym okresie, kończącym się około 1977 roku, Genesis wypracowała symfoniczne brzmienie połączone z poetyckimi, surrealistycznymi tekstami i teatralnym wykonaniem. W drugim okresie brzmienie grupy ewoluowało w kierunku muzyki łatwiejszej w odbiorze, z większym naciskiem na brzmienia typowe dla muzyki popowej, wyraźnie kontrastujące z wcześniej wypracowanym, niepowtarzalnym stylem. Zespół włącza w swoje utwory długie partie instrumentalne, typowe dla muzyki progresywnej, czego praktycznie w muzyce pop się nie spotyka (przykładem mogą być utwory „Living Forever”, „Driving the Last Spike” czy „Fading Lights” z płyty „We Can’t Dance”).

Spis treści

Historia zespołu | edytuj kod

Phil Collins

Grupa rockowa Genesis powstała w roku 1965 przez połączenie dwóch innych grup Garden Wall (Peter Gabriel i Tony Banks) i Anon (Mike Rutherford, Anthony Phillips), obu działających w szkole średniej – Charterhouse School w mieście Godalming, hrabstwo Surrey, Anglia. Do nowej grupy nazwanej New Anon dołączył Chris Stewart.

Grupa w tym składzie przygotowała taśmę demonstracyjną, na której nagrano sześć piosenek, głównie autorstwa Rutherforda i Phillipsa. Taśmy zostały dobrze przyjęte przez wytwórnie. Zanim jednak grupa przystąpiła do pracy nad albumem, grupę opuścił Chris Stewart. Został on zastąpiony przez Johna Silvera. Album zatytułowany From Genesis to Revelation ukazał się w roku 1969, wzbudził jednak umiarkowane zainteresowanie. Jednocześnie nazwa grupy została zmieniona na Genesis. Niedługo po nagraniu albumu John Silver opuścił grupę, a zastąpił go John Mayhew.

W tym składzie grupa nagrała drugi album Trespass (oznacza nielegalne wejścia na cudzą posesję lub w archaicznym znaczeniu „wina”, „przewinienie”, „grzech”). Objawił on dojrzałe brzmienie zespołu, które miało się zachować przez następne lata. Składały się na nie gęste brzmienia elektronicznych instrumentów klawiszowych (Tony Banks) i gitar (Phillips i Rutherford) oraz melodyjnie grająca perkusja (John Mayhew), połączone z miękkim, teatralnym śpiewem i częstymi pasażami na flecie (Peter Gabriel). Muzyka wielowarstwowa i bogata, lecz ciągle melodyjna i łatwo wpadająca w ucho. Należy też zwrócić uwagę na surrealistyczne, poetyckie teksty. Trespass jest albumem bardzo równym, wszystkie utwory zawarte na nim (Looking for Someone, White Mountain, Visions of Angels, Stagnation, Dusk, The Knife) mają swój własny unikatowy klimat i oparte są na oryginalnym pomyśle muzycznym.

W czasie pierwszego, poważnego tournée zespołu, okazało się, że Anthony Phillips cierpi na „sceniczny lęk” (tremę), która nie pozwala mu uczestniczyć w koncertach. To zmusiło go do odejścia z grupy. W tym samym czasie odszedł także John Mayhew. W ich miejsce zostali przyjęci do grupy: studyjny gitarzysta Steve Hackett i perkusista Phil Collins. Obaj doskonale wtopili się w skład, tak, że nie dało się zauważyć żadnej zmiany dotychczasowego brzmienia. Obydwaj okazali się daleko lepszymi instrumentalistami od swych poprzedników, wprowadzając do gry grupy więcej precyzji.

Grupa w nowym składzie przystąpiła do nagrania trzeciego albumu Nursery Cryme. Tytuł tego albumu jest nieprzetłumaczalną grą słów nursery rhyme, co po angielsku oznacza wierszyk (lub piosenkę) dla dzieci, zwykle czytany w czasie usypiania. Crime (w tytule napisany z błędem ortograficznym by upodobnić do rhyme) oznacza zbrodnię. Spośród siedmiu utworów zawartych na płycie wyróżniają się trzy długie kompozycje: Musical Box (Pozytywka) – erotyczna groteska, która weszła do żelaznego repertuaru koncertowego zespołu, The Return of the Giant Hogweed (Powrót Wielkiego Barszcza) – z typowym dla Petera Gabriela tekstem w konwencji satyrycznego science-fiction i mitologiczno-surrealistyczny The Fountain of Salmacis (Źródło nimfy Salmacis).

Peter Gabriel w 1974 roku

Wydany w roku 1972 album Foxtrot był kolejnym krokiem naprzód. Muzyka złożona i innowacyjna, teksty celne i inteligentne. Na pierwszej stronie znalazły się cztery krótsze utwory: Time Table, Get 'Em Out by Friday, Can-Utility and the Coastliners i Watcher of the Skies (Obserwator nieba). Ten ostatni wszedł do stałego repertuaru koncertowego grupy. Drugą stronę płyty wypełniła dwudziestośmiominutowa suita Supper’s Ready (Wieczerza gotowa) poprzedzona krótkim wstępem (Horizons), zagranym na gitarze akustycznej. Ten rozbudowany, wieloznaczny utwór, pełen gier słownych i nagłych zmian tempa i konwencji, zaliczany jest do podstawowego kanonu progresywnego rocka.

W roku 1973 ukazał się kolejny album – Selling England by the Pound (Sprzedając Anglię po funcie). Składa się nań sześć utworów: Dancing with the Moonlit Knight, I Know What I Like, Firth of Fifth, After the Ordeal i Cinema Show. Dwa utwory stylistycznie odróżniają się od pozostałych. The Battle of Epping Forest (Bitwa o Sosenkowy Lasek) jest opowieścią o bitwie dwóch lokalnych gangów. Przewrotny tekst pokazuje ją jako idealistyczną, religijną wojnę. Utwór ten stylistycznie znacznie odbiega od pozostałych. Przypomina raczej późniejszą twórczość Peter Gabriela, już jako muzyka solowego. Drugi utwór wyłamujący się z konwencji płyty to More Fool Me, krótka ballada śpiewana przez Collinsa przy akompaniamencie gitary akustycznej.

Wydany w 1974 podwójny album (w sumie 23 utwory) The Lamb Lies Down on Broadway jest albumem koncepcyjnym (tematycznym). Opowiada fantasmagoryczną historię człowieka zagubionego w mitycznym, podziemnym świecie pod Nowym Jorkiem.

Steve Hackett podczas koncertu Genesis w Newcastle w 1977

Genesis w swym pierwszym okresie była grupą koncertującą. Choć albumy nagrane w tym czasie do dziś zaskakują świeżością, prawdziwa wielkość tej muzyki objawiała się na scenie. Muzycy rozlokowani byli na jej obrzeżu i zwykle pogrążeni w cieniu. Po lewej stronie Steve Hackett, nieodmiennie siedzący na stołku i rzadko podnoszący głowę znad gitary. Po lewej w głębi stojący na podwyższeniu Rutherford, ze swą nietypową dwugryfową gitarą. Po prawej, na pierwszym planie Banks obstawiony licznymi klawiaturami, w tyle Collins, prawie niewidoczny spoza rozbudowanego zestawu perkusyjnego. Z tyłu sceny rozpięty był ekran na który wyświetlano slajdy. Centrum i przód sceny niepodzielnie należał do Gabriela. Cały jego występ był wielkim spektaklem składającym się z teatralnych monologów, pantomimy i choreografii. Gabriel nie tylko odgrywał monodramy, tańczył, grał ciałem, śpiewał i grał na flecie, lecz także w czasie koncertu wielokrotnie zmieniał kostiumy (wiele instrumentalnych fragmentów było odgrywanych, by dać czas na zmianę kostiumów i dekoracji). Należy dołożyć do tego jeszcze grę świateł. Dopiero wszystko to czyniło fantazyjne teksty piosenek Genesis w pełni zrozumiałymi. W pierwszym okresie działalności grupa wydała jeden album koncertowy – Genesis Live.

Po nagraniu albumu The Lamb Lies Down on Broadway Peter Gabriel podjął w marcu 1975 r. decyzję odejścia z Genesis. Swoją funkcję pełnił aż do końca światowego tournée w tym samym roku. Dla krytyków i fanów wydawało się to jednoznaczne z zakończeniem jej istnienia. Genesis jednak przystąpiła do nagrywania nowego albumu oraz otworzyła konkurs na nowego wokalistę. W czasie studyjnej pracy nad nowym albumem, partiami wokalnymi które miały później zostać zastąpione przez nowego wokalistę zajął się Phil Collins. Po przesłuchaniu setek kandydatów na wokalistę i nie znalezieniu następcy dla Gabriela zdecydowano aby ostatecznie wydać płytę z materiałem wokalnym nagranym przez Collinsa. Okazało się to trafnym wyborem. Nie tylko uratowało grupę, ale i rozpoczęło jedną z największych karier wokalnych w historii muzyki rockowej i popowej.

Nowy album zatytułowany A Trick of the Tail (1976) okazał się wielkim sukcesem grupy, a jego brzmienie podobne do poprzednich i równie perfekcyjnie technicznie. Grupa starała się zachować także stylistykę tekstów. Wydawało się, że Phil Collins godnie zastąpił Petera Gabriela. Jego mocny, czysty głos w brzmieniu przypominał Gabriela, był jednak na tyle inny, że było go łatwo odróżnić. Warto pamiętać, że w czasach Petera Gabriela Collins z reguły wykonywał wokalne partie drugiego głosu, w studio ich głosy stapiały się w nową jakość (co do dziś nie jest dla każdego oczywiste). Jednak pozwoliło to na naturalne przejęcie roli wiodącego wokalisty.

Druga płyta po odejściu Gabriela Wind & Wuthering (1976) okazała się równie udanym przedsięwzięciem.

Collins okazał się też godnym następcą Gabriela na scenie. Mając wcześniejsze doświadczenie aktorskie z łatwością wcielał się w bohaterów gabrielowskich fantasmagorii oraz z pełną ekspresją interpretował nowe utwory grupy. Przykładem koncertu łączącego starą i nową muzykę jest album koncertowy Seconds Out. Collins zajął środek sceny. Za bębnami usiadł gościnnie najpierw Bill Bruford znany ze współpracy z zespołami King Crimson i Yes, a od 1977 r., jazz-rockowy perkusista Chester Thompson grający poprzednio z Frankiem Zappą i w słynnym Weather Report.

Genesis w czasie koncertu w 1980 r.

Progresywna przyszłość grupy wydawała się już być zapewniona, gdy odejście z niej ogłosił Steve Hackett. Grupa, już jako trio (Banks, Collins, Rutherford) nagrała album ...And Then There Were Three... (I zostało ich trzech) wydany w 1978 roku. Album jest wielkim zwrotem w kierunku soft rocka. Brzmienie w jakimś sensie przypomina dwie ostatnie, jeszcze progresywne płyty, lecz już ma niewiele wspólnego z tym oryginalnym, wypracowanym przez grupę w czasach Gabriela. Złożony z jedenastu krótkich jak na zespół utworów (najbardziej znany Follow You, Follow Me) album stał się ogromnym sukcesem komercyjnym. Od tego czasu zespół zaczął przechodzić metamorfozę stylistyczną. Kolejny album Duke (1980) był mieszanką utworów o charakterze artrockowym i progresywnym z przebojowymi piosenkami pop-rockowymi[2]. Najpoważniejsza zmiana stylistyki nastąpiła jednak dopiero na albumie Abacab z 1981 roku. W przypadku tego wydawnictwa zespół skorzystał z usług innego producenta Hugh Padghama, który pomógł tym razem wyeksponować rytmiczne walory muzyki[3][4] Dopiero tym albumem Genesis odciął się od swojego stylu z lat 70. Wydany w roku 1983 album Genesis był rozwinięciem stylu z poprzedniego wydawnictwa i dzięki przebojowym utworom Mama i Home by the Sea odniósł olbrzymi sukces komercyjny. Jeszcze lepsze wyniki sprzedaży uzyskała płyta Invisible Touch z 1986 roku. Jest to najbardziej popowy album w dorobku Genesis i najbardziej zbliżony stylistycznie do solowej twórczości Phila Collinsa[5]. Nie mniejszy sukces odniosło kolejne dzieło grupy We Can't Dance z 1991 roku. Na tej bardzo długiej, trwającej ponad 70 minut płycie, grupa umieściła zarówno kompozycje rozbudowane o progresywnym charakterze, jak i pop-rockowe krótsze formy. Wielu krytyków, biografów zespołu i duża grupa fanów jest zdania, że to najlepszy album trzyosobowego składu Genesis[6].

W 1996 Phil Collins, który obok pracy w grupie rozwijał swą pełną sukcesów karierę solową, ogłosił odejście z grupy. Pozostali muzycy zatrudnili nowego wokalistę Raya Wilsona i wspólnie nagrali album Calling All Stations. Album w zamyśle autorów miał być powrotem do progresywnych korzeni grupy. Nowy album nie spotkał się jednak z wielkim zainteresowaniem, szczególnie w USA. Wyniki z tego kraju były decydujące o losie tego składu. Ostatecznie grupa uległa „zawieszeniu”.

Koncert w Berlinie w 2007 r.

Przez cały okres od odejścia Petera Gabriela świat przebiegały plotki o ponownym zjednoczeniu grupy. Stało się tak tylko raz, 2 października 1982 roku, by dać jeden koncert. Miał on pomóc w ratowaniu upadających finansów Petera Gabriela, spowodowanych stratami na festiwalu WOMAD (World of Music, Arts and Dance). Koncert okazał się dużym, choć jednorazowym sukcesem.

7 listopada 2006 roku zespół na konferencji prasowej ogłosił reaktywację w składzie Collins, Rutherford, Banks. Grupa w czerwcu 2007 roku wyruszyła w trasę „Turn It On Again Tour”, w czasie której dała 23 koncerty w Europie (w tym 21 czerwca 2007 na Stadionie Śląskim w Chorzowie) oraz 25 koncertów w USA i Kanadzie.. Koncerty odbywały się na otwartych stadionach, największym był darmowy występ w Circo Massimo w Rzymie, który zgromadził około 500 tys. widzów[7]. Z każdego występu w ramach trasy jest dostępny zapis dźwięku nagranego na żywo z konsoli miksera, zaś zapis wideo z koncertu w Rzymie został wydany na płycie DVD pt. When in Rome. Ukazały się też reedycje starych albumów w wersji SACD 5.1 oraz na płytach winylowych.

Przez następne 13 lat temat reaktywacji zespołu powracał w różnych mediach, aż do 4 marca 2020 roku, gdy na antenie BBC Radio 2 Collins, Banks i Rutherford zapowiedzieli trasę „The Last Domino? Tour”. Na listopad i grudzień 2020 roku zaplanowano łącznie 10 koncertów na terytorium Wielkiej Brytanii i Irlandii, z udziałem Nicholasa Collinsa (perkusja) oraz Daryla Stuermera (gitara). Z powodu ograniczeń związanych z epidemią COVID-19 przełożono koncerty na kwiecień 2021 r. i zwiększono ich liczbę do 12[8].

Muzycy | edytuj kod

Obecny skład zespołu | edytuj kod

oraz muzycy koncertowi

Byli członkowie | edytuj kod

byli muzycy koncertowi

Dyskografia | edytuj kod

Genesis

Albumy | edytuj kod

Albumy koncertowe | edytuj kod

Kompilacje | edytuj kod

Nagrody, pozycje na listach przebojów i rekordy | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

 1. a b c d e f Bruce Eder: Genesis Biography (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2016-08-20].
 2. Nowakowski M., Zagrajcie to jeszcze raz. Historia zespołu Genesis, MN, Wrocław 2007, s. 54, 55.
 3. Hernik Ł., W krainie muzycznych olbrzymów, InRock, Poznań 2007, s. 209.
 4. Nowakowski M., Phil Collins. Człowiek orkiestra, GADRecords, Sosnowiec 2008, s. 65.
 5. Nowakowski M., Phil Collins. Człowiek orkiestra, GADRecords, Sosnowiec 2008, s. 66.
 6. Nowakowski M., Zagrajcie to jeszcze raz. Historia zespołu Genesis, MN, Wrocław 2007, s. 75.
 7. Genesis Concert Setlists, setlist.fm [dostęp 2020-07-28]  (ang.).
 8. GeorgeG. Simpson GeorgeG., Genesis reunion tour postponed to 2021 with two EXTRA shows – Here are the new dates, Express.co.uk, 24 lipca 2020 [dostęp 2020-07-28]  (ang.).
 9. Złote płyty CD przyznane w 1998 roku, ZPAV [dostęp 2020-06-22] .
 10. Genesis: inducted in 2010 (ang.). The Rock and Roll Hall of Fame and Museum, Inc.. [dostęp 2016-07-01].
 11. Genesis honoured at Progressive Music awards (ang.). BBC. [dostęp 2012-09-05].

Bibliografia | edytuj kod

 • Bowler D, Dray B, Genesis. 25 lat teatru rockowego, Wydawnictwo „Rock Serwis”, Kraków 1995.
 • Macan E., Progresywny u-rock, C&T, Toruń 1997.
 • Hernik Ł., Genesis. W krainie muzycznych olbrzymów, In Rock, Poznań 2007.
 • Snider C., The Strawberry Bricks Guide to Progressive Rock, Strawberry Bricks, Chicago 2008.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Genesis Kontrola autorytatywna (zespół muzyczny):
Na podstawie artykułu: "Genesis (zespół muzyczny)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy