Genie in a Bottle


Genie in a Bottle w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Genie in a Bottle – piosenka popowa stworzona na pierwszy album studyjny amerykańskiej piosenkarki Christiny Aguilery zatytułowany, po prostu, Christina Aguilera (1999). Wyprodukowany przez Davida Franka i Steve’a Kipnera, utwór wydany został jako inauguracyjny singel promujący krążek 22 czerwca 1999 roku. W 2000 kompozycja została nominowana do nagrody Grammy w kategorii najlepszy żeński występ pop.

Wydany jako pierwszy singel z debiutanckiego albumu Aguilery, „Genie in a Bottle” opublikowany został jako zaledwie drugi po „Reflection” singel solowy w karierze wokalistki. Szybko zyskał sławę na terenie Stanów Zjednoczonych, osiągnął pozycję #1 prestiżowego notowania Billboard Hot 100 oraz utrzymywał się na niej przez kolejnych pięć tygodni. Z podobnym sukcesem wydawnictwo spotkało się w Wielkiej Brytanii, gdzie osiągnęło szczyt listy UK Singles Chart. We wszystkich krajach, w których wydano singel, objął on pozycje w Top 10 oficjalnych zestawień przebojów singlowych (wyjątkiem były Japonia, gdzie Aguilera sukcesy zaczęła odnosić w ciągu kolejnych lat swej działalności artystycznej, Islandia – miejsce 16. – oraz Polska). Utwór był numerem jeden między innymi w Austrii, Belgii, Danii, Hiszpanii, Kanadzie, Norwegii i we Włoszech, a także trzecim pod względem sprzedaży singlem roku 1999. Zyskał również sukces artystyczny[1][2].

Hiszpańskojęzyczna wersja utworu, zatytułowana „Genio atrapado”. znalazła się na albumie Mi Reflejo (2000). Wideoklipy do obydwu singli „Genie in a Bottle” i „Genio atrapado” wyreżyserowała Diane Martel.

Spis treści

Informacje o utworze | edytuj kod

„Genie in a Bottle” stał się najbardziej znanym utworem Aguilery, jednym z częściej wykonywanych przez wokalistkę podczas koncertów. Zdjęcie przedstawia artystkę w trakcie światowego tournée, Stripped World Tour.

Po podpisaniu kontraktu z wytwórnią RCA Records, Aguilera rozpoczęła prace nad swoim debiutanckim albumem zatytułowanym, po prostu, Christina Aguilera. Utwór „Genie in a Bottle”. wytypowany na pierwszy singel promujący płytę, został skomponowany przez Davida Franka, Steve’a Kipnera oraz Pamelę Sheyne w 1998 roku[3], a nagrany w lutym 1999. Sheyne, która jako pierwsza nagrała demo piosenki, wyjawiła, że o prawa do „Genie in a Bottle” ubiegało się trzech artystów, wśród nich Aguilera[3]. Pozostali to Paula Abdul i Innosense[4]. Początkowo wykonawczyni nie była przekonana, czy kompozycja powinna zostać wydany jako główny singel z jej pierwszego albumu, uważając, że nie podkreśla w pełni jej talentu wokalnego. Pomiędzy Aguilerą a producentami muzycznymi doszło do konfliktu – nastoletnia piosenkarka chciała, by debiutancki singel prezentował jej możliwości, podczas gdy członkowie RCA uparcie nalegali na wydanie „Genie in a Bottle” w charakterze singla głównego, wierząc w jego przebojowość. Piosenka stanowi połączenie gatunków popu, dance- i teen popu, czerpie też z R&B, bubblegum pop i europopu. W dźwięk autor melodii David Frank wplótł instrumenty charakterystyczne dla hip-hopu i elektroniki[5], a także fortepian[6], perkusję i syntezatory[7]. Piosenkę oparto na względnie wolnych ruchach 84 uderzeń na minutę[8]. Jej początkowy tytuł brzmiał „If You Want to be with Me”[9].

Alternatywna, hiszpańskojęzyczna wersja utworu „Genie in a Bottle”. „Genio atrapado”. opublikowana została w 2000 na albumie Mi Reflejo i posłużyła za pierwszy singel promujący płytę. W 2008 na swej pierwszej składance z największymi przebojami, Keeps Gettin’ Better – A Decade of Hits, Aguilera zawarła utwór „Genie 2.0”. który stanowi remiks oryginału z 1999 (patrz niżej). Jest to utwór zrealizowany w konwencji muzyki elektronicznej. Dodatkowo fragmenty „Genie in a Bottle” użyte zostały w utworze „Thank You (Dedication to Fans...)” z albumu wokalistki Back to Basics (2006), zrealizowanym w podzięce dla fanów piosenkarki za lata wsparcia[10]. Kolejną wersję przeboju, znaną pod nieoficjalną nazwą „Genie 3.0”. Aguilera zaprezentowała pod koniec marca 2014, gdy wystąpiła przed malezyjską publicznością[11][12].

Tekst utworu | edytuj kod

Piosenka wykorzystuje legendę dżinna jako seksualną metaforę, konkludując, że dziewczyna (bohaterka) będzie reagować podnieceniem tylko na odpowiedni dotyk[10]. Podmiot liryczny to seksualnie stłumiona nastolatka. Na początku utworu stwierdza ona, że czuje się „szczelnie zamknięta w dobie samotnych nocy” (ang. „locked up tight for a century of lonely nights”) oraz wyczekuje seksualnego uwolnienia. Bohaterka poznaje następnie chłopaka, który zaczyna pobudzać jej zmysły oraz powoduje, że ma ochotę oddać mu się w akcie miłosnym („my body’s saying let’s go”), mimo własnej wstrzemięźliwości („my heart is saying no”). Niemniej jednak, refren wyraźnie daje do zrozumienia, że bohaterka oferuje swoje ciało chłopakowi: „Jeśli chcesz być ze mną, kochanie, nie masz nic do zapłacenia; jestem duszkiem w butelce, musisz potrzeć mnie tak, jak trzeba” („if you wanna be with me, baby there’s a price to pay; I’m a genie in a bottle, you gotta rub me the right way”). Magazyn Blender podsumował „Genie in a Bottle” jako „hymn o rodzącej się, młodzieńczej seksualności”[13].

Treść utworu wzbudziła z początku drobne kontrowersje, istniało bowiem przekonanie, że Aguilera jest zbyt młoda, by w tak wymowny sposób śpiewać o sprawach seksualnych, szczególnie z racji wykonywanego gatunku muzycznego (teen pop), znajdującego swoich słuchaczy zwłaszcza wśród młodych dziewcząt[10]. W niektórych regionach świata piosenka została poddana cenzurze, podobnie postąpiły rynki nakierunkowane na młodzieżowych odbiorców (między innymi Radio Disney). W ocenzurowanej wersji utworu Aguilera śpiewa: „musisz traktować mnie we właściwy sposób” („you gotta treat me the right way”) zamiast „musisz potrzeć mnie tak, jak trzeba” („you gotta rub me the right way”). Aguilera obroniła tekst „Genie in a Bottle” w wywiadzie z autorami książki 1000 UK #1 Hits, Jonem Kutnerem i Spencerem Leigh:

Jest nieco dwuznaczny, ale w pozytywny sposób. Traktuje o dziewczynie, która jest pełna tupetu i lubi grać trudną do zdobycia, lecz zarazem wymaga szczerości w związku. Wers „Moje ciało mówi ‘chodź’, a serce mówi 'nie'” podkreśla istotę rzeczy[10].

Obecność w kulturze masowej | edytuj kod

Singel stał się światowym przebojem oraz jedną z najbardziej znanych (obok między innymi „Beautiful”) piosenek Christiny Aguilery. Fenomenalnie, dzięki „Genie in a Bottle” Aguilera na stałe zapewniła sobie miejsce w popkulturze, jako wykonawczyni utworu, który już w miesiąc po swojej premierze uzyskał status platynowego singla. Piosenka stała się podmiotem licznych coverów (patrz niżej) i parodii (najbardziej znanymi zostały utwory „Weenie in a Bottle” w wykonaniu Hawaiian Ryana oraz „Warm Bottle”. zrealizowany jako pastisz dla strony internetowej madblast.com). Była wykonywana przez uczestników programów typu talent shows, wykorzystano ją w serialu dokumentalnym Bring It On (2001) oraz w grach wideo Karaoke Revolution Volume 2 (2004) i Dance Dance Revolution Extreme 2 (2005). W 2007 amerykańska stacja telewizyjna VH1 zorganizowała ranking „100 najlepszych utworów muzycznych lat 90.”. w którym piosence „Genie in a Bottle” przypisano pozycję trzydziestą ósmą[14]. Przebój sprzedał się w nakładzie blisko siedmiu milionów egzemplarzy i znajduje się na liście najlepiej sprzedających się singli świata[15].

W 2001 roku utwór wykonany został przez Nicole Scherzinger i Taryn Manning w programie typu talent show Popstars USA[16]. Nagranie emitowane było w trakcie turnieju wielkoszlemowego US Open 2014, za każdym razem, gdy na korcie pojawiała się kanadyjska tenisistka Eugenie Bouchard. Na cześć piosenki Bouchard nadano pseudonim „Genie”[17]. Jesienią 2016 roku cover utworu został wykorzystany w serialu komediowym firmy Netflix Spadajcie, hejterzy! (Haters Back Off), w odcinku piątym pt. Staring in a Musicall[18][19]. Coveru dokonała Colleen Ballinger, odtwórczyni roli głównej[18]. Utwór wykorzystano też w sitcomie Jess i chłopaki (New Girl, 2016), gdzie wykonała go Zooey Deschanel[20]. Sampel z piosenki „Genie in a Bottle” pojawia się w refrenie debiutanckiego solowego singla Camili Cabello, „Crying in the Club” (2017)[21].

W 2018 roku Darren Criss wykonał piosenkę podczas koncertu w Benedum Center, w Pittsburghu[22].

W styczniu 2018 roku wyemitowany został odcinek programu Lip Sync Battle, honorujący katalog muzyczny Aguilery. W ramach odcinka piosenkarka i gwiazda telewizji, Erika Jayne, wystąpiła z utworami „Genie in a Bottle” i „Fighter”; całemu show przyglądała się obecna w studio nagraniowym Aguilera[23]. Piosenka została wykorzystana w off-broadwayowskiej adaptacji filmu Szkoła uwodzenia (Cruel Intentions) i była wykonywana przez aktorkę Katie Stevens[24][25]. Drag queen Farrah Moan występowała z utworem podczas drag shows[26]. W czerwcu 2018 aktor i wokalista Darren Criss zaśpiewał cover „Genie in a Bottle” w trakcie koncertu w Pittsburghu[22][27].

Do nagrania nawiązuje Lauren Alaina w swoim utworze „Ladies in the '90s” (2018), hołdującym muzyce lat dziewięćdziesiątych[28][29]. Ewelina Lisowska wystąpiła z piosenką w programie Twoja twarz brzmi znajomo (2019)[30]. Jason Derulo użył samplingu z „Genie in a Bottle” w swoim nagraniu „Talk with Your Body” (2019)[31][32]. Cover utworu znalazł się na ścieżce dźwiękowej z filmu Yes, God, Yes (2019)[33]. Latem 2020 roku serwis The Pudding przeprowadził badanie, które miało wyłonić najbardziej ikoniczne piosenki lat dziewięćdziesiątych i utwory najlepiej znane przez przedstawicieli Pokolenia Z oraz milenialsów. „Genie in a Bottle” był dwudziestym w kolejności nagraniem z najwyższym współczynnikiem rozpoznawalności[34].

Wydanie singla | edytuj kod

Logo singla

Światowa premiera singla przypadła na lato 1999, 22 czerwca tego roku; wówczas „Genie in a Bottle” opublikowano na terenie Stanów Zjednoczonych. W USA utwór wydano na płytach kompaktowych, wspólnie z balladą Aguilery „Blessed” na „stronie B”, a także na promocyjnych płytach CD, których wydanie poprzedzało oficjalną premierę singla. W sklepach muzycznych w formie EP wydanych zostało sześć remiksów piosenki. 9 sierpnia 1999 singel został wydany w Niemczech, dwa i pół tygodnia później, 26 sierpnia – we Francji. Niemiecki singel CD zawierał utwór „We’re a Miracle” na „stronie B”. Pomimo popularności formatu 12” Winyl pod koniec lat dziewięćdziesiątych, singel nie był publikowany w tej formie.

W związku z bogatą promocją airplayową i wysoką sprzedażą singli CD w Stanach Zjednoczonych, „Genie in a Bottle” wspiął się na pozycję #1 w notowaniu Billboard Hot 100[35]. Sukcesy odnosił na innych listach prestiżowego magazynu Billboard, w tym Top 40 Mainstream, Hot 100 Airplay i Rhythmic Top 40[36], ponadto zajął miejsce siódme w zestawieniu podsumowującym przeboje notowania Billboard Hot 100 w roku 1999[37]. Na przełomie lipca i sierpnia 1999 „Genie in a Bottle” spędził w sumie pięć tygodni z rzędu na szczycie listy Hot 100, co z miejsca uczyniło z niego singel roku, który osiągnął największy sukces obok „Livin’ la Vida Loca” w wykonaniu Ricky’ego Martina oraz „If You Had My LoveJennifer Lopez. Pod koniec roku rekord ustanowiony przez Aguilerę, Martina i Lopez przebił utwór „Smooth” Santany i Roba Thomasa, który pierwszą pozycję notowania okupywał łącznie przez dziesięć kolejnych tygodni. Zdaniem dziennikarza muzycznego Jasona Lipshutza, żaden z późniejszych przebojów Aguilery (jak „Come on Over Baby (All I Want Is You)” czy „Moves Like Jagger”) nie definiował ścieżek jej kariery tak, jak „Genie in a Bottle”[38].

Singel zajął pozycje #1 na ponad piętnastu listach przebojów singlowych dookoła świata. Został numerem jeden między innymi w Argentynie[39], Austrii[40], Belgii[41], Danii[42], Hiszpanii[43], Kanadzie[44][45], Meksyku[46], Norwegii[47], Wielkiej Brytanii[48] i we Włoszech[49]. W sumie był notowany w Top 5 lub Top 10 większości list, na których się pojawił, a szczególną popularność zyskał w Ameryce Północnej, Europie oraz Australii i Oceanii. W drugiej połowie września 1999 obwołany został jako nagranie najczęściej emitowane przez europejskie stacje radiowe[50]. Zajął miejsce drugie w notowaniu przebojów singlowych Australii[51][45], drugie w Nowej Zelandii[52], Niemczech[53], Irlandii[54][45], Holandii[44], Szwajcarii[55] i Republice Południowej Afryki[56], trzecie we Francji[57], czwarte w Brazylii[58] i Grecji[59] oraz piąte w Szwecji[60]. „Genie in a Bottle” był pierwszym z singli Aguilery, który uplasował się na szczycie zestawienia ogólnoświatowych przebojów United World Chart[61]. W Polsce uwzględniony został w trzech listach. Zajął miejsce dwunaste zestawienia przebojów radiowych, skompilowanego przez Music & Media[62], a na liście przebojów Programu Trzeciego dotarł do pozycji dwudziestej dziewiątej[63]. W notowaniu 30 ton – lista, lista przebojów (stanowiącym nieoficjalną polską listę singlowych przebojów do roku 2006) objął miejsce #11[64]. Przez lata „Genie in a Bottle” pozostawał największym przebojem Aguilery w polskich radiofoniach[65], a także jednym z najlepiej sprzedających się singli wokalistki w Wielkiej Brytanii[10]. W Anglii w latach 1999–2013 singel kupiło niemal siedemset tysięcy Brytyjczyków[66][67]. Witryna chartsaroundtheworld.com podaje, że „Genie in a Bottle” to jedna z najpopularniejszych piosenek 1999 roku[68].

Opinie | edytuj kod

Pod koniec 1999 dziennikarze czasopisma The Village Voice uznali „Genie in a Bottle” za utwór relewantny. Nagranie zostało uznane za jeden z najlepszych singli roku w corocznym rankingu Village Voice o nazwie „Pazz & Jop”. W zestawieniu piosenka wyprzedziła przebój „...Baby One More Time” Britney Spears[69]. Dziennikarka Nana-Adwoa Ofori (AOL Radio) uwzględniła utwór na szczycie listy dziesięciu najlepszych singli wokalistki, przytaczając go jako muzyczną „wizytówkę” wykonawczyni[70]. W podobnych zestawieniach redaktorzy serwisu internetowego Top10HM wyróżnili piosenkę miejscem siódmym[71], Bill Lamb (About.com) – drugim miejscem[72], a Christopher Rosa (thecelebritycafe.com) – miejscem czwartym[73]. Zdaniem Rosy, „Genie in a Bottle” to klasyk, którego spektakularności nie trzeba opisywać słowami; by ją pojąć, wystarczy przesłuchać piosenkę[73]. Portal PopCrush.com okrzyknął „Genie in a Bottle” drugim (po „Beautiful”) najlepszym singlem Aguilery, który w dodatku postawił ją obok Britney Spears jako popowy fenomen[74].

Serwis Complex nazwał piosenkę największym hitem Aguilery[75]. Jason Lipshutz (Billboard) podsumował pierwszy przebój Aguilery jako „starannie skonstruowaną popową eksplozję”. jeden z najważniejszych momentów w jej karierze muzycznej[38]. Hillary Scales ze strony internetowej hecklerspray.com wymieniła „Genie in a Bottle” na liście sześciu najbardziej nieprzyzwoitych utworów muzycznych minionych lat[76]. W marcu 2014 serwis top50songs.org podał, że internauci uznają „Genie in a Bottle” za jedną z trzech najlepszych piosenek Christiny Aguilery[77]. Redaktorzy witryny fiftyfour.it określili „Genie in a Bottle” jako nagranie, które zmieniło muzykę lat dziewięćdziesiątych[78]. Portal buzzfeed.com wskazał singel jako najważniejszą piosenkę lata 1999 roku[79]. Pod koniec sierpnia 2014 Jason Lipshutz, redaktor magazynu Billboard, okrzyknął singel jako drugi w kolejności największy hit Aguilery w Stanach Zjednoczonych (po „Moves Like Jagger”)[80]. Ponad miesiąc później angielski dziennikarz Justin Myers, członek organizacji The Official Charts Company, nazwał nagranie drugim co do ważności przebojem Aguilery w Wielkiej Brytanii[67]. Bianca Gracie z serwisu o nazwie Idolator stwierdziła, że „Genie in a Bottle” odseparował Aguilerę od innych artystek bubblegum-popowych, dodała też, że dzięki „aksamitnemu wokalowi” oraz „seksualnemu podtekstowi”. którymi cechuje się nagranie, wykonawczyni zyskała znak rozpoznawczy[6]. Sabienna Bowman (bustle.com) obwołała kompozycję jednym z największych wakacyjnych przebojów[81], a Christopher Rosa (Glamour) pisał: „piosenka ta zdefiniowała okołomilenijny pop”[82].

Estelle Tang (Elle) wierzy, że „Genie in a Bottle” to jedna z najlepszych piosenek popowych lat dziewięćdziesiątych[83].

Recenzje | edytuj kod

„Genie in a Bottle” uzyskał korzystne recenzje krytyków muzycznych. Tom Lanham (Entertainment Weekly) wydał utworowi pozytywną recenzję, choć jego tekst uznał za zbyt dwuznaczny. „Jeszcze jeden eks-myszkieter staje na drodze przeciw popowemu sukcesowi Britney z sugestywną, syntezatorową melodią i ochrypłym głosem przed osiemnastym rokiem życia. Podczas gdy muzyka powiewa rhythm and bluesową lekkością, jękliwy refren 'Genie in a Bottle’ Christiny Aguilery jest nieswojo dorosły: 'Jestem duszkiem w butelce, musisz potrzeć mnie we właściwą stronę, kochanie'” – pisał recenzent. Lanham, w odwołaniu do skali szkolnej, A–E, wydał singlowi notę „B+”[1]. Uznany krytyk muzyczny Robert Christgau okrzyknął singel „olśniewająco mądrym kawałkiem o nastoletnim odkrywaniu siebie”[2]. Barry Walters (Rolling Stone) pozytywnie ocenił stronę instrumentalno-rytmiczną utworu oraz tekst[84]. Pamflecista strony internetowej o nazwie Traveling to the Heart podsumował piosenkę jako świetny debiut, docenił fakt, że „Genie in a Bottle” nie został wyprodukowany przez Maksa Martina, który stworzył multum przebojów muzycznych końca lat dziewięćdziesiątych, oraz nazwał singel „jednym z najlepszych utworów popowych nienapisanych przez Martina”. Recenzent pochwalił również potencjał wokalny Aguilery, zauważając, że „jej głos bez trudu przemieszcza się od góry do najniższych tonów”[85]. Autor witryny musicaddiction2.com nazwał „Genie in a Bottle” „nostalgią swojego okresu dojrzewania”. „genialnym utworem, który emanuje wspaniałym, tanecznym popem”. „Wokal Christiny zawsze brzmiał bardzo dobrze, a ten kawałek pokazuje niezwykłą rozpiętość jej głosu – artystka zaczyna śpiewać od najniższych rejestrów, a kończy na tych naprawdę wysokich. Nawiązania seksualne są podniecające, a jednocześnie tak skromne, że brzmią niewinnie” – pisał dalej recenzent[86]. W omówieniu dla portalu muzycznego Allmusic.com Ed Hogan uznał „Genie in a Bottle” za nagranie, które „nie mogło okazać się chybioną kompozycją”. Hogan docenił również walory produkcyjne piosenki oraz „porażające, brzmiące bardzo dojrzale” wokale Aguilery[87].

W swej recenzji z 2019 roku dziennikarz Michiel Vos pisał: „Utwór pozostaje ponadczasowym klasykiem i cechuje się wybitną produkcją. Powinien być przytaczany jako przykład na zajęciach z pisania popowych przebojów”[88].

Teledysk | edytuj kod

Wideoklip do utworu powstał w kwietniu 1999 roku u wybrzeży Pacyfiku, w Malibu w stanie Kalifornia, wyreżyserowany przez Diane Martel. Choreografię stworzyli Jermaine Browne oraz Darrin Henson. Zdjęcia realizowano na tej samej plaży, na której inna wokalistka popowa Britney Spears kręciła swój teledysk „Sometimes[90]. Oba wideoklipy powstawały w tym samym miesiącu. Klip wywołał kontrowersje, ze względu na kuse, plażowe stroje, które młodociana wówczas wokalistka nosiła na sobie podczas jego realizacji. Śmiałość teledysku i jego erotyczna wymowa zwróciły uwagę na tekst piosenki „Genie in a Bottle”. który uznano za zbyt sugestywny.

Opisując treść wideoklipu w wywiadzie udzielonym twórcom programu telewizyjnego Entertainment Tonight (ET), Aguilera powiedziała: Klip jest o mnie i grupie moich przyjaciół; bawimy się na plaży, spędzamy wspólnie lato. Fajnym elementem teledysku są układy choreograficzne inspirowane tańcem arabskim[91]. Wideo rozpoczyna scena, w której Aguilera leży na plaży, ubrana w krótkie szorty oraz biały top odsłaniający brzuch. Następnie, w jeansowym stroju, wokalistka widziana jest na pokładzie statku. Następuje scena taneczna, w której Aguilera wykonuje układ choreograficzny w białej koszulce, pomarańczowych spodniach i skąpym szalu. Teledyskowi przyjaciele wokalistki pojawiają się w jej domku plażowym, gdzie poznają grupę chłopaków prowadzących czerwonego chevroleta. Klęcząc na masce owego auta oraz opierając się o jego szybę, piosenkarka – ubrana w różowy T-shirt i białe rybaczki – śpiewa następnie dalszą część utworu; w wozie występowi przygląda się przystojny pasażer. Wideoklip wieńczy scena, w której jeden z chłopców goni Christinę; następnie obydwoje siedzą wraz z grupą przyjaciół przy rozpalonym na plaży ognisku. Josh Duhamel, w 1999 początkujący aktor i były model, wystąpił w wideoklipie w roli cameo, jako jeden z gości w domku na plaży[92][93][94]. Klip stał się przebojem telewizji muzycznych dookoła świata, w Stanach Zjednoczonych tryumfował w zestawieniu Total Request Live stacji MTV[38] (spędził w sumie sześćdziesiąt pięć dni w Top 10 notowania)[6]. Był też nominowany do nagrody Billboard Music Video w trzech kategoriach[95]. Teledysk do utworu „Genie in a Bottle”. opublikowany przez oficjalny kanał VEVO Christiny Aguilery w serwisie YouTube, został odtworzony ponad sto czterdzieści milionów razy (stan na luty 2020). Pop-punkowy zespół Blink-182 sparodiował teledysk Aguilery w swym klipie „All the Small Things” (2000). Wokalista Tom DeLonge odegrał w nim młodego mężczyznę leżącego na plaży i śpiewającego do kamery.

Promocja i wykonania koncertowe | edytuj kod

Promocja medialna | edytuj kod

Promocja singla obejmowała liczne występy Christiny Aguilery w rozrywkowych programach telewizyjnych oraz podczas masowych imprez muzycznych. Lipcem 1999 roku wokalistka odśpiewała singel podczas jednego z odcinków programu telewizji BBC Top of the Pops, także latem wystąpiła na pierwszej gali wręczenia nagród Teen Choice Awards. 16 września 1999 zaprezentowała utwór w trakcie talk show CBS-u Late Show with David Letterman. W celach promocyjnych Aguilera ruszyła w krótką, reżyserowaną przez Aleksa Alessandroniego trasę „'Genie in a Bottle’ Promotional Tour, '99”. która odbyła się w drugiej połowie 1999[96]. Pod koniec grudnia Aguilera promowała utwór podczas występu w sylwestrowym programie stacji MTV New Year’s Eve Special[97]. Aguilera pojawiła się w roli cameo w odcinku „Let’s Eat Cake” dziesiątego sezonu serialu młodzieżowego FOX-u Beverly Hills 90210. Wystąpiła w roli samej siebie, śpiewając „Genie in a Bottle” na przyjęciu urodzinowym jednego z bohaterów.

19 marca 2000 artystka wykonała singlowe „Genie in a Bottle” i „I Turn to You” w trakcie programu telewizji syndykacyjnej Showtime at the Apollo. 23 czerwca 2000 wystąpiła z „Genie in a Bottle” na Disney Summer Jam, imprezie młodzieżowej organizowanej przez Disney Music Group. Grudniem roku 2000 pojawiła się podczas show ABC ABC Christmas Special (znanego też jako 25 Days of Christmas), odśpiewując w sumie osiem utworów, w tym także „What a Girl Wants” i „I Turn to You”. oraz wieńcząc koncert interpretacją szlagiera „Climb Ev’ry Mountain” z musicalu The Sound of Music[98]. Promocja utworu obejmowała także występy na galach Summer Music Mania (lipiec 1999), Pleasure Island Concert (1 października '99), Gala de la hispanidad (12 października '99) i MLS Cup (21 listopada '99) oraz w programach Total Request Live (17 września '99), Soul Train (10 października '99) i Hit machine (październik '99)[99].

Późniejsze występy | edytuj kod

Występ Aguilery z piosenką „Genie in a Bottle” podczas Stripped World Tour

Utwór jest stałym elementem tras koncertowych Aguilery. Artystka koncertowała z „Genie in a Bottle” podczas tras: Sears & Levis US Tour po Ameryce Północnej (lipiec–październik 2000), Christina Aguilera Latin American Tour 2001 po Ameryce Północnej i Japonii (styczeń/luty 2001), Justified and Stripped Tour po USA i Kanadzie (czerwiecwrzesień 2003) oraz Stripped World Tour po Europie, Japonii i Australii (wrzesień–grudzień 2003).

Dnia 7 września 2008 Aguilera wystąpiła z elektroniczną wersją przeboju, wykonując medley piosenek „Genie 2.0” oraz „Keeps Gettin' Better”; okazją do występu było dwudziestopięciolecie gali MTV Video Music Awards. 23 listopada 2008, podczas gali American Music Awards 2008, wykonała medley sześciu swych największych hitów, w grupie których znajdował się „Genie in a Bottle”.

Wiosną 2010, promując album Bionic w porannym talk show stacji CBS The Early Show, Aguilera wystąpiła z medley singli „Genie in a Bottle” i „What a Girl Wants”. tuż po zaprezentowaniu nowej wówczas piosenki „Not Myself Tonight”. Jak poinformowała telewizja CBS News, medley był mocno chwalony przez fanów artystki[100]. 31 grudnia 2013 roku wokalistka dała prywatny, sylwestrowy koncert w Moskwie. Na setlistę złożyło się czternaście utworów, wśród nich medley singli „Genie in a Bottle” oraz „Come on Over Baby (All I Want Is You)[101]. Aguilera miała wystąpić z piosenką podczas festiwalu muzycznego Twin Towers Alive w Petronas Towers w Kuala Lumpurze dnia 28 marca 2014. Koncert został odwołany z powodu katastrofy lotu Malaysia Airlines 370[102]. Mimo to, zorganizowano występ artystki przed prywatną publicznością[12][103][104]. 27 lipca 2015 wokalistka dała koncert podczas prywatnej imprezy Cisco Rocks, organizowanej przez firmę Cisco Systems. Przed publicznością wykonała między innymi „Genie in a Bottle”[105]. 28 maja 2016 występ artystki przed dwustutysięczną widownią zamknął marokański festiwal muzyczny Mawazine. Wśród dwudziestu odśpiewanych przez Aguilerę piosenek znalazła się „Genie in a Bottle” (w aranżacji „3.0”)[106][107][108]. Dwa miesiące później, 30 lipca, Aguilera zaśpiewała utwór na koncercie inaugurującym otwarcie hali widowiskowej Black Sea Arena w Gruzji[109].

„Genie in a Bottle” było jednym z dwóch nagrań, które otwierały trasę koncertową The Liberation Tour (2018)[110][111]. 31 grudnia, tuż przed północą Aguilera pojawiła się na scenie w Nowym Jorku i dała koncert, będący częścią sylwestrowego programu Dick Clark’s New Year’s Rockin’ Eve. Zaśpiewała „Genie in a Bottle”[112]. Pod koniec stycznia 2019 Aguilera wystąpiła podczas koncertu współorganizowanego przez iHeartRadio, stanowiącego zapowiedź jej rezydentury The Xperience. Jednym z utworów, które wykonała, był „Genie in a Bottle”[113]. Nagranie wykonywała też w trakcie samej rezydentury, przypadającej na okres od maja do października 2019[114][115][116]. Następnie piosenkę wpisano na setlistę europejskiej trasy koncertowej The X Tour (2019)[117][118].

Nagrody i wyróżnienia | edytuj kod

Australijska organizacja Australian Recording Industry Association (ARIA) przyznała utworowi „Genie in a Bottle” status platynowego singla[119], podobnie zresztą jak organizacje rynków muzycznych Belgii (spektakularna sprzedaż pięćdziesięciu tysięcy egzemplarzy singla)[120], Niemczech (pięćset tysięcy wyprzedanych egzemplarzy)[121], Nowej Zelandii (nakład przekraczający czterdzieści pięć tysięcy sprzedanych egzemplarzy; z czasem przyznany certyfikat potrójnej platyny)[122], Wielkiej Brytanii (ponad osiemset osiemdziesiąt tysięcy wyprzedanych kopii; z czasem certyfikat podwójnej platyny)[123][124], Szwecji (trzydzieści tysięcy sprzedanych kopii)[125] i Stanów Zjednoczonych (w USA sprzedano ponad dwa miliony egzemplarzy singla, co po latach przyczyniło się do odznaczenia go certyfikatem dwukrotnej platyny)[126]. Singel pokrył się złotem w Austrii[127], we Francji[128] i w Szwajcarii[129].

Oto lista nagród muzycznych przyznanych kompozycji:

Listy utworów i formaty singla | edytuj kod

Twórcy | edytuj kod

 • Główne wokale: Christina Aguilera
 • Produkcja i aranżacja: Steve Kipner, David Frank
 • Autor: Steve Kipner, David Frank, Pamela Shayne
 • Mixer: Dave Way
 • Producent wokalu: Pamela Sheyne, David Frank, Steve Kipner, współpr. Christina Aguilera
 • Keyboard i bęben: David Frank, współpr. Steve Kipner
 • Inżynier dźwięku: Paul Arnold, Ryan James Freeland

Pozycje na listach przebojów | edytuj kod

Notowania radiowe/internetowe

Listy końcoworoczne | edytuj kod

Listy dekadowe | edytuj kod

Listy wszechczasów | edytuj kod

Sprzedaż i certyfikaty | edytuj kod

Historia wydania | edytuj kod

Informacje dodatkowe | edytuj kod

Genie 2.0 | edytuj kod

„Genie 2.0” to cover/remiks „Genie in a Bottle”. nagrany w 2008 roku i zamieszczony na pierwszym albumie kompilującym największe przeboje Aguilery, Keeps Gettin’ Better – A Decade of Hits. Materiał jest jedną z czterech nowych piosenek, które pojawiły się na składance. Podobnie jak „You Are What You Are (Beautiful)”. remiks innego hitu Christiny Aguilery zawarty na kompilacji, „Genie 2.0” wyprodukowany został przez Lindę Perry. Kompozycja zrealizowana jest w konwencji muzyki elektronicznej, gatunkowo określana jest jako electropop, przez co nawiązuje do stylu, w którym Aguilera nagrała swój szósty album studyjny Bionic (2010)[172].

Cover zebrał pozytywne recenzje krytyków. Stephen Thomas Erlewine, publicysta współtworzący serwis internetowy AllMusic, uznał, że nagranie utrzymane jest w „chłodnej”. futurystycznej konwencji[173]. Pamflecistka pisząca dla witryny muzyka.wp.pl wtórowała opinii Erlewine’a, twierdząc, że „Genie 2.0” to „kompozycja mocno osadzona w zimnym electro”[174]. Według Filipa Wiącka (allaboutmusic.pl), elektroniczne zwrotki piosenki są „super”[172]. Pracownik serwisu Associated Content, przechrzczonego w przyszłości na Yahoo! Voices, napisał w swej recenzji, że brzmienie „Genie 2.0” jest „interesujące” – „bardziej melodyjne i utrzymane w stylu techno, w przeciwieństwie do oryginału”[175]. Redaktor witryny o tematyce muzycznej Sputnikmusic.com, Nick Burler, porównał nagranie do singla duetu EurythmicsSweet Dreams (Are Made of This)” (1983) oraz nazwał je „wspaniałym dokonaniem”[176]. Zdaniem redaktorów strony internetowej the-rockferry.onet.pl, „Genie 2.0” to jedna z dziesięciu najlepszych kompozycji nagranych przez Aguilerę w latach 1997−2010[177].

We wrześniu 2008 Aguilera wystąpiła z piosenką „Genie 2.0” podczas dwudziestej piątej z kolei gali rozdania nagród MTV Video Music Awards w Paramount Pictures Studios w Los Angeles. Była to pierwsza okazja do zaprezentowania coveru. W grudniu 2016 Aguilera zaśpiewała „Genie 2.0” na gali wręczenia Rosyjskich Nagród Muzycznych[178][179]. Pod koniec 2008 roku utwór zajął miejsce #161 na liście przebojów UK Singles Chart[180]. Promocyjne, darmowe kopie utworu wydano w Hongkongu[181].

Pozycje na listach przebojów | edytuj kod

Wersja Dove Cameron | edytuj kod

W roku 2016 amerykańska aktorka i piosenkarka Dove Cameron nagrała własną wersję piosenki. Utwór nie promował wydawnictwa albumowego; wydany został jako singel 18 marca 2016 nakładem Walt Disney Records[182]. Nagranie „Genie in a Bottle” zainspirował serial telewizyjny Descendants: Wicked World (2015), w którym grała wykonawczyni[183]. Cameron, gwiazda Disney Channel, zrealizowała cover piosenki oryginalnie nagranej przez inną artystkę związaną z koncernem Walta Disneya. W latach 90. Aguilera występowała w programie typu talent show The Mickey Mouse Club, także nadawanym przez Disney Channel. Tekst coveru został częściowo zmieniony: w jednym z wersów, zamiast „I’m a genie in a bottle, you gotta rub me the right way” („jestem duszkiem w butelce, musisz potrzeć mnie tak, jak trzeba”), Cameron śpiewa: „I’m a genie in a bottle, you gotta ask me the right way” („jestem duszkiem w butelce, musisz zapytać mnie w należyty sposób”). Cameron wyznała, że nagranie nowej wersji przeboju Christiny Aguilery, która była jej idolką od czasów dzieciństwa, stanowiło dla niej wyróżnienie[184].

Teledysk | edytuj kod

Singel promowany był teledyskiem, w którym fioletowowłosa Cameron odnajduje złotą lampę. W kontakcie z przedmiotem przenosi się do magicznego świata dżinna. Reżyserowane przez Jaya Martina wideo zainspirowane zostało odcinkiem serialu Descendants: Wicked World pt. Genie Chic; Cameron występuje w nim jako bohaterka telewizyjna, Mal.[183] Premiera klipu odbyła się 18 marca 2016 roku[183].

Pozycje na listach przebojów | edytuj kod

Historia wydania | edytuj kod

Uwagi | edytuj kod

 1. Do roku 2006 telewizyjna audycja 30 ton – lista, lista przebojów pełniła funkcję nieoficjalnego polskiego notowania singli.

Przypisy | edytuj kod

 1. a b Lanham, Tom (1999-07-23). „Music Review: Genie in a Bottle (1999) – Christina Aguilera”. Entertainment Weekly. (ang.) [dostęp 2011-10-28].
 2. a b Christgau, Robert (1999). „Robert Christgau: CG: Christina Aguilera”. RobertChristgau.com. (ang.) [dostęp 2011-10-28].
 3. a b „SIXTY SECONDS”. pamsheyne.com. 2011-06. (ang.) [dostęp 2014-09-10].
 4. Diller, Nathan (2019-08-23). „Christina Aguilera’s 'Genie In A Bottle’ Almost Had A Different Name & More Secrets From Her Debut Album”. Bustle. Bustle Digital Group. (ang.) [dostęp 2019-08-26].
 5. „DAVID FRANK: Recording Christina Aguilera’s 'Genie In A Bottle'”. soundonsound.com. 2000-04. (ang.) [dostęp 2012-01-17].
 6. a b c Gracie, Bianca (2014-08-25). „Christina Aguilera’s Debut Album Turns 15: Backtracking”. idolator.com. (ang.) [dostęp 2014-09-10].
 7. Scott, Jason (2018-06-13). „Christina Aguilera’s 10 Best Songs, she can sing anything”. popdust.com. (ang.) [dostęp 2018-06-13].
 8. „Genie In a Bottle – Christina Aguilera Digital Sheet Music”. musicnotes.com. (ang.) [dostęp 2012-05-10].
 9. Rohwedder, Kristie (2014-08-22). „Christina Aguilera’s 'Genie in a Bottle’ Turns 15 So Here’s 12 Things You Didn’t Know About the Hit”. bustle.com. (ang.) [dostęp 2015-06-02].
 10. a b c d e f g „Genie in a Bottle by Christina Aguilera Songfacts”. songfacts.com. (ang.) [dostęp 2012-05-13].
 11. „Christina Aguilera Setlist at Shangri-La Hotel, Kuala Lumpur, Malaysia”. setlist.fm. (ang.) [dostęp 2014-03-29].
 12. a b „ZDJĘCIA/VIDEO: PRYWATNY KONCERT W MALEZJI”. christinaaguilera.com.pl. 2014-03-28. [dostęp 2014-03-28].
 13. „CHRISTINA AGUILERA: POLSKIE TŁUMACZENIA WYWIADÓW. Blender (2002)”. xtina.pl. [dostęp 2011-10-23].
 14. „VH1: 100 Greatest Songs of the 90's”. rockonthenet.com. (ang.) [dostęp 2011-04-04].
 15. „The List Blog – 20 Best Selling Music Singles Since 1990”. listzblog.com. (ang.) [dostęp 2011-02-26].
 16. Ryan, Katherine (2015-10-07). „Katherine Ryan On Nicole Scherzinger: ‘I’ll Let You Know If She Turns Out To Be Evil. Disappointingly, I’ve Only Heard Good Things’”. NME. Bandlab Technologies. (ang.) [dostęp 2020-07-22].
 17. „U.S. Open: Eugenie Bouchard ready for ‘tricky’ Makarova”. cbc.ca. 2014-08-31. (ang.) [dostęp 2014-09-10].
 18. a b Kinane, Ruth (2016-10-03). „Miranda Sings has no time for internet trolls in Haters Back Off trailer”. ew.com. (ang.) [dostęp 2016-10-17].
 19. Bryant, Taylor (2016-10-03). „Watch The First Trailer For Netflix’s New Show ‘Haters Back Off’”. nylon.com. (ang.) [dostęp 2016-10-17].
 20. Smith, C. Molly (2016-03-23). „New Girl recap: The top 5 moments from D-Day”. Entertainment Weekly. Time Inc. (ang.) [dostęp 2019-08-30].
 21. a b Kaufman, Gil (2017-05-19). „Camila Cabello Drops Steamy Video for Debut Solo Singles 'Crying in the Club’ & 'I Have Questions'”. billboard.com. (ang.) [dostęp 2017-05-23].
 22. a b Eberson, Sharon (2018-06-03). „Concert review: Darren Criss & Lea Michele get 'Glee'-ful at Benedum Center”. post-gazette.com. (ang.) [dostęp 2018-06-04].
 23. Miller, Jordan (2018-01-26). „Christina Aguilera Had A Front Row Seat Watching Her Biggest Hits Performed On ‘Lip Sync Battle’”. breatheheavy.com. (ang.) [dostęp 2018-01-26].
 24. Clement, Olivia (2017-12-11). „Cruel Intentions: The Musical Opens Off-Broadway and Extends Run”. playbill.com. (ang.) [dostęp 2018-03-17].
 25. Yamato, Jen (2015-04-17). „BITTERSWEET SYMPHONY – ‘Cruel Intentions’: A Sexy ’90s Musical”. thedailybeast.com. (ang.) [dostęp 2018-03-17].
 26. „Farrah Moan lip sync Christina Aguilera 'Genie In A Bottle'”. youtube.com. [dostęp 2018-03-23].
 27. „Darren Criss cantando Genie in a bottle”. wowchristina.com. 2018-06-03. (hiszp.) [dostęp 2018-06-04].
 28. „WHICH ’90S WOMEN IS LAUREN ALAINA SINGING ABOUT IN ‘LADIES IN THE ’90S’?”. theboot.com. 2018-10-05. (ang.) [dostęp 2018-11-14].
 29. „Ladies in the '90s by Lauren Alaina”. songfacts.com. 2018. (ang.) [dostęp 2018-11-14].
 30. „'Twoja Twarz Brzmi Znajomo’: Ewelina Lisowska”. Teleshow.wp.pl. Wirtualna Polska Holding SA. 2019-11-10. [dostęp 2020-01-18].
 31. „Jason Derulo – Talk with Your Body | Genius Lyrics”. Genius. Genius Media Group Inc. (ang.) [dostęp 2020-02-18].
 32. „Out now: Jason Derulo 'Talk with Your Body’ – PEN Music Group, Inc.”. PEN Music. PEN Music Group, Inc. 2019-11-10. (ang.) [dostęp 2020-02-18].
 33. Walsh, Katie (2020-07-23). „Review: 'Yes, God, Yes' and Natalia Dyer reassure the adolescent girl in us all about sex”. Los Angeles Times. Los Angeles Times Communications LLC. (ang.) [dostęp 2020-10-30].
 34. Daniels, Matt (2020-07). „Defining the ’90s Music Canon”. The Pudding. (ang.) [dostęp 2020-10-03].
 35. a b „Christina Aguilera – Chart History – Hot 100”. Billboard. Nielsen Business Media. (ang.) [dostęp 2019-09-02].
 36. a b c d e f g „Rock On The New: Christina Aguilera Info Page – Timeline”. rockonthenet.com. (ang.) [dostęp 2019-09-02].
 37. a b Longbored Surfer – Charts: Billboard Top 100 – 1999. longboredsurfer.com. (ang.) [dostęp 2011-02-26].
 38. a b c Lipshutz, Jason (2012-11-21). „Christina Aguilera’s Top 10 Biggest Career Moments”. Billboard. (ang.) [dostęp 2012-12-17].
 39. a b c d e f g h i j k l m „SINGOLI DA ‘CHRISTINA AGUILERA’, I singoli dal primo album”. christinaaguilera-club.it. (wł.) [dostęp 2011-02-14].
 40. a b „CHRISTINA AGUILERA – GENIE IN A BOTTLE”. austriancharts.at. (niem.) [dostęp 2019-09-02].
 41. a b c d CHRISTINA AGUILERA – GENIE IN A BOTTLE (NUMMER). dutchcharts.nl. (niderl.) [dostęp 2011-02-14].
 42. a b Billboard 20 Nov 1999. 111 (47): 1. Billboard (books.google.com). 1999-11-20. (ang.) [dostęp 2011-02-14].
 43. a b „CHRISTINA AGUILERA – GENIE IN A BOTTLE (SONG)”. spanishcharts.com. (ang.) [dostęp 2019-09-02].
 44. a b c d e Chart Data: Christina Aguilera. mariah-charts.com. (ang.) [dostęp 2011-02-14].
 45. a b c d e f g h i j k l m n o p q r Christina Aguilera – Keeps Gettin’ Better – A Decade Of Hits. musicchartheaven.com. (ang.) [dostęp 2011-02-14].
 46. a b c d e f „Song artist 84 – Christina Aguilera”. tsort.info. (ang.) [dostęp 2014-03-15].
 47. a b „CHRISTINA AGUILERA – GENIE IN A BOTTLE (SONG)”. norwegiancharts.com. (ang.) [dostęp 2019-09-02].
 48. a b „Official Singles Chart Top 100 | 10 October 1999 – 16 October 1999”. Official Charts Company. (ang.) [dostęp 2019-09-02].
 49. a b Hit Parade Italia – Indice per Titolo: G. hitparadeitalia.it. (wł.) [dostęp 2011-02-14].
 50. „Music & Media – we talk to radio; Volume 16, Issue 39". Music & Media. Nielsen Business Media. 1999-09-25. (ang.) [dostęp 2019-09-04].
 51. a b „CHRISTINA AGUILERA – GENIE IN A BOTTLE (SONG)”. australian-charts.com. (ang.) [dostęp 2019-09-02].
 52. a b „CHRISTINA AGUILERA – GENIE IN A BOTTLE (SONG)”. charts.nz. (ang.) [dostęp 2019-09-02].
 53. a b „Offiziellecharts.de – Christina Aguilera – Genie in a Bottle”. offiziellecharts.de. (niem.) [dostęp 2019-09-02].
 54. a b „Irish Singles Chart (Search)”. Irish Recorded Music Association. (ang.) (Uwaga: wpisz „Genie in a Bottle” w polu „Search by Song Title”). [dostęp 2019-09-02].
 55. a b „CHRISTINA AGUILERA – GENIE IN A BOTTLE”. swisscharts.com. (niem.) [dostęp 2019-09-02].
 56. a b c „Divas of South Africa & America – South African Divas Singles”. geocities.ws. (ang.) [dostęp 2019-06-07].
 57. a b „CHRISTINA AGUILERA – GENIE IN A BOTTLE (CHANSON)”. lescharts.com. (fr.) [dostęp 2019-09-02].
 58. a b „ARTIST | Song Title”. asdfg-menezes.org. (ang.) [dostęp 2019-07-27].
 59. a b „Music & Media – we talk to radio; Volume 16, Issue 49". Music & Media. Nielsen Business Media. 1999-12-04. (ang.) [dostęp 2019-09-02].
 60. a b „CHRISTINA AGUILERA – GENIE IN A BOTTLE (SONG)”. swedishcharts.com. (ang.) [dostęp 2019-09-02].
 61. a b „United World Chart: singles and airplay | week 42 / 1999 – October 23". mediatraffic.de. (ang.) [dostęp 2019-09-06].
 62. a b „Music & Media – we talk to radio; Volume 16, Issue 37". Music & Media. Nielsen Business Media. 1999-09-11. (ang.) [dostęp 2019-09-04].
 63. a b „Lista Przebojów Trójki – Polskie Radio Online – Notowanie nr 926 z dnia 29 października 1999”. lp3.polskieradio.pl. [dostęp 2019-09-02].
 64. a b „30 TON – lista, lista, lista przebojów”. rmfpoplista.pl. 2011-05-21. [dostęp 2020-02-02].
 65. Christina Aguilera – Radioarchiwum. radioarchiwum.net. [dostęp 2013-11-07].
 66. „Official Charts podsumowuje sprzedaż albumów i singli Christiny Aguilery!”. xtina.pl. 2013-10-08. [dostęp 2013-10-08].
 67. a b Myers, Justin (2014-10-10). „Christina Aguilera’s Official Top 20 Biggest Selling Singles Revealed”. officialcharts.com. (ang.) [dostęp 2014-10-11].
 68. „World Chart Show – Year-End Chart 1999”. chartsaroundtheworld.com. 1999-12-31. [dostęp 2016-08-31].
 69. Village Voice – Pazz & Jop Lists (1999). rocklistmusic.co.uk. (ang.) [dostęp 2013-08-16].
 70. Ofori, Nana-Adwoa (2010). „Top 10 Christina Aguilera Songs”. aolradioblog.com. (ang.) [dostęp 2012-05-06].
 71. „Top 10 Best Christina Aguilera Songs”. top10hm.com. (ang.) [dostęp 2012-05-07].
 72. Lamb, Bill. „Top 10 Christina Aguilera Songs”. top40.about.com. (ang.) [dostęp 2012-05-06].
 73. a b Rosa, Christopher (2013-02-28). „The ‘Beautiful’ ‘Fighter’: Christina Aguilera’s 10 Best Songs”. thecelebritycafe.com. (ang.) [dostęp 2013-03-30].
 74. „RANKING: 10 najlepszych utworów Aguilery według PopCrush”. xtina.pl. 2012-07-25. [dostęp 2012-07-26].
 75. „Christina na liście najseksowniejszych wokalistek!”. xtina.pl. 2012-12-13. [dostęp 2012-12-13].
 76. Scales, Hillary (2012-09-06). „6 Totally Inappropriate Songs We Sang As Children”. hecklerspray.com. (ang.) [dostęp 2013-03-28].
 77. „Christina Aguilera Top 50 Songs”. top50songs.org. 2014. (ang.) [dostęp 2014-03-14].
 78. „10 CANZONI ESTIVE DEGLI ANNI ’90 CHE HANNO FATTO STORIA”. fiftyfour.it. 2012. (wł.) [dostęp 2014-06-08].
 79. Ellis, Adam (2014-07-01). „21 Reasons Summer 1999 Was The Most Magical Time For Music”. buzzfeed.com. (ang.) [dostęp 2014-07-02].
 80. Lipshutz, Jason (2014-08-22). „Christina Aguilera’s Top 20 Billboard Hits”. Billboard. (ang.) [dostęp 2014-08-29].
 81. Bowman, Sabienna (2015-05-25). „13 Anthems of Summers Past That Need to Be on Your Jam List (WATCH)”. bustle.com. (ang.) [dostęp 2015-06-02].
 82. Rosa, Christopher (2018-05-03). „Christina Aguilera Just Released Her First Song in Six Years”. glamour.com. (ang.) [dostęp 2018-05-04].
 83. Tang, Estelle (2019-08-01). „The 52 Best '90s Pop Songs”. Elle. Hearst Communications. (ang.) [dostęp 2019-08-05].
 84. Walters, Barry (2003-08-20). „Christina Aguilera – Album Reviews”. Rolling Stone. (ang.) [dostęp 2011-10-28].
 85. „Music Review: Christina Aguilera 'Genie In A Bottle'”. Traveling to the Heart (dusk411.joeuser.com). (ang.) [dostęp 2011-10-28].
 86. „Christina Aguilera – Christina Aguilera”. musicaddiction2.com. 2012-07-26. (ang.) [dostęp 2012-11-04].
 87. „Christina Aguilera – Genie in a Bottle – Song Review by Ed Hogan”. AllMusic. (ang.) [dostęp 2014-04-04].
 88. Vos, Michiel (2019-06-22). „The Ultimate Christina Aguilera Top 20". A Bit of Pop Music. (ang.) [dostęp 2019-07-09].
 89. Dominguez, P. (2002), Christina Aguilera: A Star is Made: The Unauthorized Biography, s. 69, wyd. Amber Communications Group, Inc. ​ISBN 978-0970222459​.
 90. a b „Music News: Christina Aguilera – Genie In A Bottle 11th anniversary”. atrl.net. (ang.) [dostęp 2011-02-14].
 91. Schillaci, Sophie (2014-08-07). „Throwback Thursday! On Set With Christina Aguilera for 'Genie in a Bottle'”. etonline.com. (ang.) [dostęp 2014-08-08].
 92. „WATCH: Did you know one of (...)”. twitter.com. 2017-06-22. (ang.) [dostęp 2017-06-23].
 93. Hatty, Michele (2005-02-06). „Meet up-and-comer Josh Duhamel”. USA Weekend. (ang.) [dostęp 2011-09-27].
 94. „Before They Were Stars: Josh Duhamel as an Extra in the Music Video for 'Genie in a Bottle'”. the-back-row.com. 2011-05-20. (ang.) [dostęp 2011-09-27].
 95. a b c d e „LOPEZ IS TOP BILLBOARD MUSIC VIDEO AWARDS NOMINEE”. Billboard (books.google.com). 1999-10-16. (ang.) [dostęp 2014-09-10].
 96. „Alex Alessandroni”. nucircle.com. (ang.) [dostęp 2011-03-22].
 97. Dominguez, P. (2002), s. 91.
 98. Dominguez, P. (2002), s. 181.
 99. „WYSTĘPY”. xtina.pl. [dostęp 2015-08-08].
 100. „Christina Aguilera Rocks the ‘Early Show’ Stage”. CBS News. 2010-06-11. (ang.) [dostęp 2012-05-10].
 101. „ZDJĘCIA/WIDEO: Christina w Rosji na specjalnym, noworocznym koncercie”. xtina.pl. 2014-01-01. [dostęp 2014-01-01].
 102. „KONCERT W MALEZJI ODWOŁANY – AKTUALIZACJA”. christinaaguilera.com.pl. [dostęp 2014-03-28].
 103. „Twin Towers Alive Festival --- Malaysian Gig Cancelled”. afterld.com. (ang.) [dostęp 2014-03-28].
 104. „ZDJĘCIA/WIDEO: Koncert w Malezji!”. xtina.pl. 2014-03-28. [dostęp 2014-03-28].
 105. „ZDJĘCIA/WIDEO: Christina na koncercie Cisco Rocks!”. xtina.pl. 2015-07-28. [dostęp 2015-07-28].
 106. „Mawazine Festival – Rhythms of the World 2016 – 15th edition – Artists – Christina Aguilera”. festivalmawazine.ma. 2016. (ang.) [dostęp 2016-05-29].
 107. „Xtina Travels To Morocco To Perform At The Mawazine Festival; Slays In The Process”. 2016-05-29. (ang.) [dostęp 2016-05-29].
 108. „ZDJĘCIA/VIDEO: FESTIVAL MAWAZINE 2016”. christinaaguilera.com.pl. 2016-05-29. [dostęp 2016-05-31].
 109. „ZDJĘCIA/VIDEO: KONCERT W GRUZJI | RELACJA”. christinaaguilera.com.pl. 2016-07-31. [dostęp 2016-07-31].
 110. „Christina Aguilera Setlist – Hard Rock Live, Hollywood, FL, USA – SEP 25 2018”. setlist.fm. 2018-09. (ang.) [dostęp 2018-09-28].
 111. Miller, Jordan (2018-09-26). „The Hits, Tears, And A Proposal: Christina Aguilera Kicks Off The ‘Liberation’ Tour!”. breatheheavy.com. (ang.) [dostęp 2018-09-28].
 112. „Christina Aguilera Setlist – Times Square, New York, NY, USA – DEC 31 2018”. setlist.fm. 2019-01. (ang.) [dostęp 2019-01-02].
 113. Marquina, Sierra (2019-01-31). „Christina Aguilera Gives Fans Glimpse Inside Magical Las Vegas Residency”. iheart.com. (ang.) [dostęp 2019-02-01].
 114. „Christina Aguilera Concert Setlist at Zappos Theater, Las Vegas on May 31, 2019”. setlist.fm. (ang.) [dostęp 2019-06-01].
 115. Nied, Mike (2019-06-01). „Christina Aguilera Launches ‘The Xperience’ Residency: See The Setlist”. idolator.com. (ang.) [dostęp 2019-06-08].
 116. Galbraith, Alex (2019-01-29). „Christina Aguilera Announces Las Vegas Residency”. seatgeek.com. (ang.) [dostęp 2019-06-08].
 117. „Christina Aguilera Concert Setlist at AccorHotels Arena, Paris on July 4, 2019”. setlist.fm. 2019-07. (ang.) [dostęp 2019-07-20].
 118. „Christina Aguilera Brings ‘The X Tour’ to Europe”. sosugary.com. 2019-07-14. (ang.) [dostęp 2019-07-20].
 119. a b Australian chart histories. ukmix.org. (ang.) [dostęp 2011-03-22].
 120. a b „Awards 1999”. ultratop.be. (ang.) [dostęp 2012-01-02].
 121. a b International Federation of the Phonographic Industry (1999). „German certification”. musikindustrie.de. (niem.) [dostęp 2010-04-30].
 122. a b Chart Facts – RIANZ. rianz.org.nz. (ang.) [dostęp 2011-03-22].
 123. a b Certified Awards Search – British Phonographic Industry. bpi.co.uk. (ang.) [dostęp 2011-03-22].
 124. a b c „Christina Aguilera’s Official Top 20 biggest songs”. officialcharts.com. 2019-06-06. (ang.) [dostęp 2019-06-07].
 125. a b „ÅR 1999”. ifpi.se. (szw.) [dostęp 2014-09-10].
 126. a b GOLD & PLATINUM. riaa.com. (ang.) [dostęp 2011-03-22].
 127. a b „Gold & Platin”. ifpi.at. 1999-07-10. (niem.) [dostęp 2011-03-22].
 128. a b „Certifications Singles Or – année 1999”. disqueenfrance.com. (fr.) [dostęp 2011-03-22].
 129. a b „EDELMETALL 1999”. hitparade.ch. (niem.) [dostęp 2011-03-22].
 130. "42th Grammy Awards – 2000; held February 23, 2000". rockonthenet.com. (ang.) [dostęp 2019-09-05].
 131. „2000 NCLR ALMA AWARDS® – RECIPIENTS”. National Council of La Raza (NCLR). (ang.) [dostęp 2020-04-16].
 132. Hunter, Nigel (2000-06-10). "McCartney first Novello fellow". Music & Media. Nielsen Business Media. S. 5. (ang.) [dostęp 2019-09-04].
 133. „Winners Of The First TRL Awards”. PopDirt.com. 2003-02-17. (ang.) [dostęp 2020-04-27].
 134. a b c "Christina Statistics – Charts – Singles Chart History – By Single". christinamultimedia.com. (ang.) [dostęp 2011-02-14].
 135. a b c d "Song title 613 – Genie in a Bottle". tsort.info. (ang.) [dostęp 2019-09-02].
 136. "HR Top 20 Lista – Datum: 16 listopada 1999". Hrvatska radiotelevizija. (chorw.) [dostęp 2019-09-02].
 137. a b „Music & Media – we talk to radio; Volume 16, Issue 48". Music & Media. Nielsen Business Media. 1999-11-27. (ang.) [dostęp 2019-09-02].
 138. "Music & Media – we talk to radio; Volume 16, Issue 44". Music & Media. Nielsen Business Media. 1999-10-30. (ang.) [dostęp 2019-09-02].
 139. "Suomen virallinen lista – Artistit | Christina Aguilera – Genie In A Bottle”. ifpi.fi. (fiń.) [dostęp 2019-09-02].
 140. "Christina Aguilera :: Charts & Sales History". ukmix.org. (ang.) [dostęp 2011-11-02].
 141. a b c d "Stripped girl | No hype, no gloss, no pretense....just me Stripped”. freewebs.com. (ang.) [dostęp 2011-10-04].
 142. "Íslenski Listinn Topp 40 (NR. 336 Vikuna 12.8. – 19.8. 1999)". Dagblaðið Vísir. Frjáls fjölmiðlun ehf. S. 10. 1999-08-13. (isl.) [dostęp 2019-09-04].
 143. "Top RPM Adult Contemporary: Issue 8424". RPM. Library and Archives Canada. (ang.) [dostęp 2019-09-02].
 144. "Top RPM Dance/Urban: Issue 8442". RPM. Library and Archives Canada. (ang.) [dostęp 2019-09-02].
 145. a b "Latvian Airplay Top 197 of 1999". lanet.lv. (łot.) [dostęp 2011-02-14].
 146. "Christina Aguilera – Chart History – Adult Top 40". Billboard. Nielsen Business Media. (ang.) [dostęp 2019-09-02].
 147. „Christina Aguilera – Chart History – Hot Latin Songs”. Billboard. Nielsen Business Media. (ang.) [dostęp 2019-09-02].
 148. "Christina Aguilera – Chart History – Latin Pop Airplay". Billboard. Nielsen Business Media. (ang.) [dostęp 2019-09-02].
 149. a b "Billboard – THE INTERNATIONAL NEWSWEEKLY OF MUSIC, VIDEO, AND HOME ENTERTAINMENT". Billboard. Nielsen Business Media. 1999-11-13. (ang.) [dostęp 2019-09-02].
 150. "R&R CHR/Pop Charts – Christina Aguilera". wweb.uta.edu. (ang.) [dostęp 2018-11-22].
 151. a b "Music & Media – we talk to radio; Volume 16, Issue 47". Music & Media. Nielsen Business Media. 1999-11-20. (ang.) [dostęp 2019-09-02].
 152. a b "Music & Media – we talk to radio; Volume 16, Issue 45". Music & Media. Nielsen Business Media. 1999-11-06. (ang.) [dostęp 2019-09-02].
 153. „Notowanie 441 z 13 listopada 1999 roku roku”. Polskie Radio Szczecin. [dostęp 2021-01-06].
 154. "ARGENTINA – Top Singles Internacionales 1999". chartsaroundtheworld.com. 1999-12-31. (hiszp.) [dostęp 2018-12-03].
 155. "ARIA Charts – End Of Year Charts – Top 100 Singles 1999". aria.com.au. (ang.) [dostęp 2011-10-09].
 156. "JAHRESHITPARADE 1999". austriancharts.at. (niem.) [dostęp 2011-10-09].
 157. „ULTRATOP: jaaroverzichten 1999”. ultratop.be. (niderl.) [dostęp 2019-09-06].
 158. „Women Rule 1999 European Charts”. Billboard. 1999-12-30. (ang.) [dostęp 2011-10-09].
 159. "Classement Singles – année 1999". disqueenfrance.com. (fr.) [dostęp 2017-12-03].
 160. "SINGLE TOP 100 VAN 1999". top40.nl. (niderl.) [dostęp 2017-12-03].
 161. „RPM 1999 – Top 100 Hit Tracks”. collectionscanada.gc.ca. (ang.) [dostęp 2017-12-03].
 162. "German Top 20 – The Chart Of 1999". ki.informatik.uni-wuerzburg.de. (ang.) [dostęp 2011-10-09].
 163. "OFFICIAL TOP 40 SINGLES". nztop40.co.nz. (ang.) [dostęp 2019-09-06].
 164. "ROMANIAN TOP 100 – Topul Anului 1999". rt100.ro. (rum.) [dostęp 2017-12-03].
 165. "SWISS YEAR-END CHARTS 1999". swisscharts.com. (ang.), (niem.) [dostęp 2011-10-09].
 166. "Årslista Singlar (Search)". hitlistan.se. (szw.) [dostęp 2019-09-06].
 167. "Yearly Best Selling Singles: 1999". The British Recorded Music Industry (bpi.co.uk). 1999. (ang.) [dostęp 2019-09-06].
 168. „年度百首單曲: 2000”. Hit FM. Voice of Taipei Broadcasting. (chiń.) [dostęp 2020-06-20].
 169. Mayfield, Geoff (1999-12-25). „1999 The Year in Music Totally '90s: Diary of a Decade – The listing of Top Pop Albums of the '90s & Hot 100 Singles of the '90s”. Billboard (books.google.com). (ang.) [dostęp 2011-10-09].
 170. „Top 500 wszech czasów – wyniki głosowania”. Radio Złote Przeboje. Agora SA. [dostęp 2021-03-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-02-12)].
 171. „Music Canada: Gold/Platinum – Christina Aguilera”. Music Canada. (ang.) [dostęp 2020-09-17].
 172. a b Wiącek, Filip (2012-12-18). „Christina Aguilera – Keeps Gettin’ Better: A Decade of Hits (2008), recenzja Filipa Wiącka”. allaboutmusic.pl. [dostęp 2014-01-21].
 173. „Christina Aguilera – Keeps Gettin’ Better: A Decade of Hits”. AllMusic. (ang.) [dostęp 2014-01-21].
 174. „Christina Aguilera – Keeps Gettin’ Better – A Decade of Hits: 10 lat z Aguilerą”. muzyka.wp.pl. 2008-11-19. [dostęp 2014-01-21].
 175. "Christina Aguilera Keeps Gettin’ Better – a Decade of Hits Early Album Review". voices.yahoo.com. 2008-11-12. (ang.) [dostęp 2014-01-22].
 176. Butler, Nick (2008-12-03). „Christina Aguilera – Keeps Gettin’ Better: A Decade of Hits”. sputnikmusic.com. (ang.) [dostęp 2014-01-22].
 177. „# 31, 32, 33, 34 Christina Aguilera 'Keeps Gettin Better – a Decade of Hits’ (2008) & Britney Spears ‘Singles Collection’ (2009) & Leona Lewis ‘Echo’ (2009) & Ciara ‘Fantasy Ride’ (2009)”. the-rockferry.onet.pl. [dostęp 2014-01-22].
 178. „VIDEO: ROSYJSKIE NAGRODY MUZYCZNE 2016”. christinaaguilera.com.pl. 2016-12-09. [dostęp 2016-12-18].
 179. „Vídeos | Assista ao show completo de Christina no National Russian Music Awards”. mychristina.com.br. 2016-12-08. (port.) [dostęp 2016-12-18].
 180. a b „Christina Aquilera – Na listach przebojów”. uktop40.republika.pl. [dostęp 2012-01-10].
 181. GENIE 2.0 (HONG KONG PROMO CD) (2008). xtina.pl. [dostęp 2013-06-17].
 182. „Genie in a Bottle – Single by Dove Cameron on iTunes”. itunes.apple.com. (ang.) [dostęp 2016-03-24].
 183. a b c „Dove Cameron Covers 'Genie In A Bottle’ For Disney’s Descendants – Watch Now!”. justjaredjr.com. (ang.) [dostęp 2016-03-24].
 184. Norton, Jessica (2016-03-22). „DISNEY REVIVED CHRISTINA AGUILERA’S ‘GENIE IN A BOTTLE’ FOR THE NEW GENERATION”. mtv.com. (ang.) [dostęp 2016-03-24].
 185. „Search results: Dove Cameron – Bubbling Under Hot 100”. billboard.com. (ang.) [dostęp 2016-07-24].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Single Christiny Aguilery
Na podstawie artykułu: "Genie in a Bottle" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy