Genowefa Pigwa


Genowefa Pigwa w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Genowefa Pigwa – wcielenie kabaretowe Bronisława Opałki. To postać wiejskiej kobiety z fikcyjnej wsi Napierstków w kieleckim, odzianej w charakterystyczną zapaskę i chustkę na głowie. W dowcipnych monologach, wywiadach z nią przeprowadzanych oraz piosenkach wyśmiewała polskie przywary oraz komentowała rzeczywistość (także polityczną). Bronisław Opałko, grając rolę Genowefy Pigwy, specjalnie modulował głos oraz charakterystycznie się śmiał, posługując się wiejską gwarą (np. „ło Matko Jedyno”)[potrzebny przypis].

Genowefa Pigwa to był jeden z fenomenów kabaretowych. Opałko pod tą postacią jeździł po kraju z występami. Niektórzy[kto?] do dziś uważają, że Pigwa jest kobietą. W swoich monologach często przewija się wątek, że była wielokrotną miss Napierstkowa. Postać ta nie reprezentuje dziedziny aktorstwa o charakterze drag queen.

Humorystyczne jest też wpisywanie się ludyczności humoru Pigwy w zmieniające się trendy światowe (Pigwa i disco polo, Pigwa rapuje).

Występowała m.in. w cyklu „Spotkań z balladą” (np. w wyemitowanych w telewizji w latach 1984-1985 odcinkach: 32. Ostra zima; 33. Całe szczęście; 34. Szczyt wszystkiego). Pigwa nagrała też kilka kaset i płyt ze skeczami oraz piosenkami.

Od roku 2005 do 2018 istniał cykl Radio Pigwa, audycja radiowa emitowana co niedzielę o godzinie 14 przez Radio Kielce. Głównym autorem tekstów w programie był Andrzej Błaszczyk, który stworzył postać Genowefy Pigwy[1]. Dodatkowo program współtworzył Sebastian Przybyłowicz (jako Młodszy Redaktor) oraz autor tekstów Ryszard Biskup. Za realizację audycji od początku istnienia odpowiadał realizator Jerzy Szczepanek[2][3].

Przykładowa twórczość
  • „Pigwa z nędzą przez kraj pędzą”
  • „Dyskoteka w Napierstkowie”
  • „Genowefa Pigwa w Zespole Adwokackim Dyskrecja – Prywatna Izba Wytrzeźwień”

Przypisy | edytuj kod

  1. Stowarzyszenie Autorów ZAiKS - Zmarł Andrzej Błaszczyk, zaiks.org.pl [dostęp 2017-11-23] .
  2. Audycja, www.radio.kielce.pl [dostęp 2017-11-23]  (pol.).
  3. Bronek Opałko o audycji, piotrgan.pl [dostęp 2017-11-23]  (pol.).
Na podstawie artykułu: "Genowefa Pigwa" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy