Georg Gänswein


Georg Gänswein w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Georg Gänswein (ur. 30 lipca 1956 w Riedern am Wald w powiecie Waldshut, Badenia-Wirtembergia) – niemiecki duchowny rzymskokatolicki, doktor teologii, arcybiskup ad personam, osobisty sekretarz papieża Benedykta XVI od 2005, prefekt Domu Papieskiego od 2012.

Życiorys | edytuj kod

Gänswein jest synem wiejskiego kowala, najstarszym spośród pięciorga rodzeństwa. Przed podjęciem studiów pracował jako instruktor narciarstwa i listonosz. Początkowo zamierzał zostać maklerem giełdowym.

Studiował teologię katolicką we Fryburgu i 31 maja 1984 został wyświęcony na prezbitera przez arcybiskupa Fryburga, Oskara Saiera. Dwa lata później rozpoczął w Monachium studia doktoranckie z dziedziny prawa kanonicznego, zakończone uzyskaniem doktoratu w 1993. W 1994 został mianowany referentem arcybiskupa i proboszczem parafii katedralnej.

W 1995 na zaproszenie kardynała Antonio Marii Javierre Ortasa przybył do Rzymu i rozpoczął pracę w Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, a następnie, od 1996 w Kongregacji Nauki Wiary. Jest ponadto profesorem Papieskiego Uniwersytetu Świętego Krzyża (prałatury Opus Dei) – gdzie wykłada prawo kanoniczne.

W 2000 został obdarzony tytułem kapelana honorowego Jego Świątobliwości. W 2003 został osobistym sekretarzem kardynała Josepha Ratzingera. Po konklawe 2005 i wyborze kard. Ratzingera na papieża nadal pełni funkcję jego osobistego sekretarza. W 2006 został obdarzony tytułem prałata honorowego Jego Świątobliwości.

7 grudnia 2012 papież Benedykt XVI prekonizował go arcybiskupem tytularnym Urbs Salvia i mianował prefektem Domu Papieskiego[1]. Święcenia biskupie otrzymał 6 stycznia 2013 w Bazylice św. Piotra w Rzymie. Udzielił mu ich sam papież, któremu asystowali kardynał Tarcisio Bertone, sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej, i kardynał Zenon Grocholewski, prefekt Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej. Jako dewizę biskupią przyjął słowa „Testimonium Perhibere Veritati" (Dać Świadectwo Prawdzie), wypowiedziane według Ewangelii Jana przez Jezusa do Piłata.

Jego ulubionym hobby jest tenis, jazda na nartach i wędrówki górskie[2]. Znany jest we Włoszech jako Don Giorgio.

Przypisy | edytuj kod

  1. NOMINA DEL PREFETTO DELLA CASA PONTIFICIA (wł.). vatican.va. [dostęp 2012-12-07].
  2. Abp Gänswein udzielił „wywiadu bez słów”. niedziela.pl, 2017-07-01. [dostęp 2020-01-01].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Georg Gänswein" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy