Geraldo Majella Agnelo


Geraldo Majella Agnelo w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Geraldo Majella Agnelo (ur. 19 października 1933 w Juiz de Fora) – brazylijski duchowny katolicki, emerytowany arcybiskup São Salvador da Bahia, kardynał.

Kształcił się w seminarium Św. Antoniego w Juiz de Fora, seminarium w Pirapora do Bom Jesus, centralnym seminarium w São Paulo; doktorat z liturgii świętej obronił w Papieskim Athenaeum S. Anselmo w Rzymie (1969). 27 czerwca 1957 w São Paulo przyjął święcenia kapłańskie. Pracował przez ponad 20 lat w parafii Św. Antoniego w Barra Funda, koordynował działalność stowarzyszenia młodzieży katolickiej, wykładał i był dyrektorem duchowym seminarium São Cura d'Ars. Wykładał także w seminariach w Aparecida i Ipiranga oraz na uniwersytecie katolickim. Od 1964 zasiadał w kapitule katedralnej w São Paulo.

14 maja 1978 został mianowany biskupem Toledo (w Brazylii), odebrał sakrę 6 sierpnia 1978 z rąk kardynała Paulo Evaristo Arnsa, arcybiskupa São Paulo. W październiku 1982 przeszedł na arcybiskupstwo Londrina. W latach 1991-1999 pracował w Kurii Rzymskiej na stanowisku sekretarza Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów; w 1995 został powołany do Centralnego Komitetu Przygotowawczego Wielkiego Jubileuszu Roku 2000. W styczniu 1999 powrócił do Brazylii na stolicę arcybiskupią São Salvador da Bahia, będącą siedzibą prymasa.

W lutym 2001 Jan Paweł II wyniósł go do godności kardynalskiej, nadając tytuł prezbitera S. Gregorio Magno alla Magliana Nuova. 5 maja 2003 kardynał Agnelo został wybrany na 5-letnią kadencję na stanowisko przewodniczącego Konferencji Episkopatu Brazylii. Brał udział w sesjach Światowego Synodu Biskupów w Watykanie oraz w IV konferencji generalnej Episkopatów Latynoamerykańskich w Santo Domingo (Dominikana, październik 1992).

12 stycznia 2011 papież Benedykt XVI przyjął jego rezygnację z funkcji arcybiskupiej w São Salvador da Bahia ze względu na osiągnięty wiek emerytalny. Jednocześnie mianowany został następca, którym został dotychczasowy metropolita Florianópolis Murilo Krieger.

Uczestnik konklawe 2005 i konklawe 2013 roku.

19 października 2013 w związku z ukończeniem 80 lat Geraldo Majella Agnelo utracił prawo udziału w konklawe.

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Geraldo Majella Agnelo" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy