Gerard Way


Gerard Way w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Gerard Arthur Way (ur. 9 kwietnia 1977) – amerykański muzyk i komiksiarz, założyciel, lider i wokalista nieistniejącej od 22 marca 2013 roku amerykańskiej grupy rockowej My Chemical Romance[1]. Jest starszym bratem basisty zespołu, Mikeya, mężem Lyn-Z i ojcem Bandit Lee Way. Jest także twórcą komiksów.

Spis treści

Pochodzenie i dzieciństwo | edytuj kod

Urodził się w Summit w stanie New Jersey jako syn Donalda i Donny Lee Way. Ma włoskich i szkockich przodków (jego matka jest Włoszką, a ojciec Szkotem). Po rozwodzie rodziców zamieszkał wraz z bratem i matką. Zamiłowania artystyczne wpoiła mu babcia Elena Lee Rush, to ona nauczyła go rysować i śpiewać, uszyła mu również kostium, gdy po raz pierwszy występował na scenie w szkolnej sztuce o Piotrusiu Panie, gdzie grał tytułową rolę. Po ukończeniu Belleville High School w 1995 roku postanowił dalej rozwijać swoje zdolności artystyczne i zaczął edukację w School of Visual Arts w Nowym Jorku, którą zakończył w 1999 roku, otrzymując tytuł licencjata sztuk pięknych (Balchelor of Fine Arts). Zaczął pracować nad własną kreskówką „The Breakfast Monkey”, którą w 2001 próbował sprzedać stacji Cartoon Network Studios. Utrzymuje, że stacja odrzuciła jego projekt, gdyż był zbyt podobny do jednej z ówczesnych produkcji, „Aqua Teen Hunger Force”.

Muzyka i My Chemical Romance | edytuj kod

Zamachy z 11 września diametralnie zmieniły postawę Waya. Postanowił kompletnie zmienić swoje życie, wyprowadzić się z piwnicy w domu matki, w której dotychczas mieszkał, i rzucić sztukę. Pierwszą piosenką jaką napisał, było „Skylines and turnstiles” zainspirowane atakami z 11 września. Wraz z Mattem Pelissierem i Rayem Toro założył zespół, w którego skład wszedł również grający na basie brat Gerarda, Mikey. To Mikey wymyślił nazwę zespołu, inspirując się książką Irvine Welsha „Ecstasy: Three Tales Of Chemical Romance”. Wkrótce dołączył do nich Frank Iero. Szybki sukces wywołał w wokaliście załamanie, które doprowadziło do uzależnienia od leków i alkoholu. Jednak dzięki pomocy przyjaciół i psychoterapeuty w sierpniu 2004 roku wyszedł z nałogów. W przeciwieństwie do Pelissiera, który z tego powodu został usunięty z zespołu. Głównymi inspiracjami muzycznymi są dla niego Iron Maiden, Misfits, David Bowie, The Smiths, Queen, Pink Floyd i Smashing Pumpkins.

Gerard w wieku ośmiu lat zdał sobie sprawę, że wszyscy umrą i od tego czasu ma obsesję na temat śmierci. Strach przed śmiercią w samotności znajduje odbicie w pisanych przez niego tekstach piosenek.

Obecnie zajmuje się karierą solową. 11 czerwca 2014 roku ukazał się debiutancki utwór „Action Cat”, a 29 września tego samego roku cały album noszący tytuł „Hesitant Alien”, którego brzmienie znacznie odbiega od brzmienia zespołu, którego wcześniej był wokalistą.

Inna działalność artystyczna | edytuj kod

Gerard Way zajmuje się w zespole pisaniem tekstów, a inspirację czerpie, jak twierdzi, z gazet i swojego życia. Po śmierci swojej babci, Eleny Lee Rush, napisał piosenkę na jej cześć zatytułowaną „Helena”, która stała się wielkim hitem zespołu.

Way nie zakończył działalności plastycznej, projektując okładkę do płyty „Three Cheers for Sweet Revenge” i okładkę singla „I'm Not Okay (I Promise)”.

Zaprojektował również mundury, będące ważną częścią wizerunku zespołu podczas trasy promującej trzeci album „The Black Parade”.

The Umbrella Academy | edytuj kod

Gerard Way dający autografy na komiksie The Umbrella Academy (San Diego Comic-Con 2008)

Wypuścił również komiks własnego autorstwa „The Umbrella Academy”, który w 2008 r. został wyróżniony prestiżową Nagrodą Eisnera. Way zajął się fabułą a artysta Gabriel Ba był odpowiedzialny za grafikę. Komiks jest w sprzedaży od 17 września 2007 roku. W Polsce ukazał się 23 maja 2019 roku. nakładem wydawnictwa Kboom. Komiks doczekał się adaptacji w postaci serialu o tej samej nazwie.

Życie osobiste | edytuj kod

Dnia 3 września 2007 roku w Kolorado po koncercie swojego zespołu My Chemical Romance, wziął ślub z basistką Lyn-Z z zespołu Mindless Self Indulgence. Był to ostatni koncert trasy Projekt Revolution. 27 maja 2009 roku w Los Angeles na świat przyszło ich pierwsze dziecko – dziewczynka, Bandit Lee Way.

Nagrody i wyróżnienia | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. My Chemical Romance, allmusic.com [dostęp 2017-12-02]  (ang.).
  2. Relentless Kerrang! Awards 2014 Winners List, kerrang.com [dostęp 2018-08-11] [zarchiwizowane z adresu 2017-08-10]  (ang.).
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Gerard Way" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy