Gerhard Kremer


Gerard Merkator w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Gerhard Kremer) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Gerard Merkator, właśc. Gerhard Kremer (łac. Gerardus Mercator; ur. 5 marca 1512 w Rupelmonde, Flandria, zm. 2 grudnia 1594 w Duisburgu, Jülich-Kleve-Berg) – flamandzki matematyk i geograf, prekursor współczesnej kartografii. Autor odwzorowania walcowego wiernokątnego, znanego jako odwzorowanie Merkatora.

Życiorys | edytuj kod

Urodził się jako Gheert Cremer (lub Gérard de Crémère) we flamandzkim mieście Rupelmonde. Jego rodzice pochodzili z Gangelt w Księstwie Jülich. Mercator to zlatynizowana forma jego nazwiska, które oznacza kupca. Był kształcony w ’s-Hertogenbosch przez sławnego humanistę Macropediusa oraz w Katolickim Uniwersytecie Lowańskim. Pomimo jego sławy jako kartografa, jego głównym źródłem dochodu było wyrabianie instrumentów astronomicznych.

Mapa Europy autorstwa Merkatora

W latach 1585–1595 wydał zbiór map w formie księgi, wykorzystując jako pierwszy określenie Atlas[1]. Nazwa „atlas” odwołuje się do postaci króla Atlasa z Mauretanii, który uważany był za astronoma, matematyka i filozofa, twórcę pierwszego globusu nieba.

Po jego śmierci działalność rytowniczą i wydawniczą kontynuował jego syn Rumold (1545–1599). Po śmierci Rumolda, w 1604 płyty miedziorytnicze służące do wydawania map przejął Jodocus Hondius Starszy. Po śmierci Jodocusa Hondiusa Starszego działalność wydawniczą kontynuowali jego synowie Jodocus i Henricus.

W belgijskim Sint-Niklaas znajduje się muzeum poświęcone Merkatorowi.

Jego imię nosi belgijska, trzymasztowa barkentyna „Mercator” projektu Adriena de Gerlache’a (dzisiaj statek muzeum zacumowany w Ostendzie) oraz port jachtowy w Ostendzie.

Przypisy | edytuj kod

  1. GarardG. Mercator GarardG., Gerardi Mercatoris atlas sive Cosmographicae meditationes de fabrica mvndi et fabricati figvra : denuò auctus (1623), wyd. 5., polona.pl [dostęp 2018-02-28] .

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Gerhard Kremer" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy