Germinal Beerschot Antwerpia


Beerschot AC w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Germinal Beerschot Antwerpia) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Koninklijke Beerschot Antwerpen Club (wym. [ˈkoː.nɪŋk.lə.kə ˈbɪːr.sçɔt ˈɑnt.wɛr.pə(n) ˈklʏp]) lub w skrócie Beerschot AC (wym. [ˈbɪːr.sçɔt aˈseː]) – belgijski klub piłkarski, grający w Eerste Klasse, mający siedzibę w mieście Antwerpia. Klub powstał w 1999 roku w wyniku fuzji K.F.C. Germinal Ekeren oraz K. Beerschot V.A.C.

Spis treści

Historia | edytuj kod

W 1920 roku został założony klub o nazwie F.C. Germinal Ekeren w mieście Ekeren, położonym na przedmieściach Antwerpii, w której to dopiero co zakończyły się Letnie Igrzyska Olimpijskie 1920. Jednak dopiero 30 lipca 1942 roku klub zarejestrowano w Belgijskim Związku Piłki Nożnej. W 1971 roku do nazwy klubu dodano człon Koninklijk, co w języku holenderskim znaczy Królewski. W 1989 roku zespół po raz pierwszy w historii awansował do pierwszej ligi Belgii i w sezonie 1989/1990 zajął w niej 13. miejsce. Najlepsze miejsce klubu w historii występów w pierwszej lidze to trzecie, które Germinal osiągnął w latach 1996 oraz 1998, co dało temu klubowi prawo startów w Pucharze UEFA. Jednak w 1999 z powodu niskiego zainteresowania widzów, a także małych możliwości rozwoju miasta Ekeren, postanowiono dokonać fuzji z klubem Beerschot, który grał wówczas w 3. lidze belgijskiej i przechodził kłopoty finansowe.

Powstała więc nowa drużyna o nazwie K.F.C. Germinal Beerschot Antwerpia z siedzibą w Antwerpii i dzięki temu mogła grać nadal w Jupiler League. Postanowiono także rozbudować stadion dawnego Beerschotu. W roku 2004 klub zaczął ponownie mieć kłopoty finansowe. Zatrudniono wówczas trenera Marca Brysa, który w sezonie 2004/2005 zdołał zdobyć Puchar Belgii. Jednak po siedmiu kolejkach ligi został zwolniony z klubu ze względu na słabe wyniki zespołu. Nowy wówczas trener Jos Daerden zdołał utrzymać zespół w lidze, ale po sezonie ponownie zatrudniono Brysa.

17 maja 2011 roku klub po raz kolejny zmienił nazwę, tym razem na Koninklijke Beerschot Antwerpse Club. Zmiana była wynikiem wewnętrznego sporu w kierownictwie klubu. Rezultatem było opuszczenie rady przez wszystkich jej członków związanych wcześniej z klubem Germinal Ekeren, przy jednoczesnym pozostaniu w tejże przez przedstawicieli dawnego klubu Beerschot V.A.C. Następstwem było usunięcie z nazwy słowa Germinal[1]. Zmianie uległ również herb klubu, z którego usunięto elementy nawiązujące do dawnego klubu Germinal Ekeren, pozostawiając za symbol niedźwiedzia z logo dawnego Beerschot VAC.

Sukcesy | edytuj kod

Europejskie puchary | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Zeg niet Germinal Beerschot maar Koninklijke Beerschot AC (niderl.). sporza.be, 2011-05-20. [dostęp 2011-08-20].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Germinal Beerschot Antwerpia" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy