Gerolama Orsini


Gerolama Orsini w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Gerolama Orsini (ur. 1504, zm. 1570) – włoska szlachcianka z wpływowego rodu Orsini i żona Piotra Alojzego Farnese, księcia Parmy i syna papieża Pawła III.

Życiorys | edytuj kod

Urodzona w Rzymie Gerolama była córką księcia Ludwika Orsiniego i jego żony Julii Conti, tak więc pochodziła z dwóch potężnych rodzin Wiecznego Miasta. W 1513 roku zawarto kontrakt zaręczynowy pomiędzy nią a Piotrem Alojzym Farnese, który w 1519 roku zaowocował małżeństwem w miejscowości Valentano[1]. Mąż Gerolamy był nieślubnym synem późniejszego kardynała Aleksandra Farnese i Sylwii Ruffino. Z tego związku pochodziło pięcioro dzieci. Pomimo pozbawionego miłości małżeństwa, Gerolama pozostawała pokorną, oddaną żoną, tolerującą rozpustę, okrucieństwo i szaleństwo męża nie licujące z jej pochodzeniem[1]. Mimo posiadania rodziny, mąż Georlamy znany był z rozwiązłego trybu życia i szybko zyskał reputację "rozpustnika i sodomity". Głośnym echem odbił się jego domniemany gwałt na 24-letnim biskupie Fano Cosimo Gherim w 1537, który zmarł zaledwie kilka miesięcy po wizytacji Piotra Alojzego w Fano. Incydent ten został wykorzystany przez propagandę protestancką do ataków na papieża i jego rodzinę. Choć autentyczność tego incydentu nie jest udowodniona, homoseksualne upodobania Piotra Alojzego nie budzą wątpliwości, podobnie jak to, że były one znane jego ojcu, papieżowi Pawłowi III. W jednym z listów z 1535 papież udzielił mu reprymendy z powodu tego rodzaju praktyk, ale nie wyciągnął żadnych dalszych konsekwencji[2][3].

Kiedy teść Gerolamy, kardynał Aleksander Farnese został papieżem Pawłem III pozycja jego rodziny wzrosła: w 1534 roku mianował Piotra Alojzego Kapitanem Generalnym Kościoła, w 1537 księciem Castro i ostatecznie w 1545 roku władcą Parmy i Piacenzy. Piotr Alojzy został zamordowany przez opłaconych morderców w swoim książęcym pałacu w 1547 roku, a Gerolama przeżyła go o czterdzieści trzy lata, do śmierci ciesząc się szacunkiem i poważaniem papieży, oraz włoskich władców. Zmarła w należącym do niej pałacu Farnese w Piacenzy w 1590[1]. Została pochowana w Krypcie Farnese w Sanktuarium Serca Świętej Maryi w Parmie.

Potomstwo | edytuj kod

Z związku małżeńskiego z Piotrem Alojzym Farnese, księciem Parmy i Piacenzy {1503 - 10 września 1547), miała czworo dzieci:

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d Gerolama Orsini (www.genealogics.org
  2. Ludwig von Pastor: [historyofpopesf11past|The history of the popes, from the close of the middle ages tom XI]
  3. Antonella Giusti: Biografico degli Italiani - Volume 53 GHERI Cosimo
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Gerolama Orsini" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy