Giacomo Ricci


Giacomo Ricci w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Giacomo Ricci (ur. 30 marca 1985 roku w Mediolanie) – włoski kierowca wyścigowy.

Spis treści

Kariera | edytuj kod

Formuła BMW | edytuj kod

W wyścigach samochodów jednomiejscowych, Giacomo zadebiutował w roku 2001, w Formule BMW. Zwyciężywszy w jednym wyścigu, został w niej sklasyfikowany na 7. miejscu. W kolejnym sezonie wziął udział w sześciu wyścigach, ostatecznie zajmując w klasyfikacji generalnej 18. lokatę.

Formuła Renault | edytuj kod

W sezonie 2001 Ricci wystąpił w jednej rundzie Włoskiej Formuły Renault (nie ukończył). W następnym roku wziął udział w sześciu wyścigach europejskiej (nie zdobył punktów) oraz niemieckiej Formuły Renault (uzyskane punkty sklasyfikowały go na 28. miejscu).

W 2003 roku brał udział w Hiszpańskiej Formule Junior 1600. Zdobyte punkty pozwoliły mu na zajęcie 4. lokaty w końcowej klasyfikacji. Poza tym zaliczył gościnny występ w zimowej edycji mistrzostw świata Fran-Am 2000 (w wyścigu dojechał na 18. pozycji). Rok później, w połowie sezonu, Giacomo wystartował z włoską ekipą Vergani Racing, w czterech rundach World Series by Nissan. Tylko raz dojechał na punktowej pozycji. Jednorazowa zdobycz dała Ricciemu 18. miejsce w końcowej klasyfikacji.

Europejska Formuła 3000 | edytuj kod

W roku 2004, wraz z ekipą Power Tech, wziął udział w dwóch pierwszych rundach sezonu Euroserii 3000. Nie zdobył jednak żadnych punktów. Rok później podpisał kontrakt z zespołem Astromega, na pełny etat. W ciągu ośmiu wyścigów, czterokrotnie stanął na podium, ostatecznie zajmując 3. miejsce w końcowej punktacji.

W sezonie 2006 ścigał się we włoskiej stajni Fisichella Motor Sport. Sięgnął wówczas po swój pierwszy tytuł mistrzowski, zwyciężając po drodze w pięciu wyścigach. Ostatni raz w serii pojawił się w 2007 roku, kiedy to w zespołach G-Tec (dwa wyścigi) oraz ELK Motorsport (cztery wyścigi), wziął udział w trzech ostatnich rundach sezonu. W ciągu sześciu wyścigów, tylko raz nie znalazł się na podium (wówczas zmagań nie ukończył), z czego dwukrotnie zwyciężył. Uzyskane punkty pozwoliły mu zakończyć rywalizację na 5. lokacie.

Champ Car Atlantic | edytuj kod

W 2007 roku Ricci brał udział w amerykańskiej serii pojazdów o otwartym nadwoziu – Champ Car Atlantic. Wystąpiwszy w dwunastu eliminacjach, zmagania ukończył na przyzwoitej 6. pozycji.

Seria GP2 | edytuj kod

W sezonie 2008, dzięki dużemu wsparciu finansowemu, Giacomo podpisał kontrakt z brytyjską stajnią David Price Racing, na udział w bezpośrednim przedsionku Formuły 1 – serii GP2. Po zaledwie dwóch rundach (bez punktów) Włoch został jednak zastąpiony przez Hiszpana Andy'ego Soucka (głównym tego powodem był problem z opłaceniem dalszych startów). W dalszej części sezonu Ricci brał udział w Międzynarodowych Otwartych Mistrzostwach GT. Startując w sześciu wyścigach klasy GTA oraz czterech kategorii GTS, został w nich sklasyfikowany odpowiednio na 12. i 10. miejscu w ogólnej klasyfikacji. Oprócz tego wziął udział w dwóch wyścigach Włoskiej Formuły 3 (punkty w niej uzyskane pozwoliły mu zająć 15. miejsce) oraz Międzynarodowej Formuły Master (nie zdobył punktów).

W roku 2009, w wyniku kontuzji poniesionej w drugim wyścigu w Wielkiej Brytanii, Ricci nie był w stanie ukończyć całego sezonu. Jego miejsce zajął Francuz Franck Perera. Ostatecznie wystąpił w siedmiu wyścigach, ani razu nie będąc blisko premiowanej punktami lokaty.

W sezonie 2010 nieoczekiwanie już w pierwszym wyścigu, na torze Circuit de Catalunya, dojechał na świetnym drugim miejscu. Po kolejne punkty sięgnął w siódmej rundzie sezonu. Na torze Hungaroring sobotni wyścig zakończył na ósmym miejscu. Dzień później, startując z pole position, nie oddał swej pozycji przez wszystkie okrążenia, ostatecznie wygrywając swój pierwszy wyścig GP2 w karierze. Na skutek kłopotów finansowych, Giacomo po tej rundzie stracił jednak swoją posadę, na rzecz rodaka Fabrizio Crestaniego. Zdobyte punkty pozwoliły Włochowi na zajęcie w ogólnej punktacji 13. pozycji.

Azjatycka Seria GP2 | edytuj kod

W przerwie zimowej, pomiędzy sezonem 2008 i 2009, Giacomo testował z włoską stajnią Trident Racing, bolid Azjatyckiej serii GP2. Zachęcające wyniki oraz solidne zaplecze finansowe, pozwoliły Włochowi podpisać kontrakt z ekipą. Po niezbyt udanym występie na torze w Chinach, Ricci zerwał jednak kontrakt z zespołem. Od następnej rundy reprezentował brytyjską ekipę DPR. Pomimo, iż ścigał się w niej do końca sezonu, ani razu nie udało mu się zdobyć punktów (główną przyczyną tego stanu rzeczy był jeden z najsłabszych bolidów w stawce).

Kolejny rok startów w tej serii rozpoczął nieudanie, od dwóch nie ukończonych wyścigów w Abu Zabi. W pozostałych Włoch spisał się jednak znakomicie, punktując we wszystkich sześciu wyścigach, przy czym trzykrotnie stanął na podium. Sezon zakończył pierwszym zwycięstwem w karierze, w zimowym cyklu GP2. Miało to miejsce na torze w Bahrajnie. Świetna postawa Ricciego pozwoliła mu zająć wysokie 3. miejsce w końcowej klasyfikacji.

Auto GP World Series | edytuj kod

W 2010 roku Ricci zadebiutował w Auto GP. Startując w dwóch wyścigach zdobył 8 punktów, co dało mu ostatecznie 12 pozycję w klasyfikacji generalnej. W sezonie 2012 Ricci zawitaj do serii już na 6 wyścigów. Z dorobkiem 40 punktów uplasował się na 11 pozycji w klasyfikacji generalnej. Na sezon 2013 Włoch podpisał kontrakt z włoską ekipą Team MLR71. Jednak w żadnym z dwóch wyścigów, w których wystartował, nie zdołał zdobyć punktów.

Statystyki | edytuj kod

Wyniki w GP2 | edytuj kod

Wyniki w Azjatyckiej Serii GP2 | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Giacomo Ricci" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy