Giandomenico Basso


Giandomenico Basso w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Giandomenico Basso (ur. 15 września 1973 w Montebellunie) – włoski kierowca rajdowy. Był mistrzem Europy w latach 2006 i 2009 oraz mistrzem Włoch w 2007 roku.

W 1998 roku Basso zadebiutował w Rajdowych Mistrzostwach Świata. Pilotowany przez Flavia Guglielminiego i jadący Fiatem Seicento Sporting nie ukończył wówczas Rajdu San Remo. W 2001 roku startował w mistrzostwach świata samochodem Fiat Punto S1600 w klasie S1600. W Rajdzie Katalonii i Rajdzie Korsyki stawał na podium zajmując odpowiednio 2. i 3. pozycję. Ogółem zajął 5. miejsce w klasie S1600. W 2002 roku Basso brał udział w mistrzostwach Junior WRC. W Rajdzie San Remo zajął 2. miejsce, a w Rajdzie Katalonii i Rajdzie Wielkiej Brytanii - 3. miejsca, a w łącznej klasyfikacji zakończył zawody na 4. pozycji.

W 2006 roku Basso startując z pilotem Mitią Dottą osiągnął pierwsze większe sukcesy międzynarodowe. Startował zarówno w serii Intercontinental Rally Challenge oraz Mistrzostw Europy i wygrał obie serie. Mistrzostwo Europy zdobył dzięki zwycięstwom w takich rajdach jak: Rajd Mille Miglia, Rajd Ypres, Rajd Bułgarii i Rajd Madery. W 2009 roku ponownie wywalczył tytuł mistrza Europy. Zwyciężył wówczas w: Rajdzie Mille Miglia, Rajdzie Bułgarii, Rajdzie Madery i Rajdzie d'Antibes.

Swoje sukcesy Basso osiągał także w mistrzostwach Włoch. W 2007 roku został mistrzem kraju, a wcześniej w 2003 roku wywalczył wicemistrzostwo.

Spis treści

Starty w rajdach WRC | edytuj kod

Starty w JWRC | edytuj kod

Starty w SWRC | edytuj kod

Starty w rajdach IRC | edytuj kod

* Peugeotem 207 S2000 startował w rajdzie Monte Carlo.

Bibliografia | edytuj kod

Rajdowi mistrzowie Europy ERC
Na podstawie artykułu: "Giandomenico Basso" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy