Giennadij Zabielin


Giennadij Zabielin w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Giennadij Stiepanowicz Zabielin, ros. Геннадий Степанович Забелин (ur. 5 stycznia 1926 w Irkucku; zm. 8 października 1998 w Moskwie) – rosyjski piłkarz grający na pozycji obrońcy, trener piłkarski.

Spis treści

Kariera piłkarska | edytuj kod

Wychowanek Lokomotiwu Krasnojarsk. Po rozpoczęciu wielkiej wojny ojczyźnianej jako absolwent Szkoły Kolejowej został skierowany na front, gdzie w remontował wagony i lokomotywy, które często były pod ostrzałem wroga. Rozpoczął wojnę w Stalingradzie, a zakończył we Wrocławiu.[1]

Po zakończeniu wojny wyjechał do Moskwy, gdzie rozpoczął studia w Moskiewskim Awiacyjnym Instytucie. Również bronił barw studenckiej drużyny oraz amatorskich drużyn Kolei Riazańskiej. W 1947 rozpoczął karierę piłkarską w drużynie Lokomotiw Moskwa. W 1953-1955 był wybrany na kapitana drużyny. W 1959 zakończył karierę piłkarską.

Kariera trenerska | edytuj kod

Po zakończeniu kariery piłkarskiej rozpoczął pracę szkoleniowca. Na początku 1961 stał na czele Metałurha Dniepropetrowsk, którym kierował do lipca 1961.[2][3] W 1962 roku prowadził Zienit Iżewsk, po czym wrócił do Moskwy, gdzie trenował różne amatorskie i juniorskie zespoły reprezentujące towarzystwo sportowe Lokomotiw.

Od 1969 do 1972 pracował jako trener wydziału futbolu Centralnej Szkoły Sportowej Ministerstwa Dróg Połączeniowych ZSRR. W czerwcu 1972 został dyrektorem wydziału futbolu amatorskiego Zarządu Futbolu Komitetu Sportowego ZSRR. W 1976-1981 pracował jako wicedyrektor Szkoły Piłkarskiej Lokomotiw Moskwa, a od 1982 do 1991 kierował Szkołą jako dyrektor. Również obejmował stanowisko Przewodniczącego Komitetu Juniorskiej Piłki Nożnej Federacji Futbolu Rosji. Od 1994 pracował jako odpowiedzialny sekretarz w nowo utworzonej Rosyjskiej Lidze Sportowej dla dzieci.

8 października 1998 zmarł w Moskwie w wieku 72 lat.

Sukcesy i odznaczenia | edytuj kod

Sukcesy piłkarskie | edytuj kod

Lokomotiw Moskwa

Sukcesy indywidualne | edytuj kod

Odznaczenia | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Детская футбольная лига - Биография Г.С. Забелина
  2. Коломоец? Нет, это не Коломойский… | Днепр Вечерний - последние новости Днепропетровска
  3. Тренера Днепра Рейтинги футбольных команд

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Giennadij Zabielin" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy