Gilbert Diendéré


Gilbert Diendéré w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Gilbert Diendéré (ur. w 1960[1]) – burkiński generał, od 17 do 23 września 2015 przewodniczący Narodowej Rady na rzecz Demokracji, szef rządu wojskowego i głowa państwa.

Życiorys | edytuj kod

Diendéré był zaangażowany w zamach stanu przeciwko prezydentowi Thomasowi Sankarze w 1987 roku. Podczas rządów Blaise Compaoré był jednym z jego najlojalniejszych współpracowników w armii. Zajmował stanowiska szefa Sztabu Generalnego oraz dowódcy elitarnego Regimentu Ochrony Prezydenckiej (fr. Régiment de la Sécurité Présidentielle). Po rewolucji w 2014 roku Gilbert Diendéré został pozbawiony wszelkich stanowisk, lecz pozostał jednym z najbardziej wpływowych żołnierzy.

W dniach 16 i 17 września 2015 grupa żołnierzy pod dowództwem Diendérégo dokonała zamachu stanu obalając prezydenta Michela Kafando i premiera Isaaca Zidę. Władzę w kraju przejęła junta wojskowa, Narodowa Rada na rzecz Demokracji (fr. Conseil national pour la Démocratie)[2].

Przewrót spotkał się z oporem ze strony społeczeństwa jak i kontrą ze strony dowódców wojskowych wiernych obalonemu szefowi państwa. Po interwencji dyplomatycznej państw członkowskich ECOWAS, 23 września 2015 junta generała Diendéré postanowiła o swoim rozwiązaniu i zwróceniu władzy prezydentowi Kafando oraz premierowi Zidzie[3].

Przypisy | edytuj kod

  1. Qui est Gilbert Diendéré, nouvel homme fort du Burkina Faso ?, Le Monde Afrique, 2015-09-17
  2. Soldiers crush protests as military seizes power in Burkina Faso, news.yahoo.com, 2015-09-17
  3. Army pulls back from coup in Burkina Faso, president restored, euronews, 2015-09-23
Na podstawie artykułu: "Gilbert Diendéré" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy