Giles Gilbert Scott


Giles Gilbert Scott w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Giles Gilbert Scott (ur. 9 listopada 1880 w Hampstead, zm. 8 lutego 1960 w Londynie) – brytyjski architekt, znany z projektów katedry w Liverpoolu oraz elektrowni Battersea, projektant brytyjskiej budki telefonicznej.

Brytyjska budka telefoniczna, model K2

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Giles Gilbert Scott pochodził z rodziny o dużych tradycjach architektonicznych. Niezwykle znanym architektem epoki wiktoriańskiej był jego dziadek George Gilbert Scott. Architektami byli też ojciec George Gilbert Scott (młodszy) i stryj John Oldrid Scott.

Już w młodości przeznaczony do zawodu architekta, początkowo praktykował u boku uczniów swego ojca. Jako współpracownik Thomasa Garnera w 1903 r. wziął udział w konkursie na projekt katedry w Liverpool. Z racji nikłego doświadczenia początkowo pracował tutaj z bardziej doświadczonym George'em Frederickiem Bodleyem, jednak po śmierci tego ostatniego w 1907 r. kontynuował prace samodzielnie, całkowicie zmieniając projekt budowli. Budowa katedry trwała długie lata i zakończyła się po jego śmierci, jednak przyniosła Scottowi liczne inne zamówienia na kościoły katolickie i anglikańskie w Anglii i Szkocji.

Od lat trzydziestych zaczęły powstawać najbardziej znane projekty budowli świeckich Scotta. Pracował na rzecz uniwersytetów w Oksfordzie i Cambridge (zaprojektował m.in. nowy budynek Bodleian Library w Oksfordzie). Projektował także obiekty inżynieryjne i przemysłowe, w tym zbudowany w latach 40. most Waterloo Bridge na Tamizie oraz elektrownie Bankside i Battersea w Londynie.

Scott znany jest także jako projektant ikonicznej brytyjskiej budki telefonicznej, której pierwszy wzór opracował w 1924 r. (model K2), a następnie zmodyfikował go w 1936 r. (model K6).

Działalność Scotta była wielokrotnie doceniana: m.in. w 1912 r. został członkiem Royal Institute of British Architects, w 1918 r. został członkiem stowarzyszonym Royal Academy of Arts, a jej pełnoprawnym członkiem – w 1922 r. W 1924 r. otrzymał tytuł rycerski (po konsekracji katedry w Liverpoolu), a w 1925 r. złoty medal Royal Institute of British Architects. W 1944 r. otrzymał Order of Merit.

Wybrane budynki zaprojektowane przez Scotta | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Giles Gilbert Scott" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy