Gio Ponti


Gio Ponti w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii To jest najnowsza wersja przejrzana, która została oznaczona 14 sie 2018. Od tego czasu wykonano 1 zmianę, która oczekuje na przejrzenie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Gio Ponti (właśc. Giovanni Ponti, ur. 18 listopada 1891 w Mediolanie, zm. 16 września 1979 tamże) – włoski architekt i projektant.

Ponti studiował do 1921 architekturę na Politecnico di Milano (Politechnice Mediolańskiej), później został tam profesorem. Po studiach pracował jako architekt, jak również jako dyrektor artystyczny w fabryce ceramiki. Najbardziej aktywny jako architekt był w latach 1933-1945, lecz międzynarodową sławę przyniósł mu dopiero wieżowiec Pirelli z 1958. Ponti był początkowo zwolennikiem stylu novocento, rodzaju włoskiego neoklasycyzmu, później stając się orędownikiem modernizmu i jednym ze współtwórców sukcesu włoskiej szkoły projektowania po II wojnie światowej. Był redaktorem naczelnym czasopisma artystyczno-architektonicznego Domus, które założył w 1928 i prowadził aż do śmierci.

Główne dzieła | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Gio Ponti" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy