Giorgi Asanidze


Giorgi Asanidze w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Giorgi Asanidze (gruz. გიორგი ასანიძე; ur. 30 sierpnia 1975 w Saczchere) – gruziński sztangista, dwukrotny medalista igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata.

Spis treści

Kariera | edytuj kod

Największe sukcesy odnosił w wadze lekkociężkiej (do 85 kilogramów), ale zdarzało mu się stratować również w niższej. Pierwszy sukces w karierze osiągnął w 1998 roku, kiedy na mistrzostwach Europy w Riesa zdobył srebrny medal w wadze średniej (do 77 kg). Na rozgrywanych dwa lata później mistrzostwach Europy w Sofii zwyciężył w wadze lekkociężkiej. W tym samym roku wystartował także na igrzyskach olimpijskich w Sydney, zdobywając brązowy medal. Uzyskał w 390 kg dwuboju, podobnie jak Grek Piros Dimas i Niemiec Marc Huster, był jednak najcięższy z całej trójki i zajął miejsce na najniższym stopniu podium. Następnie zdobył złote medale podczas mistrzostw Europy w Trenczynie i mistrzostw świata w Antalyi w 2001 roku. Rok później zwyciężył na mistrzostwach Europy w Antalyi, jednak na mistrzostwach świata w Warszawie zajął drugie miejsce, przegrywając z Bułgarem Złatanem Wanewem. Ostatni medal zdobył w 2004 roku, zwyciężając w wadze lekkociężkiej na igrzyskach olimpijskich w Atenach. Pozostałe miejsca na podium zajęli Białorusin Andrej Rybakou i Piros Dimas.

W latach 1998 i 2000 ustanawiał rekord świata w rwaniu[1]. W 1995 roku został zdyskwalifikowany na dwa lata za doping[2].

Osiągnięcia [3] | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Profil na Chidlovski.net (ang.)
  2. HAPPY BIRTHDAY TO GIORGI ASANIDZE (ang.)
  3. Profil na stronie Database Weightlifting (niem.)

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Giorgi Asanidze" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy