Giovanni Antonio Boltraffio


Giovanni Antonio Boltraffio w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Portret Casio

Giovanni Antonio Boltraffio, znany również jako Beltraffio (ur. 1467 w Mediolanie, zm. 1516 tamże) – renesansowy malarz włoski, uczeń Leonardo da Vinci.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Giovanni Antonio Boltraffio w 1482 r. wstąpił, jako jeden z pierwszych uczniów, do szkoły Leonarda da Vinci. Wraz z Bernardino Luinim, jest uważany za najlepszego ucznia mistrza. Według Giorgio Vasariego, włoskiego malarza, architekta i biografa włoskich artystów, Giovanni pochodził z arystokratycznej rodziny.

W latach 1500-1502 Giovanni przeniósł się do Bolonii, gdzie znalazł się pod skrzydłami mecenasów sztuki, rodziny Casio. Na ich zlecenia namalował kilka portretów rodzinnych oraz obraz Pala Casio dla kościoła Misericordia (Luwr) i obraz Madonna z dzieckiem, Janem Chrzcicielem, świętym Sebastianem oraz z dwoma klęczącym darczyńcami malarza – Giacomo Marchione de' Pandolfi da Casi i jego synem, poetą Girolamo Casio (1464, który jeden ze swoich sonetów zadedykował Giovanniemu.

Giovanni Antonio Boltraffio zmarł w Mediolanie w 1516 roku.

Twórczość | edytuj kod

Madonna z dzieckiem

Do jego najsłynniejszych dzieł należy obraz z 1490 r., namalowany wraz z Marco d'Oggiono pt. Zmartwychwstanie, znajdujący się obecnie w Berlinie oraz Madonna z Dzieciątkiem, który można obejrzeć w muzeum w Mediolanie. W tym ostatnim obrazie widać wyraźnie wpływy Leonarda da Vinci. Prawdopodobnie został on namalowany na podstawie szkiców samego mistrza. Świadczyć o tym może kompozycja, szczególnie odnośnie do postaw Dziecka i Dziewicy, których ruchy są skoordynowane, pomimo wrażenia chaotycznego ruchu. Na obrazie umieszczone zostały symbole ikonografii religijnej. Sukienka Dziewicy, przedstawiona z wielkim realizmem, przyozdobiona jest motywami kwiatów. Widoczny oset jest symbolem bólu, grzechu i męki Chrystusa. Inny kwiat – jaśmin, umieszczony blisko ręki Mary, jest tradycyjnie uznawany za symbol bożej miłości i wizerunkiem Matki Boskiej. Tego typu zestawienia symboli może nawiązywać jako aluzja do ofiary Chrystusa. Smutna postać dziewicy i świadome spojrzenie dziecka może potwierdzać to przypuszczenie. Tego typu obrazy o wymownej symbolice są charakterystyczne dla szkoły Leonarda i jego uczniów. Giovanni Antonio Boltraffio malował również portrety, często z profilu o ostrych krawędziach zarysu.

Galeria | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Szkoła Leonarda da Vinci

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Giovanni Antonio Boltraffio" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy