Giovanni Antonio Canal


Giovanni Antonio Canal w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Widok wejścia do weneckiego Arsenału (1723) Canale Grande i kościół Santa Maria della Salute (1730) Northumberland House w Londynie (1752)

Giovanni Antonio Canal, zw. Canaletto (ur. 28 października 1697, zm. 19 kwietnia 1768) – wenecki malarz, rysownik i rytownik okresu rokoka, wedutysta.

Był synem Bernarda Canala i stąd też wziął się jego przydomek Canaletto (mały Canal). Znany był zwłaszcza z malowania widoków Wenecji, w której tworzył przez większość życia. Zawarł w nich wysoki realizm i ciepłą, słoneczną atmosferę. Dla realistycznego i dokładnego oddania detali architektury korzystał też z techniki camera obscura. Canaletto wraz z Giambattista Pittoni, Giovanni Battista Tiepolo formy tradycyjne wielkie Old Masters z tego okresu.

W 1746 przeprowadził się na 10 lat do Londynu, malując angielskie krajobrazy, zwłaszcza widoki Londynu. Ostatnie lata życia spędził w Wenecji, jego malarstwo nabrało wówczas ciemniejszych barw.

Przydomka Canaletto używał także siostrzeniec i uczeń Giovanniego Canala, Bernardo Bellotto.

Wybrane dzieła | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Giovanni Antonio Canal" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy