Giovanni Battista Bugatti


Giovanni Battista Bugatti w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Mastro Titta oferuje skazańcowi tabakę. Mastro Titta pokazuje widzom głowę ściętego skazańca.

Giovanni Battista Bugatti (ps. Mastro Titta, ur. 1780 – zm. 1869) - oficjalny kat Państwa Kościelnego w latach 1796-1865, najdłużej sprawująca ten urząd osoba.

Swoją pierwszą egzekucję wykonał w Rzymie w 1796 roku, łącznie dokonał ich 516. Początkowo stosował głównie wieszanie na szubienicy, ścięcie toporem oraz ćwiartowanie. W 1789 roku Francja zajęła Rzym, tworząc Republikę Rzymską, jednak Bugatti pozostał na stanowisku. W okresie rządów francuskich wprowadzono w Rzymie egzekucję za pomocą gilotyny, której nie zniesiono po odzyskaniu kontroli nad miastem przez papiestwo.

Bugatii nie zajmował się sprawami przestępstw religijnych, wykonywał głównie egzekucje na kryminalistach.

Ostatniej egzekucji dokonał w 1865 roku, na emeryturze do śmierci utrzymywał się z wypłacanej mu przez papieża Piusa IX pensji.

Bugatti był jedną z bardziej znanych osób w XIX-wiecznym Rzymie, nazywany był Mastro Titta, co było zdrobnieniem od Mastero di Giustizia, tj. mistrz sprawiedliwości.

Jedną z egzekucji w 1813 roku obserwował George Gordon Byron, zaś tę wykonaną 8 marca 1845 opisał Charles Dickens w swojej pracy Pictures from Italy.

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Giovanni Battista Bugatti" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy