Giovanni Schiaparelli


Giovanni Schiaparelli w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Giovanni Virginio Schiaparelli (ur. 14 marca 1835 w Savigliano, zm. 4 lipca 1910 w Mediolanie) – włoski astronom, wykładowca akademicki. Senator od 1898 roku[1].

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Studiował inżynierię i architekturę na Uniwersytecie Turyńskim, astronomii uczył się w obserwatoriach w Berlinie i rosyjskim Pułkowie. W latach 1862-1900 był dyrektorem Obserwatorium Brera w Mediolanie.

Mapa Marsa wykonana w 1888 r. przez Schiaparellego

Prowadził obserwacje obiektów Układu Słonecznego, uznał cechy albedo powierzchni Marsa za morza i kontynenty, i nadał im nazwy. Począwszy od roku 1877 obserwował na tej planecie, jak mu się wydawało, długie proste struktury, które nazwał po włosku canali. Miał na myśli kanały marsjańskie pochodzenia naturalnego, jednak nieświadomie dał początek setkom historii o „ufoludkach” z Czerwonej Planety. Dopiero kilkadziesiąt lat później twory widziane przez Schiaparellego okazały się złudzeniem optycznym. Fotografie dokonane przez sondę Mariner 4 w 1965 roku wykazały jednoznacznie, że na Marsie nie występują opisywane przez niego kanały.

Giovanni Schiaparelli jako pierwszy wykazał, że roje Perseidów i Leonidów związane są z kometami. W 1889 r. podał, że Merkury, a w 1890 r., że Wenus, są zwrócone do Słońca stale tą samą stroną. Obserwacje radarowe w 1965 r. dowiodły, że się mylił. Badał również gwiazdy podwójne, interesował się astronomią średniowieczną i starożytną. 29 kwietnia 1861 r. odkrył planetoidę (69) Hesperia. W 1872 r. otrzymał Złoty Medal Królewskiego Towarzystwa Astronomicznego. Na jego cześć nazwano planetoidę (4062) Schiaparelli[2] oraz jeden z kraterów na Marsie i Księżycu. 26 stycznia 1889 r. został senatorem Królestwa Włoch[3]. W 1902 r. otrzymał amerykański Bruce Medal.

Bratanica astronoma, Elsa Schiaparelli, była znaną projektantką mody.

Odznaczenia | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d SCHIAPARELLI Giovanni (wł.). W: Senatori dell’Italia Liberale [on-line]. senato.it. [dostęp 2015-05-13].
  2. (4062) Schiaparelli w bazie Minor Planet Center (ang.)
  3. Scheda senatore SCHIAPARELLI Giovanni, notes9.senato.it [dostęp 2020-03-14] .
Laureaci Złotego Medalu Królewskiego Towarzystwa Astronomicznego (XIX wiek)

Kontrola autorytatywna (osoba):Encyklopedia internetowa:
Na podstawie artykułu: "Giovanni Schiaparelli" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy