Girart d'Amiens


Girart d’Amiens w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Girart d'Amiens) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Karta dedykacyjna z poematu Meliacin

Girart d’Amiens (Girard d’Amiens) – francuski poeta średniowieczny, czynny w okresie od ok. 1280 do ok. 1305.

Życie i twórczość | edytuj kod

Girart związany był z dworami króla Anglii Edwarda I i króla Francji Filipa IV Pięknego. Znany jest jako autor trzech poematów. Pierwszy z nich, Escanor, był romansem o charakterze arturiańskim. Powstał ok. 1280 i był dedykowany przez autora żonie Edwarda I, królowej Anglii Eleonorze kastylijskiej. Kolejny romans, Meliacin ou le Cheval de fust, został napisany ok. 1285 na zlecenie Gauchera V z Châtillon. Ten inspirowany był opowieściami z Księgi tysiąca i jednej nocy. Ostatni poemat, Charlemagne, powstał ok. 1305 dla Karola Walezjusza, brata króla francuskiego. Składa się z trzech części, w których opisane jest życie i dokonania Karola Wielkiego oraz wielkich rycerzy epoki (w tym Rolanda)[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. William W. Kibler: Girart d'Amiens. W: Medieval France. An Encyclopedia. William W. Kibler, Grover A. Zinn, Lawrence Earp, John Bell Henneman Jr. (ed.). New York & LOndon: Garland Publishing, Inc., 1995, s. 754. ISBN 0-8240-4444-4.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

  • Girart d'Amiens. W: ARLIMA: Les Archives de littérature du Moyen Âge [on-line]. [dostęp 2018-10-25].


Na podstawie artykułu: "Girart d'Amiens" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy