Gitowcy w encyklopedii
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii To jest najnowsza wersja przejrzana, która została oznaczona 21 wrz 2020. Od tego czasu wykonano 1 zmianę, która oczekuje na przejrzenie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwaniaGitowcy – kontrkultura młodzieżowa, istniejąca w latach 70. XX wieku w Polsce[1].
Grupy gitowców powstawały na osiedlach budowanych masowo w okresie PRL. Pochodzenie jest więc podobne do blokersów, ale gitowców odróżniała większa solidarność i silne przywiązanie do miejsca zamieszkania. Były to niewielkie grupy społeczne dzielące ludzi na tych, którzy są „git”, i „frajerów” (czyli resztę, niezrzeszoną)[2].
Spis treści
Wygląd i poglądy | edytuj kod
„Frajerzy” to obcy ludzie, których należało wykorzystywać w każdy możliwy sposób. Gitowcy często byli tzw. bumelantami, czyli uchylali się od pracy, obowiązkowej w PRL dla wszystkich mężczyzn – nie wolno było być bezrobotnym dłużej niż przez 3 miesiące. Posługiwali się grypserą wywodzącą się z gwary przestępczej. Byli wrogo nastawieni do hipisów, a potem także do punków i innych podobnych subkultur. Występował wśród nich kult siły fizycznej i twardego charakteru. Gitowcy ubierali się często, choć nie zawsze, w ortalionowe kurtki, spodnie „w kant”, buty z czubem lub inne tego typu stroje. Szacunek wzbudzali gitowcy, którzy mieli złoty ząb lub nawet kilka. Często zdarzało się, że mieli tatuaż z kotwicą lub syreną[2].
Gitowcy w filmie | edytuj kod
Kontrkultura gitowców została ukazana w filmie Mieczysława Waśkowskiego Nie zaznasz spokoju.
Zobacz też | edytuj kod
Przypisy | edytuj kod
- ↑ gitowcy, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2009-01-12] .
- ↑ a b Marek Jędrzejewski: My śmiecie – git ludzie, skini, sataniści, krysznaici. Warszawa: Agencja Wydawnicza LAWSONIA, 1993. ISBN 83-85082-05-0.
Linki zewnętrzne | edytuj kod
- PRAGA GADA: O Git Ludziach. O genezie powstania subkultury Git Ludzi opowiada Pan Leszek Pokrywka, „w porządku człowiek” z ul. Brzeskiej w Warszawie.
- PRAGA GADA: O Git Ludziach i międzydzielnicowych bójkach. O subkulturze gitowców opowiada Pan Andrzej Ujczak, założyciel kultowego sklepu Dziupla.
- Groźne słówko: git - zasady subkultury.
- Subkultury młodzieżowe w Polsce - Centrum Szkolenia Policji