Giuseppe Garibaldi (1899)


Giuseppe Garibaldi (1899) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Giuseppe Garibaldi - włoski krążownik pancerny typu Garibaldi z początku XX wieku i okresu I wojny światowej. Zatopiony 18 lipca 1915 na Adriatyku przez austro-węgierski okręt podwodny U-4.

Zbudowany w stoczni Ansaldo w Genui. Położenie stępki 8 czerwca 1898, zwodowany 29 czerwca 1899, do służby we flocie włoskiej wszedł 1 stycznia 1901 roku.

"Giuseppe Garibaldi" służył na Morzu Śródziemnym, uczestnicząc w licznych rejsach zagranicznych w celu demonstracji obecności włoskiej bandery. Często służył jako okręt flagowy zespołów floty. Aktywnie uczestniczył w wojnie włosko-tureckiej, od września 1911 do października 1912. Wraz z innymi okrętami, ostrzeliwał on forty i pozycje wojsk tureckich w Trypolitanii i Cyrenajce, wspierając szturmy na Trypolis i Tobruk. 24 lutego 1912 w starciu morskim pod Bejrutem wraz z bliźniaczym krążownikiem "Francesco Ferruccio" zatopił turecki okręt pancerny obrony wybrzeża "Avnillah" i torpedowiec "Ankara". Następnie działał na Morzu Egejskim i ostrzeliwał forty w Dardanelach.

Po przystąpieniu Włoch do I wojny światowej uczestniczył w ostrzeliwaniu linii kolejowych na wybrzeżu austriackim. Pierwsze zadanie tego typu miało miejsce 5 czerwca 1915. 18 lipca 1915 został zatopiony przez austro-węgierski okręt podwodny U-4 w czasie ostrzału linii kolejowej Szybenik - Kotor koło Dubrownika (50 mil od Kotoru) – śmierć poniosło 53 marynarzy.

Zobacz historię powstania i opis okrętu na stronie poświęconej okrętom typu Garibaldi.

Dane techniczne | edytuj kod

Uzbrojenie:

Pancerz:

    • burtowy - 150 mm
    • wieże artylerii głównej - 150 mm
    • pokładowy - 38 mm

Bibliografia | edytuj kod

  • W.Ł. Kofman (В.Л. Кофман): Bronienosnyje kriejsera tipa "Garibaldi" (Броненосные крейсера типа «Гарибальди»), Morskaja Kollekcija nr 3/1995 (ros.)
Na podstawie artykułu: "Giuseppe Garibaldi (1899)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy