Glee


Glee w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Matthew Morrison grał nauczyciela hiszpańskiego i kierownika chóru, Willa Schuestera. Lea Michele występowała jako utalentowana i ambitna gwiazda szkolnego chóru. Cory Monteith grał przystojnego futbolistę oraz członka chóru. Chris Colfer wcielał się w rolę homoseksualnego chórzysty. Gwyneth Paltrow za gościnną rolę Holly Holiday otrzymała w 2011 r. swoją pierwszą nagrodę Emmy.

Glee – amerykański musicalowy serial telewizyjny (komediodramat), emitowany przez stację Fox od 19 maja 2009 do 20 marca 2015 roku. Koncentrował się na życiu młodych ludzi, którzy śpiewają wspólnie w szkolnym chórze w fikcyjnym liceum imienia Williama McKinleya w Limie w stanie Ohio. Opiekę nad chórem przejmuje nauczyciel języka hiszpańskiego, postanawiający przywrócić licealnemu klubowi dawną świetność. W swojej tematyce Glee skupiał się na zagadnieniach z dziedziny socjologii i nauk społecznych, przede wszystkim na seksualności, kwestiach rasowych, związkach emocjonalnych czy pracy grupowej. Na zespół bohaterów, który w kolejnych sezonach powiększano lub zmniejszano, wstępnie składali się: przewodzący chórowi nauczyciel Will Schuester (w tej roli Matthew Morrison), trenerka cheerleaderek Sue Sylvester (Jane Lynch), pedagog szkolna Emma Pillsbury (Jayma Mays), żona Willa Terri (Jessalyn Gilsig) oraz ośmioro członków chóru (Lea Michele, Cory Monteith, Chris Colfer, Dianna Agron, Amber Riley, Kevin McHale, Jenna Ushkowitz, Mark Salling).

Twórcami serialu są Ryan Murphy, Brad Falchuk oraz Ian Brennan; ostatni z nich planował pierwotnie realizację Glee jako pełnometrażowego filmu. Trio napisało wszystkie odcinki pierwszego i drugiego sezonu serialu, a Murphy i Falchuk służyli początkowo za reżyserów. Pilot serialu wyemitowano 19 maja 2009, na cztery miesiące przed premierą drugiego odcinka, oficjalnie rozpoczynającego sezon pierwszy 9 września. Do 8 czerwca 2010 stacja Fox wyświetliła dwadzieścia dwa odcinki Glee. Kolejne sezony emitowano w okresie od września do maja. Szósta, finałowa seria Glee gościła na ekranach telewizyjnych od stycznia do marca 2015 roku i składała się z trzynastu odcinków. W swych podstawowych założeniach serial opierał się na występach muzycznych poszczególnych członków obsady. Odśpiewywane przez nich piosenki wyselekcjonowane były przez Murphy'ego, dbającego o utrzymanie równowagi między przebojowością a klasycznością wybranych materiałów; w Glee wykorzystywano zarówno utwory z czołówek list przebojów, jak również standardy sceniczne i szlagiery filmowe. Produkcją muzyczną serialu zajmowali się Adam Anders oraz Peer Åström. Covery w wykonaniu aktorów publikowano na łamach sklepu internetowego iTunes Store podczas tygodni transmisyjnych, serię albumów z muzyką z Glee wydała też wytwórnia Columbia Records. Soundtracki odniosły globalny sukces komercyjny; od początku emisji serialu do października 2011 w systemie digital download wyprzedano trzydzieści sześć milionów promocyjnych singli i jedenaście milionów wydawnictw albumowych. Serial dystrybuowano na dyskach DVD i Blu-ray, wydano też aplikację Glee na iPada oraz gry karaoke, stworzone na rynek konsoli Wii. Po ukończeniu zdjęć do drugiego sezonu serialu członkowie obsady ruszyli w trasę koncertową po Ameryce Północnej i Europie. W oparciu o materiały nagrane podczas tournée zrealizowano dokument Glee − koncertowy film (2011).

W trakcie trwanie emisji pierwszego sezonu serial spotkał się z bardzo pozytywnymi recenzjami krytyków telewizyjnych[1]. Sezon nominowano do dziewiętnastu nagród Emmy, czterech Złotych Globów, sześciu Nagród Satelity oraz licznych innych nagród, a ostatecznie wyróżniono go m.in. Złotym Globem za najlepszy serial komediowy lub musical, a także statuetkami Emmy przyznanymi aktorce Jane Lynch i twórcy Ryanowi Murphy'emu w 2010. W 2011 Glee ponownie nagrodzono Złotym Globem w kategorii serial komediowy lub musical, tym razem za sezon drugi; uhonorowano też aktorów drugoplanowych: Lynch i Chris Colfera. Sezony drugi, trzeci, czwarty oraz szósty zebrały korzystne opinie recenzentów, choć sezon piąty był przez krytyków oceniany ujemnie[2][3][4][5][6]. W sumie Glee uzyskał siedemdziesiąt jeden nagród ze stu dziewięćdziesięciu nominacji do nagród telewizyjnych w różnych kategoriach serialowych i aktorskich.

W październiku 2013 ku pamięci zmarłego członka obsady Cory'ego Monteitha wyemitowano odcinek zatytułowany The Quarterback. Tydzień po transmisji odcinka Ryan Murphy ogłosił, że szósty sezon Glee będzie sezonem finalnym. Glee dobiegł końca po stu dwudziestu jeden nadanych odcinkach i siedmiuset dwudziestu ośmiu występach muzycznych.

Spis treści

Produkcja | edytuj kod

Koncept | edytuj kod

Ian Brennan inicjował Glee jako projekt oparty na jego własnych doświadczeniach z czasów, gdy był członkiem uczniowskiego chóru w Prospect High School, liceum w Mount Prospect w stanie Illinois[7]. Początkowo widział w nim materiał na film pełnometrażowy, którego rys scenariusza napisał w sierpniu 2005 przy pomocy książkowego poradnika Screenwriting for Dummies (Scenopisarstwo dla bystrzaków)[7]. Ostateczną wersję scenariusza Brennan przygotował jeszcze tego samego roku, jednak przez dłuższy czas nie zdołał nim nikogo zainteresować[7]. Po kilku latach Mike Novick, producent telewizyjny i przyjaciel Brennana z Los Angeles, wręczył kopię skryptu Ryanowi Murphy’emu, który uczęszczał na tę samą siłownię, co on.[8] Murphy, niegdysiejszy członek college'owego chóru, potrafił sentymentalnie odnieść się do treści scenariusza. Zarówno on, jak i jego partner zawodowy Brad Falchuk, z którym wiązał go serial Bez skazy, stwierdzili, że fabuła Glee posiada predyspozycje serialu telewizyjnego. Skrypt Brennana został w całości przepisany i w 2008 trafił do kierowników stacji Fox[7][9]. W ciągu piętnastu godzin od dostarczenia scenariusza zadecydowano o uczynieniu z Glee nadchodzącej produkcji Foxu[9]. Murphy przypisywał tej decyzji powiązanie z sukcesem muzycznego programu American Idol, który przysparzał kanałowi najwyższe możliwe wyniki oglądalności. "Był w tym sens: telewizja, która nadaje największy hit wśród widzów − muzyczny talent show, tworzy projekt w podobnym tonie", powiedział Murphy[9]. Ryan Murphy i Brad Falchuk zostali producentami wykonawczymi i showrunnerami serialu, Iana Brennana zatrudniono na stanowisko koproducenta wykonawczego, a Mike Novick objął generalną funkcję producencką[9]. Brennan, Murphy i Falchuk postanowili rozpocząć pracę przy Glee od napisania "wszystkich jego odcinków"[10]. Wszyscy trzej, pracując w grupie lub indywidualnie, byli wyłącznymi autorami każdego odcinka sezonów pierwszego i drugiego.

Akcja serialu toczy się w fikcyjnym liceum imienia Williama McKinleya w mieście Lima w stanie Ohio[11]. Jako miejsce akcji Murphy wybrał Środkowo-Zachodnie Stany Zjednoczone; dojrzewał bowiem w Indianie i często gościł w Ohio, odwiedzając park rozrywki Kings Island w Mason[12]. Mimo iż osadzony w Limie − miejscowości rzeczywistej − serial kręcony był w Paramount Studios i Helen Bernstein High School, publicznej szkole średniej w Hollywood[13]. Choć początkowo Glee porównywano do filmów z serii High School Musical, w 2009 roku Murphy wyznał, że nigdy nie widział żadnego z nich. Dodał, iż jego celem było stworzenie "postmodernistycznego musicalu", a nie "serialu, w którym bohaterowie przypadkiem wpadają na piosenki"; jako jedno ze źródeł inspiracji podał film Roba Marshalla Chicago (2002)[14]. Według zamierzeń Murphy'ego, serial miał stanowić formę telewizyjnego eskapizmu: "Na antenie pokazuje się teraz tak wiele programów o uzbrojonych ludziach, fantastyce naukowej, zabieganych prawnikach. Glee wpisuje się w inny gatunek; nic podobnego do niego nie widnieje obecnie na ekranach telewizyjnych. Świat jest aktualnie takim mrocznym miejscem. Właśnie dlatego wypalił American Idol; to czysty eskapizm."[9] W założeniach Murphy'ego Glee jawił się jako serial familijny, który miał zainteresować zarówno młodszą, jak i starszą widownię, ponieważ dorośli bohaterowie byli w nim postaciami równie istotnymi co nastoletni protagoniści[9]. Do końca października 2009 Ryan Murphy opracował zarys fabularny mający pokryć trzy lata emisji serialu[15].

Scenariusz | edytuj kod

W wywiadzie udzielonym witrynie wired.com w grudniu 2009 Brad Falchuk wyznał, że dotychczasowe odcinki Glee pisane były wyłącznie przez niego, Ryana Murphy'ego lub Iana Brennana, i że pozwoliło to w zachowaniu jednolitości epizodów[10]. Aż do końca drugiego sezonu trio pozostało wyłącznymi autorami scenariuszy kolejnych odcinków. Falchuk, Murphy i Brennan tworzyli w tym okresie głównie indywidualnie, choć pilot i drugi odcinek sezonu pierwszego, Showmance, napisane zostały przez całą trójkę. Podział pracy zależał w dużej mierze od tego, który ze scenarzystów zdążył nakreślić szkic skryptu lub wstępnie zaplanować fabułę odcinka. Brennan zaznaczył, że proces pisania przebiega swobodnie i prędko. Odnosząc się do segregacji ról przypisanych przez siebie członkom grupy, Murphy określił Falchuka jako wrażliwca, a Brennana jako wesołka. Sobie przyznał tytuł "mózgu" zespołu. Ian Brennan uznał tę klasyfikację za bardzo prawidłową. Niektórzy z bohaterów serialu byli opracowywani przez konkretnego scenarzystę bardziej niż przez innych. Brennan w szczególności zajmował się wątkami granej przez Jane Lynch Sue Sylvester. Falchuk wielokrotnie pisał sceny z udziałem Kurta i Burta Hummelów (Chris Colfer i Mike O’Malley), choć szkielet postaci Kurta został solidnie zarysowany przez Murphy'ego[16].

Do prac nad sezonem trzecim zatrudniono sześciu kolejnych scenarzystów: Ali Adler, Roberto Aguirre-Sacasę, Marti Noxon, Michaela Hitchcocka, Matthew Hodgsona and Rossa Maxwella[17]. Aguirre-Sacasa pisał później skrypty poszczególnych odcinków sezonu czwartego i piątego, a Hitchock, Hodgson i Maxwell − sezonów od czwartego do szóstego. Czwarty odcinek sezonu trzeciego, Pot o' Gold, został napisany przez Adler i był pierwszym w historii serialu epizodem, którego autorem nie był żaden z trzech początkowych scenarzystów[18][19]. Przy realizacji sezonu czwartego Ali Adler i Marti Noxon nie nawiązały współpracy ze stacją Fox. Na ich miejsce zatrudniono Stacy Traub oraz scenarzystów, którzy wsławili się pracą przy seryjnej tragikomedii Dr House: Russela Frienda i Garretta Lernera. Autorem odcinka sezonu piątego, Old Dog, New Tricks, był Chris Colfer, odtwórca roli Kurta Hummela[20].

Muzyka, ścieżka dźwiękowa i choreografia | edytuj kod

 Osobny artykuł: Lista piosenek z Glee.

Jako musical serial opierał się w dużej mierze na występach muzycznych w wykonaniu poszczególnych członków obsady[21]. Odśpiewywane przez nich piosenki selekcjonowane były przez Murphy'ego, dbającego o utrzymanie równowagi między przebojowością a klasycznością wybranych materiałów. W Glee wykorzystywano zarówno utwory z czołówek list przebojów, jak również standardy sceniczne i szlagiery filmowe. W 2009 Murphy powiedział: "Chciałem, by w każdym odcinku znalazło się coś dla każdego widza. Nie było to łatwe wyzwanie, lecz najbardziej liczył się dla mnie balans pomiędzy piosenkami."[8] Według Murphy'ego, wybór utworów muzycznych stanowił integralną część rozwoju scenariuszy: "Sednem każdego epizodu jest dany temat przewodni. Do napisanego scenariusza dobierałem piosenki, które wspomagały rozwój przedstawianej historii."[22]

Opis fabuły | edytuj kod

Nauczyciel języka hiszpańskiego, w jednej z amerykańskich szkół średnich, Will Schuester (Matthew Morrison), chcąc przywrócić szkolny Glee Club do dawnej świetności, postanawia zostać jego kierownikiem. Zbiera grupę uczniów i w ten sposób powstaje zespół. Nowy skład klubu jednak nie jest zbiorem najpopularniejszych i najbardziej atrakcyjnych fizycznie uczniów szkoły. Przeciwnie – są to niezbyt lubiani młodzi ludzie, często pełni kompleksów i ze skomplikowanym bagażem przeszłości. Członkowie zespołu celowo reprezentują obiegowe i pobieżne, a przez to często zwodnicze, wyobrażenia o nich. Mamy tutaj inwalidę reprezentującego klasycznego kujona szkolnego, otyłą czarnoskórą dziewczynę, Azjatkę, ubierającą się w stylu gotyckim, geja o dziewczęcych upodobaniach, niezbyt inteligentną szkolną gwiazdę footballu, Żydówkę wychowaną przez parę gejów i ciężarną królową cheerleaderek. Jednak nowy kierownik grupy nie spodziewa się przeciwności, jakim będzie musiał stawić czoło: od niechęci i sceptycyzmu uczniów, do podłych intryg trenerki szkolnej drużyny cheerleaderek, Sue Sylvester (Jane Lynch), której uszczknięto część funduszy i przekazano je na chór.

Oceny i tło serialu | edytuj kod

Serial szybko zyskał dużą popularność wśród widzów, na co dowodem są zdobyte nominacje i nagrody. To próba nie tylko zdolności reżyserskich twórców i aktorskich zespołu, ale przede wszystkim odważnego komentarza socjologicznego, zawartego w scenariuszu. Serial, wykorzystując negatywne stereotypy wśród młodzieży, wywołał dyskusje na tematy rasizmu, homofobii, etnicznych stereotypów, macierzyństwa nieletnich, stosunków rodzinnych[23].

Emisja | edytuj kod

Premiera | edytuj kod

Balon promujący serial Glee w Nowym Jorku

Pilotażowy odcinek miał premierę w dniu 19 maja 2009 roku po programie American Idol. Miał on oglądalność 9,62 mln[24]. Dalsza część pierwszego sezonu była emitowana od 9 września 2009 roku.

19 kwietnia 2013 Fox przedłużył serial o piąty i szósty sezon[25].

Emisja w Polsce | edytuj kod

 • Polska premiera serialu odbyła się 18 lutego 2011 roku na kanale FOX HD o 21:00. Każdy nowy odcinek pojawiał się w piątek o tej samej godzinie[26]. Od 6 maja 2011 roku pokazywane były 2 odcinki Glee, w piątek o 21.00 oraz o 22.00. Finał pierwszego sezonu został wyemitowany 10 czerwca 2011 roku. Od 28 czerwca 2011 roku serial emitowany był ponownie – od poniedziałku do piątku o godzinie 19.00 (powtórki o 9.35 i 14.10). 12 września 2011 roku na kanale FOX HD odbyła się premiera 2 sezonu serialu. Finał drugiego sezonu został wyemitowany 6 lutego 2012 roku.
 • Od 11 września 2011 roku do 3 marca 2012 roku pierwszy sezon serialu Glee emitowany był także na kanale TVP1. Do 30 października 2011 roku emisja odbywała się w niedziele ok. 15.00 (odcinki 1-8), a od 4 listopada 2011 roku w piątki o 15.30 (odcinki 9-22). 2 czerwca 2013 TVP1 rozpoczęła powtórkową emisję pierwszego sezonu emitując po dwa odcinki serialu najpierw po godzinie 23:00, a później 22:00. Od 14 lipca 2013 emitowano po trzy odcinki serialu.

Oglądalność na świecie | edytuj kod

Glee emitowany był w większości krajów dookoła świata.

Ameryka | edytuj kod

W Ameryce serial emitowały stacje City i Global Television Network w Kanadzie[27]. Ponadto emisji Glee podjęły się telewizje w Ameryce Środkowej[28] oraz w Brazylii[29];

Australia i Oceania | edytuj kod

W Australii, cała obsada odbyła turę promocyjną przed pierwszą emisją we wrześniu 2009[30]; w Nowej Zelandii[31]; w Fidżi[32];

Afryka | edytuj kod

W Afryce Południowej[33];

Europa | edytuj kod

w Bułgarii[34]; w Irlandii[35]; w Anglii[36]; w Finlandii[37]; w Szwecji[38]; w Norwegii[39]; w Portugalii[40]; We Włoszech[41]; w Niemczech; w Danii[42]; w Hiszpanii[43]; we Francji[44]; w Rosji[45]; w Holandii[46]; w Gruzji[47]; w Czechach[48]; w Polsce[26].

Azja | edytuj kod

W Turcji[49]; na Filipinach[50]; w Japonii[51]; w Indiach[52]; w Malezji[53]; w Singapurze[54]; w Indonezji[55]

Spuścizna | edytuj kod

Glee uznany został za serial niosący przekaz, pomagający zaakceptować młodym odbiorcom samego siebie. Aktor Darren Criss stwierdził, że pamięć o serialu "przetrwa lata dzięki kolejnym pokoleniom"[56].

Obsada | edytuj kod

LEGENDA:
     Główna rola.
     Drugoplanowa rola.
     Gościnna rola.
     Postać się nie pojawiła.
'

Główna | edytuj kod

Drugoplanowa | edytuj kod

Gościnna | edytuj kod

Spis odcinków | edytuj kod

 Osobny artykuł: Lista odcinków serialu Glee. Sezon pierwszy (2009/2010) Premiera w FOX Premiera w TVP1
 1. odc.1x01 (01) Pilot 18.02.2011 11.09.2011
 2. odc.1x02 (02) Showmance 25.02.2011 18.09.2011
 3. odc.1x03 (03) Acafellas 04.03.2011 25.09.2011
 4. odc.1x04 (04) Preggers 11.03.2011 02.10.2011
 5. odc.1x05 (05) The Rhodes Not Taken 18.03.2011 09.10.2011
 6. odc.1x06 (06) Vitamin D 25.03.2011 16.10.2011
 7. odc.1x07 (07) Throwdown 01.04.2011 23.10.2011
 8. odc.1x08 (08) Mash-Up 08.04.2011 30.10.2011
 9. odc.1x09 (09) Wheels 15.04.2011 25.11.2011
 10. odc.1x10 (10) Ballad 22.04.2011 02.12.2011
 11. odc.1x11 (11) Hairography 29.04.2011 09.12.2011
 12. odc.1x12 (12) Mattress 06.05.2011 16.12.2011
 13. odc.1x13 (13) Sectionals 06.05.2011 23.12.2011
 14. odc.1x14 (14) Hell-O 13.05.2011 30.12.2011
 15. odc.1x15 (15) The Power of Madonna 13.05.2011 13.01.2011
 16. odc.1x16 (16) Home 20.05.2011 20.01.2011
 17. odc.1x17 (17) Bad Reputation 20.05.2011 27.01.2012
 18. odc.1x18 (18) Laryngitis 27.05.2011 03.02.2012
 19. odc.1x19 (19) Dream On 27.05.2011 10.02.2012
 20. odc.1x20 (20) Theatricality 03.06.2011 17.02.2012
 21. odc.1x21 (21) Funk 03.06.2011 24.02.2012
 22. odc.1x22 (22) Journey 10.06.2011 02.03.2012
Sezon drugi (2010/2011)[71] Premiera w FOX

Premiera 21 września 2010

 1. odc.2x01 (23) Audition 12.09.2011
 2. odc.2x02 (24) Britney/Brittany 19.09.2011
 3. odc.2x03 (25) Grilled Cheesus 26.09.2011
 4. odc.2x04 (26) Duets 03.10.2011
 5. odc.2x05 (27) The Rocky Horror Glee Show 10.10.2011
 6. odc.2x06 (28) Never Been Kissed 17.10.2011
 7. odc.2x07 (29) The Substitute 24.10.2011
 8. odc.2x08 (30) Furt 31.10.2011
 9. odc.2x09 (31) Special Education 07.11.2011
 10. odc.2x10 (32) A Very Glee Christmas 14.11.2011
 11. odc.2x11 (33) The Sue Sylvester Bowl Shuffle21.11.2011
 12. odc.2x12 (34) Silly Love Songs 28.11.2011
 13. odc.2x13 (35) Comeback 05.12.2011
 14. odc.2x14 (36) Blame It On The Alcohol 12.12.2011
 15. odc.2x15 (37) Sexy 19.12.2011
 16. odc.2x16 (38) Original Song 26.12.2011
 17. odc.2x17 (39) A Night of Neglects 02.01.2012
 18. odc.2x18 (40) Born This Way 09.01.2012
 19. odc.2x19 (41) Rumors 16.01.2012
 20. odc.2x20 (42) Prom Queen 23.01.2012
 21. odc.2x21 (43) Funeral 30.01.2012
 22. odc.2x22 (44) New York 06.02.2012
Sezon trzeci (2011/2012)[72]

Premiera 20 września 2011

 1. odc.3x01 (45) The Purple Piano Project
 2. odc.3x02 (46) I Am Unicorn
 3. odc.3x03 (47) Asian F
 4. odc.3x04 (48) Pot o' Gold
 5. odc.3x05 (49) The First Time
 6. odc.3x06 (50) Mash Off
 7. odc.3x07 (51) I Kissed The Girl
 8. odc.3x08 (52) Hold On To Sixteen
 9. odc.3x09 (53) Extraordinary Merry Christmas
 10. odc.3x10 (54) Yes/No
 11. odc.3x11 (55) Michael
 12. odc.3x12 (56) The Spanish Teacher
 13. odc.3x13 (57) Heart
 14. odc.3x14 (58) On My Way
 15. odc.3x15 (59) Big Brother
 16. odc.3x16 (60) Saturday Night Glee-ver
 17. odc.3x17 (61) Dance With Somebody
 18. odc 3x18 (62) Choke
 19. odc 3x19 (63) Prom-asaurus
 20. odc 3x20 (64) Props
 21. odc 3x21 (65) Nationals
Sezon czwarty (2012/2013)[73]

Premiera 13 września 2012

 1. odc 4x01 (66) The New Rachel
 2. odc 4x02 (67) Britney 2.0
 3. odc 4x03 (68) Makeover
 4. odc 4x04 (69) The Break-Up
 5. odc 4x05 (70) The Role You Were Born to Play
 6. odc 4x06 (71) Glease
 7. odc 4x07 (72) Dynamic Duets
 8. odc 4x08 (73) Thanksgiving
 9. odc 4x09 (74) Swan Song
 10. odc 4x10 (76) Glee, Actually
 11. odc 4x11 (77) Sadie Hawkins
 12. odc 4x12 (78) Naked
 13. odc 4x13 (79) Diva
 14. odc 4x14 (80) I Do
 15. odc 4x15 (81) Girls (and Boys) on Film
 16. odc 4x16 (82) Feud
 17. odc 4x17 (83) Guilty Pleasures
 18. odc 4x18 (84) Shooting Star
 19. odc 4x19 (85) Sweet Dreams
 20. odc 4x20 (86) Lights out
 21. odc 4x21 (87) Wonder-ful
 22. odc 4x22 (88) All or nothing

Oglądalność USA | edytuj kod

Nagrody | edytuj kod

Serial do tej pory zdobył 57 nagród z 144 nominacji w różnych kategoriach serialowych i aktorskich. Zdobył min. dwukrotnie Złotego Globa za Najlepszy serial komediowy lub musical w 2009 r. i 2010 r., 4 Złote Satelity oraz największą liczbę nominacji (łącznie 19) do nagrody Primetime Emmy w kategoriach serialowych w roku 2010.

Serial dwukrotnie nagradzano nagrodą Gay & Lesbian Alliance Against Defamation.

Najważniejsze nagrody i nominacje | edytuj kod

Złote Globy | edytuj kod

Emmy | edytuj kod

 • Primetime Emmy
 • Creative Arts Emmy

Satelite Awards | edytuj kod

Ponadto wiele nagród grupowych i indywidualnych, takich jak People's Choice Awards:

2013

Chris Colfer (Kurt Hummel) – „Najlepszy aktor komediowy w serialu telewizyjnym”

Lea Michelle (Rachel Berry) – „Najlepsza aktorka komediowa w serialu telewizyjnym”

Jane Lynch (Sue) – Nominacja do „Najlepsza aktorka komediowa w serialu telewizyjnym”

Przypisy | edytuj kod

 1. "GLEE: SEASON 1 (2009-2010)". rottentomatoes.com. (ang.) [dostęp 2015-04-18].
 2. "GLEE: SEASON 2 (2010-2011)". rottentomatoes.com. (ang.) [dostęp 2015-04-18].
 3. "GLEE: SEASON 3 (2011-2012)". rottentomatoes.com. (ang.) [dostęp 2015-04-18].
 4. "GLEE: SEASON 4 (2012-2013)". rottentomatoes.com. (ang.) [dostęp 2015-04-18].
 5. "GLEE: SEASON 5 (2013-2014)". rottentomatoes.com. (ang.) [dostęp 2015-04-18].
 6. "GLEE: SEASON 6 (2015)". rottentomatoes.com. (ang.) [dostęp 2015-04-18].
 7. a b c d Arado, Matt (2009-05-19). "Mount Prospect native helped create new Fox show 'Glee'". dailyherald.com. (ang.) [dostęp 2015-04-22].
 8. a b Fernandez, Maria Elena (2009-04-26). "What is 'Glee.' Choir kids rule. Fox readies a series (with music) in which artsy students buck stereotypes. The show itself will face some challenging preconceptions". latimes.com. (ang.) [dostęp 2015-04-22].
 9. a b c d e f Schneider, Michael (2008-07-23). "Fox greenlights ‘Glee’ pilot". variety.com. (ang.) [dostęp 2015-04-22].
 10. a b Silver, Curtis (2009-12-07). "We’re All Gleeks − 10 Questions for Glee Co-Creator Brad Falchuk". wired.com. (ang.) [dostęp 2015-04-22].
 11. Kelly, Mike (2009-05-16). "Glee series set in a Lima high school has Toledo connection too". toledoblade.com. (ang.) [dostęp 2015-04-22].
 12. Heldenfels, Rich (2009-05-06). "The Heldenfiles − Glee-ful Ohio". ohio.com. (ang.) [dostęp 2015-04-22].
 13. Simpson, Melody (2009-03-17). "MEET CORY MONTEITH & NAYA RIVERA OF GLEE". hollywoodthewriteway.com. (ang.) [dostęp 2015-04-22].
 14. Wyatt, Edward (2009-05-15). "Not That High School Musical". nytimes.com. (ang.) [dostęp 2015-04-22].
 15. Herrera, Monica (2009-10-23). "'Glee' Rewrites The Script On TV Music". billboard.com. (ang.) [dostęp 2015-04-22].
 16. VanDerWerff, Todd (2011-02-04). "Ian Brennan, co-creator of Glee". avclub.com. (ang.) [dostęp 2015-04-24].
 17. Andreeva, Nellie (2011-06-16). "'Glee' Hires First Writing Staff, Allison Adler Tapped As Co-EP, Marti Noxon To Consult". deadline.com. (ang.) [dostęp 2015-04-24].
 18. Ng, Philiana (2011-09-15). "'Glee': Ryan Murphy Reveals Details on 'The Glee Project' Finalists' Characters". hollywoodreporter.com. (ang.) [dostęp 2015-04-24].
 19. Adam Shankman (reżyser), Ali Adler (scenarzystka) (2011-11-01). Pot o' Gold. Glee, sezon 3., odcinek 4. Fox.
 20. "Glee (TV Series) − Old Dog, New Tricks (2014) − Full Cast & Crew". imdb.com. (ang.) [dostęp 2015-04-25].
 21. Kinon, Cristina (2009-05-18). "'Glee' puts edgy spin on Top 40 tunes". nydailynews.com. (ang.) [dostęp 2015-05-05].
 22. Wyatt, Edward (2009-10-11). "From 'Cabaret' to Kanye, Songs of 'Glee' Are a Hit". nytimes.com. (ang.) [dostęp 2015-05-05].
 23. Lucas Hilderbrand: Stage Left: Glee and the Textual Politics of Difference (ang.). flowtv.org, 2009-12-04. [dostęp 2011-01-16].
 24. Robert Seidman: "Top Fox Primetime Shows, May 18–24, 2009". TV by the Numbers, 20 maja 2009. [dostęp 2010-06-06].
 25. Fox zamawia piąty i szósty sezon "Glee" – spoilerTV.pl. [dostęp 2013-05-10].
 26. a b "Glee" w lutym na polskim Fox (pol.). stopklatka.pl, 2011-01-15. [dostęp 2011-01-16].
 27. Strona serialu na portalu kanadyjskiej telewizji Global TV (ang.). [dostęp 2011-01-16].
 28. Strona serialu na hiszpańskojęzycznej witrynie stacji Fox (hiszp.). [dostęp 2011-01-16].
 29. Globo de Ouro 2010 divulga lista de indicados (port.). www.rollingstone.com.br, 2009-12-15. [dostęp 2011-01-16].
 30. David Knox: Glee cast to visit Oz (ang.). www.tvtonight.com.au, 2009-09-04. [dostęp 2011-01-16].
 31. Jacqueline Smith: A chorus of approval for 'Glee' (ang.). www.nzherald.co.nz, 2009-10-22. [dostęp 2011-01-16].
 32. Strona stacji Fiji One emitującej serial (ang.). [dostęp 2011-01-16].
 33. Glee beamed direct to M-Net (ang.). www.screenafrica.com, 2009-09-30. [dostęp 2011-01-16].
 34. TV3 TAKES TO THE ROAD TO PROMOTE THE RETURN OF THE HIT SERIES, GLEE (ang.). www.tv3.ie, 2010-04-26. [dostęp 2011-01-16].
 35. TV3 TAKES TO THE ROAD TO PROMOTE THE RETURN OF THE HIT SERIES, GLEE (ang.). www.tv3.ie, 2010-04-26. [dostęp 2011-01-16].
 36. Glee pilot date announced (ang.). www.e4.com, 2009-11-23. [dostęp 2011-01-16].
 37. Strona serialu na fińskojęzycznej witrynie stacji Sub (fiń.). [dostęp 2011-01-16].
 38. Glee - tv4.se, www.tv4.se [dostęp 2017-11-23] .
 39. Glee-glipp på scenen, www.tv2.no [dostęp 2017-11-23]  (norw.).
 40. FOX International Channels, www.foxlife.pt [dostęp 2017-11-23] .
 41. Glee | FOX, fox.foxtv.it [dostęp 2017-11-23]  (wł.).
 42. The Daily Beast, www.thedailybeast.com [dostęp 2017-11-23]  (ang.).
 43. Antena 3, Fox sign 'Glee' deal – Entertainment News, TV News, Media – Variety
 44. Glee la série phénomène sur Orange ciné happy !
 45. Сериал «Лузеры» на ТНТ
 46. RTL 5 haalt hitserie Glee naar Nederland - Zappen, zappen.blog.nl [dostęp 2017-11-23]  (niderl.).
 47. Rustavi 2
 48. Prima Cool | iPrima, www.prima-cool.cz [dostęp 2017-11-23]  (cz.).
 49. Glee - Foxlife | Fx | Foxcrime - Bu Dizileri Kaçirma!, www.foxlife.com.tr [dostęp 2017-11-23] .
 50. CPA told to straighten records | Cebu News, The Freeman Sections, The Freeman | philstar.com, www.philstar.com [dostęp 2017-11-23]  (ang.).
 51. ご指定のページが見つかりませんでした|FOX ネットワークス, tv.foxjapan.com [dostęp 2017-11-23]  (jap.).
 52. hotstar - Watch TV Shows, Movies & Live Cricket Matches Online, www.starworld.in [dostęp 2017-11-23]  (ang.).
 53. KLue – Glee, The Vampire Diaries, KAMII and more coming to a small screen near you in 2010!
 54. MSN Singapore - Outlook, Skype, Hotmail, Messenger, entertainment.xin.msn.com [dostęp 2017-11-23]  (ang.).
 55. Official Website GTV Pilihan Terbaik Keluarga Indonesia, www.globaltv.co.id [dostęp 2017-11-23] .
 56. Goldberg, Lesley (2015-03-19). "'Glee' Stars on Its 'Groundbreaking' Legacy: The Show 'Will Live On for Generations'". hollywoodreporter.com. (ang.) [dostęp 2015-05-26].
 57. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z aa ab ac ad ae af ag ah ai aj ak al am an ao ap Występ we wszystkich odcinkach sezonu.
 58. Wszystkie oprócz odcinka "Comeback".
 59. a b c d e Odcinek 8 – "A Wedding"
 60. Odcinki: 20; 21; 22
 61. Odcinki: 1; 8;
 62. Odcinek 17 – "A night of Neglect"
 63. Odcinki: 17; 22;
 64. Odcinek 19 – "Dream on"
 65. Odcinek 8 – "Furt"
 66. Odcinek 10 – "The Rise and Fall of Sue Sylvester"
 67. Odcinek 2 – "Brittany/Britney"
 68. Odcinki: 7; 15; 17;
 69. Odcinki: 100; 101;
 70. Odcinek 12 – "The Spanish Teacher"
 71. Season 2 (episodes). Cytat: lista odcinków sezonu 2 na IMDb
 72. Season 3 (episodes). Cytat: lista odcinków sezonu 3 na IMDb
 73. Season 4 (episodes). Cytat: lista odcinków sezonu 4 na IMDb
 74. Fox sets season finale dates for 'American Idol,' 'Glee,' '24' and more. Tribune Media Services, 18 lutego 2010. [dostęp 6 czerwca 2010].
 75. a b Deadline Hollywood. ZDeadline Hollywood, 28 maja 2010. [dostęp 6 czerwca 2010].
 76. Fox announced prime-time schedule for fall. Time Inc., 17 maja 2010. [dostęp 6 czerwca 2010].
 77. 2010 Primetime Emmy Awards Nominations (ang.). Academy of Television Arts and Sciences, 8 lipca 2010. [dostęp 8 lipca 2010].
 78. 2011 Primetime Emmy Awards Nominations (ang.). Academy of Television Arts and Sciences, czerwiec 2011. [dostęp 25 września 2011].
 79. 2011 Primetime Emmy Awards Nominations (ang.). Academy of Television Arts and Sciences, wrzesień 2011. [dostęp 25 września 2011].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (serial telewizyjny):
Na podstawie artykułu: "Glee" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy