Glina (serial telewizyjny)


Glina (serial telewizyjny) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Glina – polski kryminalny serial telewizyjny w reżyserii Władysława Pasikowskiego, opowiadający o pracy policjantów Wydziału Zabójstw Komendy Stołecznej Policji w Warszawie i ich życiu prywatnym.

Serial emitowany był w TVP1 od 9 września 2004 do 11 lipca 2008. Emitowany też w TVP Polonia z napisami angielskimi. W 2011 roku serial został wydany przez TVP na DVD.

Spis treści

Emisja | edytuj kod

  • 1 seria: Od 9 września 2004 do 2 grudnia 2004, czwartek, godz. 20.30.
  • 2 seria: Od 4 kwietnia 2008 do 11 lipca 2008, piątek, godz. ok. 22.00 (była to ruchoma pora emisji, gdyż emitowano po filmie z godz. 20.25, zależało to od długości trwania tych filmów).

Ogólna fabuła | edytuj kod

Serial ten jest opowieścią o miłości, nienawiści, o ludzkich namiętnościach tak silnych, że prowadzących do zbrodni. Głównym bohaterem jest komisarz Andrzej Gajewski (Jerzy Radziwiłowicz), pracownik wydziału zabójstw, prowadzący jednocześnie kilka trudnych spraw, które w miarę rozwoju akcji się ze sobą zazębiają i łączą. Najbliższymi współpracownikami Gajewskiego są samotnik Jerzy Pawlak (Robert Gonera), Bonifacy Jóźwiak (Jacek Braciak), jedyny z policjantów zespołu mający szczęśliwe życie rodzinne oraz Artur Banaś (Maciej Stuhr), świeżo upieczony absolwent szkoły policyjnej i syn jednego z dawnych współpracowników Gajewskiego. Serial ukazuje pracę policjantów z wydziału zabójstw, ciągle narażonych na stres i niebezpieczeństwo.

Postacie | edytuj kod

  • Nadkomisarz Andrzej Gajewski – główny bohater serii. Twardy gliniarz, któremu nigdy nie zależało na karierze. Jest człowiekiem uczciwym, nie znosi kompromisów i układów. Dla pracy poświęcił życie prywatne. Rozstał się z żoną, która mieszka z ich córką Julią, będącą studentką prawa oraz jego oczkiem w głowie. Był związany z lekarką Agatą, która odeszła od niego. Zginął zastrzelony na ulicy przez Tośka.
  • Podkomisarz Artur Banaś – młody policjant, świeżo upieczony członek zespołu, syn byłego oficera wydziału zabójstw, który pracował z Gajewskim. Już na samym początku swojej kariery musiał zrozumieć, że praca w wydziale zabójstw nie zawsze ma wiele wspólnego z teorią, której nauczył się w szkole. Prawa ręka Gajewskiego, bystry i zdobywający doświadczenie gliniarz. W krótkim czasie był zmuszony strzelać do człowieka oraz był świadkiem zabójstwa kolegi z policji. Po tych incydentach chciał porzucić służbe, lecz Gajewski przekonał go do zmiany zdania. Przeżył kilka romansów, lecz od samego początku podkochuje się w Julii, w drugiej serii zostają parą.
  • Komisarz Bonifacy Jóźwiak – jedyny policjant w zespole Gajewskiego mający poukładane życie rodzinne, czyli żonę i trzy córki. Gliniarz o gołębim sercu. Uczciwy, prostolinijny, dobry człowiek. Nie akceptuje niesprawiedliwości świata. Każda zbrodnia, z którą się styka budzi jego sprzeciw.
  • Nadkomisarz Jerzy Pawlak – samotnik, małomówny policjant. Po śmierci swojego przyjaciela, również policjanta, angażuje się w śledztwo dotyczące jego zabójstwa chcąc sprawdzić czy nie miał powiązań z mafią. Jednocześnie wdaje się w romans z wdową po koledze, Beatą. Po eskorcie więźnia do aresztu, on i Artur są śledzeni przez tajemniczy samochód. Jerzy domyśla się kto jest kierowcą. Zatrzymuje auto i każe młodemu schować się. Gdy podchodzi do śledzącego ich pojazdu, zostaje zastrzelony przez nieznanych sprawców.
  • Nadinspektor Malicki – szef Gajewskiego i jego drużyny.
  • Agata Jeżewska – pielęgniarka, życiowa partnerka Gajewskiego. Odchodzi od Andrzeja, nie mogąc znieść realiów jego pracy. Wdaje się w związek z lekarzem Siennickim, który od dłuższego czasu był nią zainteresowany. Po pewnym czasie zaczął się znęcać nad Agatą. Chciała wrócić d o Andrzeja, lecz ten nie chciał. Zmiękł, dopiero gdy zapłakana pojawiła się w drzwiach jego mieszkania z przeprosinami. Nie zdążyli jednak odnowić relacji, gdyż Agata pada ofiarą seryjnego zabójcy kobiet.
  • Julia Gajewska – jedyna córka Gajewskiego, studentka prawa, później studentka etnografii. Pyskata i uparta, ale również empatyczna. Kocha ojca i często ochrzania go za jego błędy, których on sam nie widzi. Była związana z prawnikiem Mateuszem, który szybko jej się znudził. Była obiektem zainteresowania Artura Banasia, lecz początkowo ten ją śmieszył. Z czasem jednak z jej strony również narodziło się uczucie i zostali parą. Andrzej nie mógł tego zaakceptować i pobił Artura za to, że zbliżył się do Julii. Zrozpaczona zrobiła ojcu awanturę, po czym ten zrozumiał, że młodzi naprawdę się kochają.

Obsada | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Informacje techniczne w omówieniach TVP1 w poniedziałki i wtorki w tygodniach 36–48.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Glina (serial telewizyjny)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy