Gliniarz i prokurator


Gliniarz i prokurator w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Gliniarz i prokurator (ang. Jake and the Fatman) – amerykański serial kryminalny powstały w latach 19871992. W tym czasie nakręcono 106 odcinków (5 sezonów).

Serial opowiada o śledztwach prowadzonych przez przysadzistego prokuratora McCabe’a i przystojnego policjanta, porucznika Jake Stylesa. Duetowi często towarzyszy zastępca prokuratora – Derek Mitchell. Akcja rozgrywa się początkowo w Los Angeles, następnie przenosi się na Hawaje, by z czasem powrócić do Kalifornii. Charakterystycznym i pamiętnym bohaterem serii był leniwy buldog prokuratora.

Serial był kilkakrotnie emitowany w Polsce – po raz pierwszy przez TVP1 w czwartkowe ranki i wieczory, na przełomie lat 80. i 90. ubiegłego stulecia. Wznawiany później przez Polsat i Polsat 2, powrócił do Telewizji Polskiej – był nadawany przez TVP2, a później także na antenie TV4, TV6, TV Puls i Puls 2[1].

Dzięki popularności serialu powstał jego spinoff, znany i w Polsce – Diagnoza morderstwo.

Spis treści

Obsada | edytuj kod

W epizodach wystąpili m.in.: Michael Madsen, James Cromwell, Ernest Borgnine, Polly Bergen, Tobey Maguire, Roxann Dawson, Robert Culp, David Soul, Susan Blakely, Nana Visitor, Andreas Katsulas, Dick Van Dyke, Tim Russ[2].

Lista odcinków | edytuj kod

 Osobny artykuł: Lista odcinków serialu Gliniarz i prokurator.

Przypisy | edytuj kod

  1. „"GLINIARZ I PROKURATOR” od stycznia w TV Puls i TV Puls2!. [dostęp 2013-12-18].
  2. Full cast and crew. IMDb.com. [dostęp 13.04.2018].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Gliniarz i prokurator" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy