Gmach dawnego Liceum im. Stanisława Staszica w Sosnowcu


Na mapach: 50°17′15,20″N 19°08′03,13″E/50,287556 19,134203

Gmach dawnego Liceum im. Stanisława Staszica w Sosnowcu w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Gmach dawnego Liceum im. Stanisława Staszica w Sosnowcu – 3-piętrowy budynek neorenesansowy o architekturze nawiązującej do stylu włoskiego. Układ budynku z przestronnymi salami i aulami, przystosowany do celów edukacyjnych. Do najlepiej zachowanych należy aula główna na najwyższym piętrze, bogato zdobiona freskami, z dużymi frontowymi panoramicznymi oknami.

Historia | edytuj kod

W dniu 29 października 1894 roku w obecności przedstawiciela carskiej Rosji (pod której zaborem znajdował się Sosnowiec) i licznie zgromadzonych mieszkańców miasta, otwarta została Sosnowiecka Szkoła Realna – pierwsza szkoła średnia w Zagłębiu Dąbrowskim, ufundowana przez niemieckiego przemysłowca Heinricha Dietla.

Przez trzy lata szkoła mieściła się w odpowiednio przystosowanym do tego celu budynku fabrycznym, jednak ciągły wzrost liczby uczniów i rozwój szkoły pod względem programowym spowodowały, że Heinrich Dietel postanowił wybudować dla jej potrzeb nowy gmach. Uroczyste otwarcie nowego budynku miało miejsce 3 grudnia 1898 roku.

W latach 1894–1970 siedzibę Szkoły Realnej przekształcono w Gimnazjum, a następnie Liceum im. S. Staszica. W latach 1970–2009 główna siedziba Wydziału Techniki Uniwersytetu Śląskiego.

Na podstawie artykułu: "Gmach dawnego Liceum im. Stanisława Staszica w Sosnowcu" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy