Gmach zakładu wychowawczego braci albertynów w Warszawie


Budynek zakładu wychowawczego braci albertynów w Warszawie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Gmach zakładu wychowawczego braci albertynów w Warszawie) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Budynek zakładu wychowawczego braci albertynów widziany z ul. Grochowskiej Gmach zakładu wychowawczego braci albertynów

Budynek zakładu wychowawczego braci albertynów[1] – zabytkowy budynek znajdujący się przy ul. Grochowskiej 194/196 w Warszawie.

Opis | edytuj kod

Budynek zaprojektowany przez Stefana Szyllera został wzniesiony w latach 1931–1934 dla braci albertynów[2].

Poprzedzony przyulicznym dziedzińcem trzypiętrowy, trzynastoosiowy gmach o fasadzie zaopatrzonej w pięcioosiowy ryzalit z attyką, na której obecnie znajduje się płycina z inskrypcją o treści "Dom Słowa Bożego im. ks. K. Romaniuka, pierwszego biskupa diecezji Warszawsko-Praskiej". Zwieńczeniem attyki jest neorenesansowy, trójprzęsłowy szczyt o dwustopniowych wolutowych spływach, ujęty przez niskie cokoły zwieńczone kulami. Środkowe przęsło szczytu wypełnia półkolista blenda z opaską, obecnie wypełniona dodaną w roku 2004 r. płaskorzeźbą o tematyce religijnej. Półkolista blenda jest obustronnie flankowana przez niewielkie, półkoliście zamknięte okna. Szczyt jest podzielony na przęsła lizenami na których także ustawiono kule. Środkowa partia szczytu otrzymała zwieńczenie w postaci krzyża ustawionego na trójkątnym szczycie. Wszystkie okna fasady, trójskrzydłowe i dziewięciokwaterowe, pierwotnie nie posiadały dodanych później opasek.

Główne wejście do gmachu znajduje się na środkowej, siódmej osi, zaś przejazdy bramne zlokalizowane są na osiach pierwszej i trzynastej.

W 2004 przeszedł gruntowną renowację, wprowadzono wówczas zmiany w wystroju elewacji, w tym opaski okien i prostokątną płycinę z obecną nazwą na pierwotnie gładkiej attyce.

W 2006 budynek został wpisany do rejestru zabytków[1].

W budynku swoją siedzibę ma m.in. Katolicki Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy, księgarnia Wierzymy.pl, Diecezjalny Ośrodek Duszpasterstwa Akademickiego Arka.

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Zestawienie zabytków nieruchomych. Wykaz zabytków nieruchomych wpisanych do rejestru zabytków - stan na 31 grudnia 2019 r. Woj. mazowieckie (Warszawa). W: Narodowy Instytut Dziedzictwa [on-line]. nid.pl. s. 11. [dostęp 2020-04-14].
  2. Marta Leśniakowska: Architektura w Warszawie. Warszawa: Arkada Pracownia Historii Sztuki, 2005, s. 277. ISBN 83-908950-8-0.
Na podstawie artykułu: "Gmach zakładu wychowawczego braci albertynów w Warszawie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy