Gmina Hermanowice


Gmina Hermanowice w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Gmina Hermanowice – dawna gmina wiejska istniejąca w latach 1934-1939[3] w woj. lwowskim (dzisiejsze woj. podkarpackie/obwód lwowski). Siedzibą władz gminy były Hermanowice.

Gmina zbiorowa Hermanowice została utworzona 1 sierpnia 1934 roku w powiecie przemyskim w woj. lwowskim z dotychczasowych jednostkowych gmin wiejskich: Aksmanice, Darowi(wi)ce, Fredropol, Grochowce, Hermanowice, Kłokowice, Kniażyce, Koniusza, Koniuszki, Kormanice, Kupiatycze, Łuczyce, Malhowice, Młodowice, Nehrybka, Pikulice, Podmojsce, Sielec, Sierakośce, Sólca, Stanisławczyk, Witoszyńce i Zabłotce[4]. W 1939 roku gminę zniesiono[5]

Po wojnie gminy Hermanowice nie odtworzono, mimo że prawie cały jej obszar (oprócz zachodniego i południowo-zachodniego pasma, m.in. z wsią Podmojsce) znalazł się w granicach Polski, wchodząc w skład dwóch gmin nie istniejących przed wojną – Przemyśl i Fredropol.

Podczas okupacji hitlerowskiej w 1942 roku gminę Hermanowice zniesiono[5]. Z północnej połowy gminy Hermanowice oraz z części gmin Prałkowce i Popowice hitlerowcy utworzyli gminę Przemyśl, natomiast południową połowę gminy Hermanowice włączono do gminy Niżankowice[6]. Z tej właśnie połowy – po odpadnięciu Niżankowic do ZSRR – utworzono po wojnie (w 1944 roku[5]) gminę Fredropol[6].

W porównaniu ze stanem sprzed wojny, prawie cały obszar gminy Hermanowice pozostał w granicach Polski, oprócz zachodniego i południowo-zachodniego pasma z m.in. wsią Podmojsce, które weszło w struktury ZSRR.

Nie mylić z gminą Hermanowicze.

Przypisy | edytuj kod

  1. W czasie II wojny światowej poza administracją polską, po II wojnie światowej jednostka nie odtworzona mimo że główna część jej obszaru pozostała w Polsce.
  2. Skorowidz gmin Rzeczypospolitej Polskiej.
  3. Od 1 sierpnia 1934 do 1939 roku.
  4. Dz.U. z 1934 r. nr 64, poz. 548.
  5. a b c Podział administracyjny Rzeczypospolitej Polskiej: Praca zespołowa pod redakcją prof. Stanisława Srokowskiego. Warszawa: Biblioteka Samorządowca Nr 77, 1948, s. 167.
  6. a b Amtliches Gemeinde- und Dorfverzeichnis fuer das GG.
Na podstawie artykułu: "Gmina Hermanowice" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy