Gmina Hołynka (powiat grodzieński)


Gmina Hołynka (powiat grodzieński) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Gmina Hołynka – dawna gmina wiejska istniejąca do 1939 roku w woj. białostockim (obecnie na pograniczu Polski i Białorusi). Siedzibą gminy była Hołynka[2].

W okresie międzywojennym gmina Hołynka należała do powiatu grodzieńskiego w woj. białostockim[2]. Po wojnie obszar gminy Hołynka został przedzielony granicą państwową; zachodnia część pozostała w Polsce (włączono ją do gmin Krynki, Gródek i Michałowo), natomiast wschodnia część weszła w struktury administracyjne Białoruskiej Republiki Radzieckiej.

Nie mylić z gminą Hołynka w powiecie augustowskim w tymże województwie, która leżała dużo bliżej Grodna, niż gmina Hołynka w powiecie grodzieńskim (na samym jego południu). Obie gminy zostały po wojnie przedzielone granicą państwową.

Demografia | edytuj kod

Według spisu powszechnego z 1921 roku, gminę zamieszkiwało 3758 osób, w tym 2593 (69%) Białorusinów, 1102 (29%) Polaków, 60 (2%) Żydów, 2 Rosjan i 1 Rusin[3].

Przypisy | edytuj kod

  1. Od 1921 jednostka administracyjna utworzonego w 1919 polskiego woj. białostockiego; w czasie II wojny światowej poza administracją polską; po II wojnie światowej część obszaru gminy poza granicami Polski.
  2. a b Główny Urząd Statystyczny w Warszawie: Województwa centralne i wschodnie Rzeczypospolitej Polskiej - podział na gminy według stanu z dnia 1.IV 1933 roku, Książnica-Atlas, Lwów 1933
  3. Skorowidz miejscowości Rzeczypospolitej Polskiej: opracowany na podstawie wyników pierwszego powszechnego spisu ludności z dn. 30 września 1921 r. i innych źródeł urzędowych.. T. 5: Województwo białostockie. Warszawa: Główny Urząd Statystyczny, 1924, s. 33. [dostęp 2011-04-04].
Na podstawie artykułu: "Gmina Hołynka (powiat grodzieński)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy